Súlyos testi elváltozásokkal kellett megküzdeniük a kasztrált operaénekeseknek
2016. június 29. 13:25
A férfi operaénekesek esetében egészen a 19. század végéig egy kegyetlen eljárás segítségével érték el, hogy megtartsák mezzoszoprán hangjukat. Kiderült, a megcsonkított fiúk nem csak heréiket veszítették el, hanem más testi elváltozásokkal is szembe kellett nézniük.
Korábban
Az énekeseket még azelőtt kasztrálták, hogy elérték volna a pubertás kort, így lehetővé téve, hogy gyermeki hangjuk megmaradjon. A fiatalon végzett beavatkozás változásokat idézett elő az énekesek testi fejlődésében, és egy 19. századi előadóművész, Gaspare Pacchierotti csontvázának a Padovai Egyetem szakértői által végzett vizsgálata során kiderült, hogy magának az éneklésnek is voltak fizikai hatásai.
A maradványokat az egyetem kórbonctani múzeumának laboratóriumába szállították, ahol a csontokat CT- és röntgenvizsgálatoknak vetették alá. A kutatók mindeddig egyetlen operaénekes, Carlo Maria Michelangelo Nicola Broschi, vagyis Farinelli maradványait tanulmányozták. A Scientific Reportsban megjelent tanulmányban a szerzők kiemelik, a kasztrált énekesek sok esetben magasabbak voltak, mint hasonló beavatkozáson át nem esett társaik, Pacchierotti például több mint 182 centi magas volt. „A kasztráltak szokatlanul magasak voltak, nagy, hordó alakú mellkassal, gyermekekre jellemző gégével és hosszú, nyurga lábakkal” – olvasható a tanulmányban.
„Pacchierotti csontjai megerősítik ezen jellemzőket, különösen a magasság tekintetében, amely a combcsontok, sípcsontok és felkarcsontok hossza alapján mintegy 191 centiméter lehetett.” A vizsgálat során epifízis vonalakat (csöves csontok ízületi vége) találtak Pacchierotti csípőtaréjain, amelyek általában 23 éves korban összeforrnak, 35 éves kor után pedig eltűnnek. A CT-vizsgálat csigolyatörést és csontsűrűség-csökkenést is kimutatott, és a kutatók szerint a hormonális hatások miatt a kasztráltaknál könnyebben alakulhatott ki csontritkulás és különböző gerincbetegségeknek is jobban ki voltak téve.
Az énekesek csontelváltozásai azonban nem csak a kasztrációra vezethetők vissza. A kutatók szerint Pacchierotti nyakcsigolyái nagyon elkoptak, és meszes csőrképződés nyomai is kimutathatók voltak, amelynek oka a csontritkulás mellett a fej és a nyakak próbák alatt történő folyamatos mozgatása volt. A bizonyítékok alapján ezeket a tüneteket a szakértők szerint akár szakmai ártalomnak is tekinthetjük. A kutatók úgy vélik, az eredmények azért rendkívül jelentősek, mivel hasonló tüneteket először mutattak ki egy kasztrált énekes maradványai segítségével.
A kutatók emellett három légzőizom esetében is megfigyeltek elváltozásokat, valamint a lapockákon is találtak olyan nyomokat, amelyek arra utalnak, hogy Pacchierotti a próbák alatt gyakran használta a karjait. A vizsgálat szerint az énekes a gége megkímélése érdekében különleges testtartással is igyekezett elérni, hogy hangja tökéletes maradjon. Kasztrációja és csontproblémái ellenére a 81 éves koráig élt énekesnek számos érzéki kapcsolata volt élete során – tették hozzá a kutatók.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.