2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Lányukat megölette volna, férjét azonban eltemetni sem akarta Svédország őrült királynéja

2018. november 30. 08:36 Múlt-kor

A boldogtalan királyné

Mária Eleonóra rajongva szerette új férjét, akivel közös volt érdeklődésük az építészet és a zene iránt, azonban keveset láthatta: Gusztáv Adolf uralkodása során szinte folyamatosan külföldön háborúzott. Mária Eleonóra eközben a stockholmi udvarban kizárólag német udvarhölgyei társaságában töltötte idejét, ugyanis nehezen tudott hozzászokni a svéd emberekhez és a zord éghajlathoz. Nem kedvelte Stockholmot, mert Berlinhez képest meglehetősen unalmasnak találta, a svéd embereket pedig kulturálatlannak. Nem kedvelte a búskomor erdőket, a rossz utakat és a tőzegtetejű fa házakat.

Az udvarban Mária Eleonóra extravagáns ízlésének megfelelően egymás után léptek fel a bolondok és a törpék, továbbá Németországból és Franciaországból hozatott aranyműveseket, zenészeket és balett-táncosokat. Mindemellett hamar feltűnt környezetének az új királyné temperamentuma: hajlamos volt a dühkitörésekre és a durva beszédre (akár férjével is), Gusztáv Adolf gyakori távollétei során pedig mély depresszióba süllyedt, melyek során megvonta magától mind az ételt, mind az alvást.

Mivel a király nem csak ritkán volt otthon, de élete is folyamatosan veszélyben forgott a harcmezőn, elsődleges fontosságú volt, hogy a pár mihamarabb örököst nemzzen – különösen annak tekintetében, hogy Gusztáv Adolf legközelebbi élő férfirokona, aki a trónt örökölte volna halála esetén, nem volt más, mint a szintén a Vasa-házból származó lengyel király, III. Zsigmond. Zsigmond korábban már volt Svédország királya, azonban nagybátyja, Károly (Gusztáv Adolf édesapja) letaszította a trónról, és magát koronáztatta királlyá IX. Károly néven.

Az utódnemzés nem ment könnyen: az esküvő után hat hónappal érkezett egy halva született lánygyermek, két évvel később egy újabb lánygyermek mindössze 11 hónaposan hunyt el, 1625-ben pedig egy fiuk született halva. 1626. december 7-én Mária Eleonóra ismét életet adott egy gyermeknek. A baba egészséges volt, azonban erős lanugóval, azaz magzati szőrzettel született, amelyből csupán arca, karjai és lábai alsó része látszottak ki. Eleinte – a szőr, valamint rekedt kiabálása miatt – azt feltételezték, fiú, azonban hamar kiderült, hogy lány.

A király féltestvére, Katalin – félve Gusztáv Adolf reakciójától – nem közölte vele a baba nemét, amikor elé vitte. Félelme azonban hiábavaló volt, a király ugyanis, miután látta, hogy lánygyermeke született, kijelentette. „Okos lesz, hiszen máris a bolondját járatta mindannyiunkkal!” Ezután azt parancsolta, hogy a fiúörökösnek kijáró minden ünnepélyességgel hirdessék ki nyilvánosan a gyermek születését, akit édesanyjáról Krisztinának nevezett el.

Az udvar több napot várt azzal, hogy a gyermekágyban fekvő királynéval közölje a hírt. Miután megtudta, hogy lánya lett, felkiáltott: „Fiú helyett lányt kaptam, sötétet és ocsmányt, nagy orral és fekete szemekkel. Vigyétek innen, nem akarok ilyen szörnyeteget!” A vélhetően szülés utáni depresszióban szenvedő királyné ellenszenve nem múlt el később sem, és különös balesetek kezdtek történni a kis Krisztina körül.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Mária Eleonóra gyásza férje holtteste felett, Walter Hutchinson „Népek története” című 1915-ös könyvéből (kép forrása: dissolve.com)(kép forrása: Pinterest)Mária Eleonóra (kép forrása: Wikimedia Commons)Anna porosz hercegnő, Mária Eleonóra édesanyja (kép forrása: Pinterest)Gusztáv Adolf elbúcsúzik hitvesétől Erfurtban (kép forrása: thevintagenews.com)János Zsigmond brandenburgi választófejedelem (kép forrása: Wikimedia Commons)György Vilmos brandenburgi választófejedelem (kép forrása: Wikimedia Commons)III. Zsigmond lengyel király (forrás: Wikimedia Commons)II. Gusztáv Adolf svéd király (kép forrása: Pinterest)Krisztina svéd királynő (kép forrása: thoughtco.com)Katalin hercegnő, Krisztina nevelőanyja (kép forrása: Wikimedia Commons)Gripsholm vára (kép forrása: visitstockholm.com)IV. Keresztély dán király (kép forrása: Pinterest)A Riddarholm-templom (kép forrása: Wikimedia Commons)
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár