Katonai és rendőri kiképzést is kapott Oroszország legrettegettebb bérgyilkosa
2018. szeptember 10. 10:46 Múlt-kor
Korábban
Ismét szökésben
A „szupergyilkos” végül itt sem maradt sokáig: 1995. július 5-én ő lett az első ember, aki megszökött a Matroszszkaja Tyísinából. Ehhez természetesen belső segítséget kapott – egy bizonyos Szergej Menysikov őrmester alpinistafelszerelést, illetve egy pisztolyt juttatott neki. A hivatalos változat szerint Menysikovot a maffia „ültette el” a börtönben, kifejezetten Szolonyik kiszabadításának céljával, mások szerint egyszerűen félmillió dollár kenőpénzt kapott tőlük. Bármi is legyen az igazság, a két férfi egy bábut helyezett el Szolonyik ágyában a többi őr megtévesztésére, majd felmentek a börtön tetejére, ahonnan az alpinista kellékekkel leereszkedtek az utcára. Annak ellenére, hogy Szolonyik aligha találhatott menedékre egy olyan országban, ahol a hatóságok mellett eddigre már a lakosság is ismerte nevét és arcát, sikerült elrejtőznie üldözői elől.
Az állítólagos 43 általa elkövetett gyilkosság után a maffia legendás bérgyilkosa úgy tűnik, megelégelte addigi életstílusát: még 1995 folyamán Athénban tűnt fel, ahová vélhetően félretett vagyonából jutott el, a moszkvai görög konzulátuson szerzett hamis görög útlevéllel. Itt saját, körülbelül 50 emberből álló szervezetet hozott létre, amely drogcsempészettel és bérgyilkosságokkal foglalkozott. Szolonyik Athénban egy luxusvillában élt 22 éves barátnőjével, a korábbi „Miss Russia”-győztes modell Szvetlana Kotovával. Az évi 90 000 dollár bérleti díjú villához tartozott kosárlabdapálya, golfpálya, és egy szobrokkal teli kert is.
Bár személyazonosságát nyíltan vállalva fitogtatta gazdagságát, az orosz hatóságok kérései ellenére a görög rendőrség nem intézkedett ellene (Szolonyik a tíz legkeresettebb bűnöző listáján is szerepelt Oroszországban). Valószínű, hogy a görög hírszerzés beszervezte informátornak, és értékes tudással szolgált a hatóságoknak az orosz szervezett bűnözéssel kapcsolatban, amely jelentős erőkkel volt (és van) jelen Görögországban.
Az utolsó gyilkosság
Az orosz alvilág némely köreiben vélhetően rosszallást váltott ki Szolonyik önállósulása. Az úgynevezett Orehovszkaja-csoport nevű moszkvai banda egyik bevett bérgyilkosát, a „katona Szása” néven ismert Alekszandr Pusztovalovot – Szolonyik barátját – bízták meg a „szupergyilkos” megölésével. 1997. január 31-én Pusztovalov baráti látogatás címén érkezett Szolonyikhoz, aki tárt karokkal fogadta. Amikor beszélgetés közben Szolonyik egyszer hátat fordított barátjának, az egy vékony zsinórt vetett a nyaka köré, és megfojtotta. Ezután Pusztovalov emberei végeztek Kotovával is.
Február 2-án a görög hatóságok bejelentették, hogy egy azonosító okmányok nélküli megfojtott holttestet találtak Athéntól 24 kilométerre. Nem sokkal később közölték, hogy a holttest Szolonyiké. Kotova holttestét további hónapokkal később, május 10-én találták meg egy bőröndbe rejtve, feldarabolva, egy olajfa alatt. Vélhetően azért kellett meghalnia, mert szemtanúja volt Szolonyik halálának. A görög nyomozók Szolonyik ingatlanainak átkutatását követően arra utaló nyomokról számoltak be, hogy a férfi halála előtt nem sokkal megbízást kapott egy gyilkosságra, amelyet Olaszországban kellett volna végrehajtania.
Talán mégsem…?
Sokan tartják úgy, hogy az elrejtőzés mestereként ismert bérgyilkos valójában csak megrendezte saját halálát, hogy nyugodtabban élhessen. Ezt némileg alátámasztani látszik ügyvédje nyilatkozata, aki látta az Oroszországba érkezett holttestet, és azt mondta, „igen kevés hasonlóságot mutat” ügyfelével. További érdekesség, hogy Szolonyik édesanyja ugyan fiaként azonosította a holttestet, a temetésen viszont nem jelent meg. Talán sosem fogja biztosan tudni a világ, valóban meghalt-e 1997-ben a „szupergyilkos”.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap