Imádnivaló rendőrségi fotó egy kétéves körtetolvajról
2016. február 1. 14:37
A statisztikuscsaládban felnövő Alphonse Bertillon, amikor a francia katonaságtól átkerült a párizsi rendőrséghez, a bűnügyi feljegyzésekben valódi káoszra bukkant. A visszaeső bűnözők beazonosítása végett vezette be a rendőrségi fotózás technikáját, valamint a különböző testrészek megmérését, amelyek alapján könnyebb volt azonosítani a már korábban sem ártatlan, vagyis visszaeső tettest. Érdekesség, hogy a bűnözők szembeni fotózása mellett azért alkalmazta a profilfotózást, mert az ujjlenyomat-vétel előtti korban a fül formája egyedi azonosítóként is szolgálhatott. Néhány éven belül Európa több országában is átvették a különleges eljárást. A kedves papa egy tréfás hangulatában 1893. október 17-én készített egy rendőrségi fotót 23 hónapos kisfiáról, François Bertillonról is, akinek az volt a bűne, hogy elcsent egy körtét a kosárból.
Korábban
Alphonse Bertillon édesapja és bátyja is statisztikus, illetve demográfus volt, így minden bizonnyal a „vérében” volt a számok és a rend iránti igény, így amikor 1879-ben átkerült a francia katonaságtól a párizsi rendőrséghez (pontosabban elbocsátották, ugyanis valótlan adatokat közölt tanulmányairól, az édesapja pedig elintézte, hogy a rendőrségnél egy irodai munkát kapjon, egy egyszerű másoló volt), ténykedése gyökeres változásokat eredményezett. A visszaeső bűnözők „katalogizálásával” korábban senki sem foglalkozott, azonban ezekben az években a bűnismétlések száma drasztikusan megnőtt, ugyanakkor a korabeli módszerekkel nem tudtak vele mit kezdeni.
Bertillon újítása abban állt, hogy nem csupán a bűnözők neveit és egyéb könnyen hamisítható adatait jegyezték fel, hanem azon tulajdonságaikat is, amelyek nem, vagy csupán nagyon lassan változnak az idők során. A rendőrségi fényképezés mellett, így bevezették a testméréstan tudományát (antropometrikus személyleírás), amelynek lényege az volt, hogy a tettes ülő és álló magasságát, kifeszített karjainak szélességét, a bal alsókar, valamint a bal kéz középsőujjának hosszát is feljegyezték. Mindamellett az elkapott bűnös jobb fülének magasságát is lejegyezték, amelyről oldalról is készítettek egy fotót.
Fontos megjegyezni, ezen adatokból a frenológiával ellentétben nem azt próbálta Bertillon kiszámolni, hogy milyen fizikai megjelenés utalhat a bűnözői lélektanra, hanem csupán az azonosítás volt az egyetlen cél. Mindemellett a francia rendőrnek köszönhetjük a rendőrségi fotózás technikájának továbbfejlesztését is, tehát nem csupán a bűnözőről, hanem a bűntettről is készült fotó. Ugyanakkor érdemes megemlíteni, hogy nem Bertillon nevéhez köthető az első helyszínelő fénykép, ugyanis például már Teleki László 1861-es öngyilkossága idején is készültek ilyen felvételek. A Bertillon-féle módszer az 1880-as évektől a bűnügyi nyilvántartások alapmintája lett hazánk mellett Európa számos országában.
Az 1893-as fotót a New York-i Művészeti Múzeumban őrzik.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
10. Államalapítás és az új rend megszilárdulása Magyarországon a 10–13. században
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- Valószínűtlen, hogy csúf külsejű lett volna Könyves Kálmán
- A fogadalmat tett Szent Margit az első férjjelöltjét, a lengyel királyt látni sem óhajtotta
- Férje halála után számos megaláztatást kellett elviselnie Árpád-házi Szent Erzsébetnek
- 10 érdekesség az Árpád-házi királylányokról
- Egyensúlyteremtő képességében rejlett Szent István sikereinek titka
- A legenda szerint a tatárdúlástól is imával mentette meg Lengyelországot az aszkéta életű Árpád-házi Szent Kinga
- Nem talált kiutat királysága és alattvalói érdekellentéteiből IV. László
- Apja és fia tevékenysége is árnyékot vetett IV. Béla uralkodói törekvéseire
- Öt trónkövetelő, akinek valóban volt esélye a magyar korona megszerzésére
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari 15:05
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat 12:20
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap