Mi köze volt Drakula grófnak egy 19. századi járványhoz Írországban?
2020. június 4. 17:09 Múlt-kor
Korábban
A halál köde az ír partokon
Stoker igen távol helyezi a vámpír gróf tanyáját a történelmi Drăculea lakhelyétől (aki csak akkor tartózkodott Erdélyben, amikor elűzték Havasalföldről, és a magyar korona oltalmát kereste), az egyetlen valódi várral sem összeegyeztethető (ma Romániában éppen emiatt több középkori várat, köztük Törcsvár, Argyasudvarhely és Vajdahunyad erődítményeit is „Drakula váraként” prezentálják a turistáknak), a regényben leírt, a Borgói-hágótól délre tehető helyszínen nincs ilyen épület.
Felmerül tehát a kérdés: milyen forrásból merített a regény egyéb részleteihez Stoker? Honnan eredhet a vérszívó élőhalott képe, amely harapásával magához hasonlóvá változtatja az embereket?
A választ Sligo festői szépségű városa rejtheti – legalábbis Marion McGarry, a Sligói Stoker Társaság elnöke szerint. A társaság aprólékos kutatásai során mélyen beleásta magát Stoker regénye és a sligói kolerajárvány kapcsolatába, az eredmények pedig igen meggyőzőek.
McGarry szerint Stokerra édesanyja, Charlotte Thornley a járványról készített leírása volt a legnagyobb hatással. Thornley családjával együtt eleinte otthon próbálta meg átvészelni a járványt, végül azonban elhagyták a halál lepte várost.
A borzalmas részletekben gazdag esszé egészen 2018-ig rejtve maradt egy dublini levéltárban, míg a Sligói Stoker Társaság meg nem találta és 2019-ben ki nem adta.
„Bram felnőttkorában megkérte édesanyját, írja le neki a járvánnyal kapcsolatos emlékeit, és ezt a sligói járványról saját történeti kutatásaival egészítette ki” – mondta el McGarry. „Az esszé felszíne alatt kapargatva számos párhuzamot találtam a Drakulával. Charlotte szerint például a kolera a kikötőn keresztül érkezett, a szárazföldön pedig képes köd formájában terjedni – ahogy Drakula gróf is, aki maga is megfertőz embereket ismeretlen ragályával.”
A legerősebb kapcsolódási pont azonban McGarry szerint a regény főgonoszának köztes állapota – egyszerre élő és halott, és a szülőföldjét tartalmazó koporsóba kell rendszeresen visszatérnie – és Thornley élve eltemetett fertőzöttekről szóló leírása közti összefüggés.
Stoker ugyanis igencsak morbid érdeklődést tanúsított e részlet iránt – olyannyira, hogy a regény eredeti munkacíme Az élőhalott volt, amelyet a kiadó változtatott Drakulára.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2020
- Öltözködés és szépségápolás a császárkori Rómában
- Hét halálos divattrend
- Galgamácsa királyi vadászkastélya
- Divat a második világháborútól a rendszerváltásig
- Aki elhozta Párizst Budapestre
- A Mona Lisa titokzatos elrablása
- Titokzatos óriáshordók Pest-Budán
- A darázsderék tündöklése és bukása
- Rubens fejedelmi falvédői
- 10 kivégzés, ami nagyon félresikerült 19:06
- Csupán néhány dollárral a zsebében érkezett meg az Egyesült Államokba Galamb József 17:05
- Sport és diplomácia: Fülöp herceg látogatása Magyarországon 16:05
- SZAVAZZ A LIGETBUDAPEST.HU-RA AZ „ÉV HONLAPJA" PÁLYÁZATON! 15:10
- A hímzett kárpit, ami Hódító Vilmos dicsőségét hirdeti 14:20
- Több ezer ember vesztét okozta a londoni szmogfelhő 13:20
- A karhatalmi egyenruhásokat is megbénította az 1956-os budapesti nőtüntetés résztvevőinek bátorsága 09:50
- 11 napra tűnt el nyomtalanul a krimi koronázatlan királynője, Agatha Christie tegnap