Hová tűnt Julius Caesar elefántja?
2015. január 14. 08:59
Az i. e. 54-ben Britanniába betörő Julius Caesar egy elefánt hátán kelt át a későbbi Londonium (London) híres folyóján, a Temzén, valahol a mai Lambeth-híd környékén. A kevésbé ismert tényt sokan csak szóbeszédnek tartják, pedig írott forrás is megemlékezik a nem mindennapi jelenetről. Az állítólag fél Európát átszelő állat igen nagy hatást tett a britekre, ugyanis korábban még nem láttak ormányost. Caesar, ha valóban vitt elefántot a szigetre, tettét nem hadi szempontok vezérelték, hanem az, hogy borsot törjön egyik vetélytársa orra alá a nagyapjára történő utalással. A rosszmájú viccelődés balul sült el, s a későbbi diktátor önmagából csinált bolondot.
Korábban
Ormányos a ködös Albionban
Az írott bizonyíték a görög Polyaenus által az i. sz. 2. században összeállított, az ókor katonai stratégiáit taglaló gyűjteményben található. "Caesar egy hatalmas folyón akart átkelni Britanniában, Cassoellaunus, a britonok királya azonban lovasokkal és harci szekerekkel igyekezett megakadályozni ebben" - írja a forrás.
Caesar Britannia meghódítására induló inváziós seregében valóban lehetett egy elefánt, amelyet korábban a sziget lakói még soha életükben nem láthattak. Vaspáncélt viselt, a hátára pedig egy hatalmas torony volt erősítve, amelyben íjászok és parittyások kaptak helyet. A britek elcsodálkoztak a fenevad láttán, lovaik pedig annyira megijedtek tőle, hogy a seregnek vissza kellett vonulnia, így a rómaiak mindenféle atrocitás nélkül át tudtak kelni a túlpartra, olvashatjuk az elbeszélésben.
Más krónikás azonban még csak lábjegyzetben sem említi az elefántot, sőt még Caesar a brit és gall háborúkat taglaló, Commentarii de bello Gallico (A gall háború) című művében sem szerepel a nagytestű emlős. Courtenay Edward Stevens angol történész 1959-ben írott cikkében próbálta megmagyarázni, hogy a későbbi diktátor miért hagyta ki elbeszéléseiből e fontos momentumot, s egy két évszázaddal későbbi forrás miért említhette meg.
A történész úgy vélte, Caesar riválisa miatt dönthetett úgy, hogy egy elefánttal keseríti meg a britek életét. Egyik legelszántabb vetélytársa, a konzuli babérokra törő Domitius Ahenobarbus ugyanis néhány hónappal azelőtt elhatározta, hogy eltávolítja a politikus-hadvezért az északnyugat-európai légiók éléről. Caesarnak gyorsan cselekednie kellett, egy katonai sikert akart felmutatni, s Britannia elfoglalását tűzte ki célul, társaival, Crassusszal és Pompeiusszal pedig elfogatta Ahenobarbust. Azonban a La Manche-csatornában állomásozó római flotta egy része fellázadt, s elsüllyesztette a hajókat, így i. e. 56-ban nem tudott átkelni a Brit-szigetekre.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
8. Az ókori Athén
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- Milyen lehetett evezni egy ókori görög hadihajón?
- A varázsitaloktól a tömegpusztító fegyverekig: hat kevéssé ismert tény az ókori görögökről
- A külóni vérbűnhöz is köze lehet az Athénban feltárt rejtélyes tömegsírnak
- Korsóban eltemetett gyermekek, hátrabilincselt kezű csontvázak – az ókori Athén titkai
- Erósz játszmái – házasélet és szexualitás az ókori Görögországban
- Több millió ezüstérmét tárolhattak a Parthenón tetőterében
- Az ebola már az ókori Athénban is felütötte a fejét?
- George Clooney felesége segíti Athént az Elgin-márványok ügyében
- A bódult Periklész ihatott az Athénban talált kupából
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap
- 10 meglepő tény a vasút történetéből tegnap
- Bátyjához hasonló tragikus sors várt a „remény jelöltjére”, Robert F. Kennedyre tegnap
- Jókai Mór egész családja ellenezte Laborfalvi Rózával való házasságát tegnap