Miért nem használnak vezetéknevet a brit királyi család tagjai?
2017. január 16. 12:57
A brit királyi család élete gyakorlatilag a nyilvánosság előtt zajlik. Van azonban egy dolog, amelyet csak nagyon kevesen tudnak: ez pedig a vezetéknevük. Persze már évezredek óta természetes, hogy az uralkodókat a világ minden táján (adott esetben sorszámmal ellátott) keresztnevükön ismerik, ennyiből is tudja ugyanis mindenki, hogy kiről van szó. Vannak esetek azonban, amikor a királyi méltóságok is használnak vezetéknevet.
Korábban
1917 előtt a brit királyi család tagjai egyáltalán nem használtak vezetékneveket. Addig csak a keresztnév, valamint annak a háznak vagy dinasztiának a neve létezett, amelyhez a királyi család tagjai tartoztak – olvasható a Business Insider cikkében. Aztán 1917-ben, amikor V. György már hetedik éve volt hatalmon, elhatározta, hogy a királyi ház nevét Szász-Coburg-Gotháról Windsorra változtatja. A döntést az indokolta, hogy a német név az első világháború idején nem csengett túl jól a britek számára. A Windsor pedig egyszerűen az egyik királyi családi rezidencia, a windsori kastély nevéből származott.
V. György azonban nem csak a dinasztia nevét változtatta meg, hanem azt is elrendelte, hogy a Windsor legyen a királyi család hivatalos vezetékneve. Manapság a királyi családot még mindig Windsor-házként ismerik, és tulajdonképpen a királyi vezetéknév is ez maradt. A helyzet azonban ennél kicsit bonyolultabb. 1947-ben Erzsébet hercegnő (a későbbi II. Erzsébet) hozzáment a dán és görög uralkodóházakból származó, ám a brit királyi haditengerészethez csatlakozó Philip Mountbattenhez (akit Magyarországon Fülöp hercegként ismerünk). Öt évvel később, 1952-ben, apja, VI. György halálát követően elfoglalta a brit trónt, Mountbatten neve és címe pedig innentől kezdve hivatalosan Fülöp edinburgh-i herceg lett.
1960-ban Erzsébet és Fülöp úgy döntöttek, hogy innentől kezdve megkülönböztetik magukat a királyi család többi ágától, és arról rendelkeztek, hogy utódaik a Mountbatten-Windsor nevet fogják viselni. Van azonban egy kivétel: bárki, aki viseli az „Ő királyi fensége...hercege” vagy „Ő királyi fensége... hercegnője” címet, egyáltalán nem kell vezetéknevet használjon. Persze ha szükséges, használhatják a Mountbatten-Windsor nevet – mint például a királynő lánya, Anna hercegnő az 1973-as házassági anyakönyvi kivonatán –, de nem kötelező.
Vannak emellett, akik – ha szükséges – nem a Windsor-Mountbatten nevet, hanem apjuk, Károly walesi herceg királyi címének megfelelő vezetéknevet használnak: Vilmos és Harry (Henrik) herceg például William Wales és Harry Wales néven katonáskodott. Eugénia és Beatrix hercegnő pedig a York vezetéknevet használja, mivel édesapjuk II. Erzsébet második fia, András a yorki herceg. Anna hercegnő még ennél is továbbment: gyermekei egyszerűen apjuk vezetéknevét, a Phillipset viselik. Az uralkodói pár harmadik fia, Edward wessexi gróf pedig csak a Windsort használja, Mountbatten nélkül.
A lényeg tehát: a királyi család tagjainak vezetékneve hivatalosan Windsor, de a királynő egyenes ági leszármazottjai használhatják a Windsor-Mountbatten nevet is, ha valaha szükségük lesz rá. Vannak, akik az apjuk, vagy a saját címükhöz kapcsolódó terület megnevezését használják vezetékként, legtöbbjüknek – most már a kis György hercegnek és Sarolta hercegnőnek is – azonban elég, ha csak a keresztnevüket használják. A királyi család tagjait nem kötelezi törvényi előírás vezetéknév használatára, és az elődeik által lefektetett szabályoktól is nyugodtan eltérhetnek.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
1956
- Gerillaharcot vívtak a mecseki láthatatlanok a szovjetek ellen
- Kádárék közönséges bűnözőknek igyekeztek beállítani az 1956-os forradalom résztvevőit
- Három napot kért Konyev marsall a magyar forradalom leverésére
- Nagy-Britannia és Franciaország is elvesztette nagyhatalmi státuszát a szuezi válság után
- 56-os sajtószemle: miről írtak a lapok a forradalom alatt?
- Forradalmi hétköznapok: utcaképek 56-ban
- „Mintha karácsony lenne” – 1956 a hétköznapi emberek szemével
- Élete végéig gyászolta férjét Maléter Pál özvegye
- Baráti körben, egy badacsonyi szüreten töltötte a forradalom előtti napot Nagy Imre
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap
- 10 meglepő tény a vasút történetéből tegnap