Végére jár náci múltjának Németország egyik leggazdagabb gyáriparos családja
2019. március 26. 11:42 MTI
Feldolgozza a náci rezsim idején folytatott tevékenységét a Reimann család, Németország egyik leggazdagabb gyáriparos dinasztiája és nyilvánosságra hozza a független kutatás eredményeit.
Korábban
A Calgon vízlágyítótól a Jacobs kávén át a Gucci parfümig világszerte ismert márkák sorát egyesítő JAB Holdingot ellenőrző família 2014-ben bízta meg Paul Erker gazdaságtörténészt, a müncheni Ludwig-Maximilians Egyetem professzorát a családtörténet nácizmus kori fejezetének megírására. A család és a diktatúra kapcsolatát a második világháború után is vizsgálták több hivatalos eljárásban és arra a megállapításra jutottak, hogy Reimannék nem tettesek, hanem csupán "társutasok" - a náci rezsim külső támogatói - voltak, vagyonukat és vállalkozásaikat így megtarthatták.
Az új, független kutatási eredmények viszont egészen mást mutatnak. A gyáriparos klán akkori vezetői, idősebb és ifjabb Albert Reimann "bűnösök voltak, valójában börtönben lett volna a helyük" - mondta Peter Harf, a JAB Holding vezetője a Bild am Sonntag című lapnak. A Paul Erker vezette kutatás még nem ért véget, de már most is megdöbbentő adatokat hozott a felszínre. Amikor az előzetes eredményeket bemutatták a családnak, "szóhoz sem jutottunk, szégyelltük magunkat és mindenki fehér volt, mint a fal" - mondta Peter Harf.
Kiemelte, hogy amint elkészül a kutatási jelentés, mindent nyilvánosságra hoznak. A Reimann család nácizmus kori történetén "nincs mit szépíteni", az 1933 és 1945 közötti időszak "visszataszító bűncselekményekkel" terhes - mondta a vállalatcsoport vezetője. Az eddig nyilvánosságra jutott részletek szerint idősebb és ifjabb Albert Reimann kezdettől fogva elkötelezett híve és támogatója volt a náci pártnak (NSDAP) és a faji ideológiának. A meggyőződéses nemzetiszocialisták már a hatalomra jutás előtt, 1931-ben is adományoztak pénzt az NSDAP-nek, majd a rendszer haszonélvezői közé kerültek. Így például nemcsak gyáraikban dolgoztak kényszermunkások, hanem a família ludwigshafeni villájában is.
A Reimann család becsült vagyona 33 milliárd euró (10,5 ezer milliárd forint), ezzel a második helyen állnak a német családok vagyon szerinti rangsorában. A nácizmus idején elkövetett bűnök jelképes ellentételezéseként 10 millió eurót adományoznak majd. Peter Harf elmondta: még nem döntötték el, hogy mely szervezetnek juttassák az adományt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2022
- Lacikonyhák és társaik
- A gumigyártás és árnyoldalai
- A spanyol polgárháború külföldi önkéntesei
- A szabin nők közbelépése
- Hét híres fal
- Fugger Mária, a Pálffy család nagyasszonya
- Lajos Ágost és Marie Antoinette egybekelése
- A zalaújvári Festetics-kastély
- Horthy István és Edelsheim Gyulai Ilona esküvője
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.