A világ legrégebbi ékszerei
2004. április 19. 10:00
Nem először adunk hírt olyan régészeti felfedezésről, mely a szimbolikus emberi gondolkodás első tárgyi nyomait véli azonosítani. A legújabb hír Afrikából érkezett: kagylóból készített ékszereket találtak a kontinens déli csücskén lévő Blombos-barlangban. A tudósok szerint az ősi csecsebecsék 75 000 évesek.
Mindegyik kagylón ugyanott a lyuk |
"A függők szimbolikus üzenetet hordoznak. A szimbolikus gondolkodás a feltétele sok-sok emberi tevékenységnek, melyek első példái közé tartoznak a barlangrajzok, de ide sorolható az összes későbbi díszítés és a személyes ékszerek is" - mondta a norvégiai Bergen egyetemén dolgozó professzor a BBC Online-nak, majd hozzátette: "Különösen érdekes, ha a mai, számítógépek uralta világban belegondolunk: a mi gépeink is csak arra valók, hogy információt tároljanak az emberi agyon kívül. Hasonló a szerepe a Blombos-barlangban talált ékszereknek is, létük pedig bizonyíték arra, hogy az emberek 75 000 évvel ezelőtt is képesek voltak a szimbolikus gondolkodásra."
Okkersárga kagylónyaklánc
A folyótorkolatokban megtelepedő, Nassarius kraussianus nevű, puhatestű üledékfaló faj vázából készült 41 függőt 17 csomóban találták meg. Henshilwood csapata arra következtet, hogy a csonthéjakat széndékosan hordták a barlangba, melytől a legközelebbi folyó 20 kilométerre van. Úgy tűnik továbbá, hogy a kagylókat nagyság szerint gondosan megválogatták, és óvatosan kilyukasztották. Erre utal, hogy a rajtuk ütött lyuk mindegyik függőn ugyanott van, ugyanakkora és ugyanolyan alakú.
A jellegzetes dörzsölésnyomok nem fordulnak elő a természetben |
Szintén a Blombos-barlangban találtak a tudósok 2002-ben vésetekkel ellátott okkerdarabokat és megformált csontszerszámokat. Ezek a tárgyak lényegesen hátrébb tolták az időben azt a pontot, melytől a tudósok szerint az emberek szimbolikus gondolkodása kimutatható - márpedig ez az a pont, ahol állati és emberi őseink elválnak egymástól.
Melyik a legrégebbi műtárgy?
A szimbolikus gondolkodás - egyesek egyenesen művészetről beszélnek - legkorábbi nyomait több korszakban is azonosították már. Van, aki szerint az elvont gondolkodás legrégebbi nyomai azok a kődarabok, melyeket - a feltevések szerint - addig formáltak, míg emberre kezdtek hasonlítani. A fontosabb leletekről a Múlt-kor is beszámolt, köztük arról a Marokkóban talált 400 000 éves tárgyról, melyet felfedezői a legősibb emberalkotta szobornak tartanak. A Tan-tan tárgynak nevezett, 6 centis kődarab kis jóakarattal csakugyan embert formáz.
A Blombos-barlang 75 000 évvel ezelőtt népesült be |
Hasonló korú az a lelet, ami egyesek szerint egyenesen egy emberi arcot ábrázol - a franciaországi barlangban talált, 7 x 10 centis csontlapocska a régészek szerint bizonyíték rá, hogy a Neander-völgyi embernek is volt képzőművészete.
Legutóbb pedig Bulgáriában bukkantak rá a fogalmi gondolkodás első tárgyi nyomára: az 1,2 - 1,4 millió éves, rovátkolt csontdarabokon a kutatók szerint üzenetek "olvashatók".
Sok tudós állítja viszont a kődarabok közül jónéhányról, hogy nem emberi tevékenység, hanem geológiai folyamatok, azaz a puszta véletlen termékei. Ha viselték vagy használták is őket elődeink, semmiképp sem alakították őket, azaz nem lehet rajtuk kimutatni a tudatos munka és a fogalmi gondolkodás nyomait. A bonyolult gondolkodás történetének kutatói nem csak azt szeretnék tudni, mikor jelent meg ez a képesség az embereknél, hanem azt is, milyen gyorsan fejlődött.
A dekoratív tárgyak megjelenésének oka valószínűleg az volt, hogy az emberek meg akarták különböztetni magukat a többiektől. Arra is szükség volt, hogy egy emberen lássék: melyik társadalmi csoportba tartozik, és milyen a pozíciója azon a csoporton belül. Clive Gamble professzor, a brit Centre of the Archaeology of Human Origins munkatársa szerint: "Az egész az identitásról szól, arról, hogy az ember külsejének tükröznie kell a hovatartozását. Meg vagyok győződve róla, hogy a ruhaviselet is nagyjából ekkor jelent meg . És ott van még az okker-színezés. Ezek az emberek már tudatosan választották meg a színeiket is."
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Római Birodalom
- Egész életében a Római Birodalom feltámasztásáért küzdött I. Justinianus
- Brutális leszámolással ért véget Róma és Karthágó konfliktusa
- Egyszerre látja bűnözőnek és önfeláldozó hősnek az utókor Spartacust
- Pompeji titkait a modern technológia fejtheti meg
- Végül bizánci provinciává süllyedt a vandálok rettegett afrikai királysága
- A római nép rajongott érte, a filozófusok megvetették a véres gladiátorjátékokat
- Évtizedek óta zajlik Komáromban a római katonai és polgárváros feltárása
- Az erényes római nő megtestesítőjeként tekintettek Corneliára, a Gracchusok anyjára
- Pokoli kínokat szenvedhettek el a Vezúv lábánál élő Pompeii lakói
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.