2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Savban oldotta fel vagy disznókkal etette meg áldozatait Szicília leghírhedtebb bérgyilkosa

2021. szeptember 27. 15:29 Múlt-kor

A „második maffiaháború” és Greco gyilkosságai

Miközben a vietnámi konfliktus éppen a lezárásához közeledett, Szicílián éppen készültek saját háborújukra az alvilág szereplői. A Palermo melletti Corleone városkában honos maffiaklán, a Corleonesi a mára világszerte ismert nevű Salvatore „Totò” Riina vezetésével adta le a „második maffiaháború” néven elhíresült konfliktus első lövéseit 1978-ban. Giuseppe Greco és családja az eseménysorozatban központi szerepet játszott.

A szicíliai maffiacsaládok még 1970-ben létrehozták a Szicíliai Maffiatanácsot (ismertebb nevén Commissione, avagy Cupola), amelynek Riinát választották elnökévé. 1978-ban a tanács tagjai Riina mellett Giuseppe Calò, Filippo Marchese, Rosario Riccobono, illetve Michele Greco, „a pápa” voltak. A tanács 1981-ben létrehozta a Halálosztag néven ismert bérgyilkos-formációt, amelynek vezetője nem más volt, mint Giuseppe Greco.

A Szicília-szerte kiemelkedő lövészként ismert fiatal Greco – általában Riina parancsára, de előfordult, hogy nagybátyja utasítására – Giuseppe Lucchese, Mario Prestifilippo és Giuseppe Marchese társaságában számtalan gyilkosságot hajtott végre.

1981 és 1983 között legalább 400-an vesztették életüket a maffia keze által csak Palermo városában, és a Maffiatanács volt felelős még legalább további 400 ember haláláért szerte a szigeten.

Letizia Battaglia fényképésznő – aki fotóújságírói karrierjének nagy részét a második maffiaháború dokumentálásával töltötte – elmondta, hogy Szicílián az élet hamar brutálissá vált.

„Volt olyan időszak, amikor egy nap öt gyilkosság is történt” – mesélte Battaglia. „Ilyen mértékű erőszakot addig nem láttunk. Végignézem a képeimet, és csak vér, vér, vér.”

Az időszak emberölései közül mintegy 80-at tulajdonítanak Giuseppe Grecónak, amivel minden idők legtöbb emberéletet kioltó gyilkosai közé „emelkedett”.

Egyik legsokkolóbb bűncselekménye a palermói Salvatore Inzerillo megölése volt. Miután a férfi 1980-ban összeveszett a Corleonesi klánnal, Giuseppe Greco követte őt szeretője házáig, majd az épület előtt szó szerint szitává lőtte Inzerillót legkedveltebb fegyverével, a Kalasnyikov gépkarabéllyal.

Miután a fülébe jutott, hogy Inzerillo 15 éves fia bosszút forral, különös kegyetlenséggel lépett elébe a tervnek: a fiút elfogta, lövő karját levágta, majd fejbe lőtte, holttestét pedig feloldotta savban.

Greco hírhedtté vált arról, hogy áldozatai megfojtása után még sorozatot lőtt beléjük a védjegyévé vált szovjet fegyverrel. A holttestektől gyakran sav, avagy éheztetett sertések segítségével szabadult meg.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Giuseppe GrecoMichele Greco, „a pápa”Salvatore „Totò” RiinaGiuseppe GrecoCesare Terranova bírót 1979-ben gyilkolta meg Greco halálosztaga (kép forrása: Letizia Battaglia)
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár