Kifosztja az Iszlám Állam a moszuli könyvtárakat
2015. február 5. 12:52
Megrohamozták az Iszlám Állam fegyveresei az észak-iraki Moszul városában levő központi könyvtárat: több mint kétezer, szentségtörőnek tartott művet pakoltak össze és szállítottak el, az iszlám szövegekhez nem nyúltak - értesült az AP.
Korábban
Szemtanúk beszámolói szerint néhány nappal ezelőtt az Iszlám Állam kötelékében harcoló fegyveresek megrohamozták a moszuli központi könyvtárat: több mint kétezer, iszlámellenesnek tartott művet - többek között mesekönyveket és verses köteteket - gyűjtöttek össze, ezeket hat nagyobb ládába tették, majd egy teherautóra pakolták őket és elhajtottak velük. Csak az iszlám szövegek maradhattak a helyükön.
"Ezek a könyvek a hitetlenséget és az Allahtól való elfordulást hirdetik, ezért el kell égetni őket" - mondta az egyik fegyveres egy, az esetleges bosszútól tartva névtelenséget kérő helybélinek az AP tudósítója szerint.
Mióta elfoglalta Irak területének a harmadát, valamint a polgárháború sújtotta Szíria egy részét, a szélsőséges szervezet azért harcol, hogy "megtisztítsa" az iraki társadalmat mindattól, ami szerinte összeegyeztethetetlen az iszlámmal - az Iszlám Állam ezért az utóbbi időben számos történelmi emléket, több száz éves mecseteket és szentélyeket rombolt le.
Újabban a könyvek sincsenek biztonságban, s ez különösen igaz Moszulra, a hajdani Asszír Birodalom fővárosára. A város - amely az Iszlám Állam által ellenőrzött területek legnagyobb települése - egy heterogén, magasan iskolázott, a kulturális sokszínűségére büszke népességgel rendelkezik, amely fontosnak tartja, hogy megőrizze régészeti és írott emlékeit. A Szaddam Husszein megbuktatására indított 2003-as amerikai inváziót követő káosz idején Moszul lakói összegyűjtötték a központi könyvtárból az évszázados kéziratokat, majd saját otthonaikban rejtegették őket, megakadályozva azt, hogy azok esetleg a fosztogatók kezére kerüljenek. Az Iszlám Állam ezt ma halálbüntetéssel sújtja.
A hírek szerint 20. század eleji iraki újságok, az Oszmán Birodalom idejéből származó térképek és könyvek, illetve a vagyonos moszuli családok által a könyvtárnak adományozott értékes gyűjtemények látták a kárát az Iszlám Állam legutóbbi akciójának. Néhány nappal a könyvtár kifosztását követően a fegyveresek betörtek a Moszuli Egyetem könyvtárába is, ahol a diákok szeme láttára égettek el több száz könyvet.
Az egyik neve elhallgatását kérő történészprofesszor elmondása szerint a szélsőséges szervezet tagjai a múlt hónapban kezdték meg a moszuli könyvtárak fosztogatását. Súlyos károk keletkeztek a Szunnita Muzulmán Könyvtár és a 265 éves katolikus egyházi könyvtár gyűjteményében, illetve a dominikánusok és a Moszuli Múzeum könyvtárában, ahol i.e. 5000-ből származó emlékeket is őriznek. E művek további sorsa ismeretlen, egyesek azonban tudni vélik, hogy az értékes könyvek és ereklyék egy része a feketepiacon végzi.
Hakim al-Zamili iraki képviselő, a parlament védelmi bizottságának elnöke Bagdad 1258-as, mongolok által történt kifosztásához hasonlította a történteket. "Az egyetlen különbség, hogy a mongolok a Tigrisbe hajították a könyveket, míg a Daesh (az Iszlám Állam arabul - a szerk.) elégeti őket. Más metódus, de ugyanaz a mentalitás" - fogalmazott.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.