2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Rendszerint milliószám vonzza a zarándokokat a titokzatos trieri Jézus-ereklye

2021. április 25. 17:19 Múlt-kor

Csörög a kassza

A szent köpenynek hamar híre ment, mindenki látni akarta azt a ruhadarabot, amelyről szentül hitték, hogy Isten fia viselte. 1512 és 1517 között minden évben zarándoklat indult az ereklye megtekintésére, majd attól kezdve – X. Leó pápa búcsúengedélye szerint – hétévente, egészen 1545-ig.

Ám mivel 1515 óta a teljes bűnbocsánat is a trieri zarándoklattal járt, a székesegyház hamar kivívta a reformátorok kritikáját, Luther – aki éppen akkor hirdette meg vallási programját – például azért protestált és írt vitriolba mártott tollal, mert szerinte a zarándoklat nagy költségekbe veri a német családokat.

Az 1545-ös Szent Köpeny-zarándoklat után 110 évnek kellett eltelnie, hogy a hívők újra láthassák a Jézusnak tulajdonított ruhadarabot. A 17–18. században a háborús veszélyek miatt – a nagy francia forradalom idején az egész dómnak az ereklyékkel együtt menekülni kellett – többször más német városokba menekítették az ereklyét, amely 1810 szeptemberében – nagy ünneplés közepette – tért vissza Trierbe: ekkor 220 ezren zarándokoltak el a Mosel-parti városba.

Wilhelm Arnoldi trieri püspök döntése nyomán 1844-ben újabb zarándoklat szerveződött a Jézus-ereklye megtekintésére. Ez év augusztus és október között addig soha nem látott tömeg kereste fel a szent köpenyt: „a tömegek keresztes hadjárata” során 700 ezer – 1 millió hívő látogatott Trierbe, ahol a beszámolók szerint csodás gyógyulások történtek. A köpeny közszemlére tétele azonban megosztotta a hívőket, és szakadáshoz vezetett a német egyházon belül is: a Johannes Ronge vezette német katolikusok szektája (Deutschkatholiken) keményen bírálta az ereklye közszemlére tételét elrendelő püspöki döntést.

A poroszok és a katolikus egyház közti politikai harc, a Kulturkampf után a klérus az 1891-re meghirdetett zarándoklaton újfent demonstrálta hatalmát: 2 millió ember zúdult a német városba, hogy akár csak egy pillanatra is láthassa a tunikát, amelyet ettől kezdve egy faszentélyben őriztek. 1933 különös esztendő volt, hiszen a zarándoklatra Adolf Hitler hatalomra jutása után néhány hónappal került sor: a szentév alkalmával júniustól szeptemberig volt látogatható, s 2 millió zarándokot vonzott a köntös.

A második világháború után a szent köpenyt először 1959. július 19-én állították ki újra, ekkor közel 1,8 millió zarándok érkezett Trierbe. Hogy aztán megint közel negyven évet kelljen várni az újabb közszemlére: a Szent Köntös-zarándoklat 1996-ban immáron új szellemben – ökumenikus egységben, a Rajnai Protestáns Egyház részvételével – egyesítette a vallási ünnepet, amelyen több mint 1 millióan vettek részt. Ennek jegyében a trieri egyházmegye elzarándokolt a krisztusi ereklyéhez.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Pieter Lastman: A keresztre feszítés (1616)Id. Lucas Cranach: Szent Ilona az Igaz Kereszttel (1525)Krisztus köntöse egy 1852-ből származó színes illusztrációnWilhelm Arnoldi, Trier püspöke bemutatja a Szent Köntöst egy 19. századi fametszetenZarándokok várják, hogy megtekinthessék a Szent Köntöst, 1959.Szentmise a trieri dómban a Szent Köntös-zarándoklat alkalmából 2012.
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár