A tó istenének ajánlhatták fel az ősi gyermekkoponyákat
2014. július 16. 17:23
Régészek hátborzongató "ajándékokra" bukkantak bronzkori települések határaiban: a cölöpházak mellett talált gyermekkoponyákat szakértők szerint a közeli tavak isteneinek ajánlhatták fel a falvak lakói.
Korábban
A gyermekkoponyákat tavak mellé települt bronzkori falvak határainál fedezték fel a kutatók Németországban és Svájcban. A leletek közül többön is látható sérülésnyom, amely valószínűleg egy-egy fejszétől vagy fahusángtól származik. A kutatók szerint a gyermekeket valószínűleg nem gyilkolták meg rituális célból, hanem haláluk után ajánlhatták fel a természetfeletti lényeknek, hogy megkíméljék a falubelieket az árvíz csapásaitól, magyarázta Benjamin Jennings, a Bázeli Egyetem régésze.
Habár a szakértők már az 1920-as évek óta ismerik a svájci és német hegyi tavak köré épült bronzkori települések helyszíneit, csak az 1970-80-as években kezdődtek meg az ásatások, amelyek során vadászati eszközöket, állatcsontokat, cserépmaradványokat, ékszereket, őrtornyok és több mint 160 épület maradványait fedezték fel. A fából készült maradványok vizsgálata során a régészek megállapították, hogy 3600-2800 évvel ezelőtt több periódusban is lakták e falvakat.
A cölöpépítményes házak lakóinak rendszeresen szembe kellett nézniük az árvíz veszélyével. Amikor a tavak vízszintje emelkedni kezdett, a házbeliek összeszedték értékeiket és a távolabbi, biztonságosabb szárazföldi területekre vándoroltak, ahonnan csak akkor tértek vissza, amikor a tavak visszahúzódtak. A falubeliek úgy alkalmazkodtak, hogy a házaikat cölöpökre, illetve erős faszerkezetű alapra építették, továbbá mocsári fenyőből készült, kerítéshez hasonló építményekkel (gátakkal) próbálták kivédeni a víz támadásait.
A cölöpszerkezetek vizsgálata során nemrég a régészek hátborzongató felfedezést tettek: a palánkok tövében gyermekkoponyákra és egyéb emberi maradványokra bukkantak. A csontokat eredetileg nem oda temették, hanem a szakértők szerint a falubeliek kiásták sírjaikból a - főként - gyermeki maradványokat, és egy-egy nagyobb árvíz idején tehették a fagerendákhoz.
Jennings és kollégái a vizsgálatok során megállapították, hogy a legtöbbjük 10 év alatti gyermek volt, sokuk pedig fogszuvasodásban szenvedett, valamint légúti betegségekre utaló jeleket észleltek rajtuk. A kutatók szerint ezek a kisebb kellemetlenséget okozó betegségek nem indokolták volna a "kegyes halált".
A koponyákon fahusángok, illetve fejszék általi sérülésnyomokat fedeztek fel, azonban a szakértők kizárták a rituális gyilkosságot, ugyanis nem egységesek a vágásnyomok. Úgy vélik, nagyobb a valószínűsége, hogy a gyermekek valamilyen háborús viszály során vesztették életüket. "Akárhogy is volt, ezek nem szokványos sírok" - mondta Jennings.
"Az Európa-szerte található temetkezési szokásokból azt a következtetést lehet levonni, hogy a koponya egy különleges társadalomi szimbólum volt" - mondta a kutató a LiveScience-nek. A maradványok a települések határainál voltak - tehát nem belül és nem is kívül, hanem egyfajta köztes állapotban helyezkedtek el, tulajdonképpen az árvíz legmagasabb szintjén. "Mindent összevetve a részletek arra utalnak, hogy a maradványokat egyfajta áldozati ajándékként az árvíz elleni védelemért cserébe ajánlották fel a lakók" - tette hozzá Jennings.
A titokzatos alpesi emberekkel kapcsolatban még rengeteg a megválaszolatlan kérdés. A bronzkori települések közelében alig találtak még temetőket, a régészeknek pedig ötletük sincs, hogy mit kezdtek az itt lakók elhunyt szeretteik maradványainak többségével.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
1. A középkori város és a céhes ipar
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- A felnőttek több mint tizede szenvedhetett rákos megbetegedésben a középkori Angliában
- Valóban annyira mocskosak voltak a középkori emberek?
- Miért hordtak röhejesen hosszú orrú cipőket a középkorban?
- A légszennyezés már a középkorban is fenyegette az emberek egészségét
- A római maradványoktól a sártengerekig – milyen volt a középkor útjain közlekedni?
- Valóban nem ittak vizet a középkorban?
- Az EU középkori elődje: a Hanza-szövetség
- Többet dolgozunk, mint a középkori jobbágyok
- Hogyan lett a középkor a sajtkészítés virágkora?
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap