10 érdekesség Artúr királyról
2017. március 9. 12:45
Korábban
1. Artúr legendája hosszú évszázadokon át számos nemzedék képzeletvilágát formálta, a történészek azonban még manapság sem tudják biztosan, a király valós történelmi személy volt-e.
2. Artúr alakja legkorábban egy walesi szerzetes, Nennius 9. században írt Historia Brittonum című munkájában bukkant fel. A történészek egészen a 20. század közepéig hiteles forrásként támaszkodtak a műre, de kiderült, hogy az abban megjelenő artúri alak eredetét a kelta szájhagyományban kell keresnünk.
3. A legismertebb elmélet szerint Artúr valamikor az 5-6. században élt, ám ezt egyetlen korabeli forrás sem támasztja alá.
4. Simon Young, a téma neves kutatója szerint elsősorban Artúr neve árulkodik arról, hogy valóban létezett. Ez ugyanis feltehetően a latin Artoriusból ered, az öntudatos brit kelták pedig aligha adtak volna latin nevet saját hősüknek, ha nem egy valóban létező személyről lenne szó.
5. Az Artúrról az elmúlt évszázadokban uralkodó képet Geoffrey of Monmouth, a 12. század első felében élt oxfordi kanonok Historia Regum Britanniae című műve meghatározta meg, amelyben a 15 évesen trónra kerülő Artúr bátor hadvezér-királyként jelenik meg. A szerző célja a kelta britek hódító szászok elleni hősies helytállásának dokumentálása volt.
6. Artúr legendájában halála meghatározó szerepet játszott. A történet szerint miután a trónbitorló, és feleségét, Ginevrát is elhódító unokaöccse, Mordred elleni döntő csatában súlyosan megsérült, a rejtélyes Avalon szigetére szállították. Avalon sok középkori ember számára a reményt jelentette arra nézve, hogy Artúrt meggyógyítják, majd visszatér, hogy megvalósítsa a Hit és az Erény uralmát.
7. 1191-ben a két évvel korábban elhunyt II. Henrik angol király javaslatára feltárták Artúr glastonburyi apátságban található feltételezett sírját. Avalon Glastonburyvel történő azonosítása a Plantagenetek propagandatörekvéseinek volt köszönhető, akik gondolták, uralkodásukkal beköszöntött az Artúr-legendákban a nagy király visszatérésével összekapcsolt aranykor, így az uralkodói sír megtalálásával véget vethetnek a messiásváró hangulatnak. A sír az elkövetkező évszázadokban látogatók tömegeit vonzotta Glastonburybe.
8. Nyugat-Európában a XIII-XIV. században, vagyis abban az időszakban, amikor a városi lakosság körében elterjedt a vezeték- és keresztnév együttes használatának gyakorlata, rengetegen adták gyermeküknek az Artúr nevet.
9. Az angol Henry Purcell a 17. században operában örökítette meg Artúr alakját, Alfred Tennyson pedig előbb egy verset (Morte d’Arthur, 1842), majd egy elbeszélő költeményt (The Idylls of the King, 1885) is szentelt történetének.
10. A 20. században többek között John Steinbecket is megihlette Artúr legendája, és alakja a Monthy Python Gyalog galoppjában, valamint John Boorman Excalibur című alkotásában is megelevenedett a mozivásznon.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2013
- Shakespeare elveszett világa
- Bájitalok a régmúltból
- Grace Kelly és Rainier: monarchia á la Hollywood
- Che Guevara Hollywoodban és a vasfüggöny mögött
- Domján Edit-Szécsi Pál: egy szerelem tíz hónapja
- Magyar űrhajósok a zűrben
- A Tenkes kapitánya
- Garibaldi magyar parancsnoka
- Az évszázad magyar műkincsrablása
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap