Eladó a "Drakula-kastély"
2014. május 13. 10:12 MTI
Eladó az erdélyi "Drakula-kastély" - értesült a The Daily Telegraph. A brit lap online kiadása szerint a Brassótól 30 kilométerre fekvő törcsvári "vámpírkastélyt", amelyben manapság múzeum működik, nem hirdették meg nyilvánosan. "Ha valaki egy ésszerű ajánlattal áll elő, megnézzük, kiről van szó, mit is javasol és komolyan fontolóra vesszük az ötletet" - közölte Mark Meyer, az eladás ügyeinek intézésével megbízott New York-i Herzfeld and Rubin ügyvédi iroda munkatársa. A Telegraph megjegyezte, hogy Meyer egyúttal Moldova tiszteletbeli amerikai konzulja.
A híres ingatlan már számos kézen megfordult, és bár nem kimondottan jó állapotú, vitathatatlanul izgalmas hely. Egy hegy csúcsán magasodik magányosan, ahol nincsenek szomszédok, akik beleselkedjenek, sőt a kilátás is teljesen háborítatlan.
A törcsvári (Bran) kastélyt először a 13. században említette egy írásos feljegyzés. Az ezt követő évszázadokban számos átépítésen esett át, a török hódítás korában kész erőd volt. A hírhedten kegyetlen Vlad Tepes havasalföldi vajda ezen a vidéken élt a 15. században, és a fáma szerint néhány hónapig a kastélyban raboskodott. Bram Stoker róla mintázta híres hősét, Drakula grófot, akinek halhatatlanságához a Christoper Lee főszereplésével forgatott filmek is hozzájárultak.
A kastély híres tulajdonosai között volt az 1920-as évektől Mária romániai királyné, a brit uralkodó, Viktória királynő unokája. Halála után lányára szállt az épület, aki a második világháborúban hadikórházzá alakította át. A háború után a királyi családnak távoznia kellett a falak közül, ám közel 60 évvel később, a kommunista rendszer bukása után a kastélyt renoválták, és csaknem tíz éve visszakapta az uralkodócsalád három leszármazottja.
Az örökösök nem is sikertelenül vezetik: évente 560 ezren fordulnak meg a kastélymúzeumban. A három Habsburg testvér azonban már hetvenes éveiben jár, és sem idejük, sem energiájuk nincs arra, hogy az épületet a 21. századi követelményeknek megfelelően alakítsák át.
Meyer szerint Dominic főherceg és családja sok gondot fordít a kastélyra, de a cél mégis az lenne, hogy a hely igazi turistacsalogató célponttá váljon, ahol két-három napot is eltölthetnek a látogatók. Mint hozzáfűzte, elég nagy a birtok, hogy felépülhessen rajta egy kis hotel.
"Ez nem csupán nemzeti műemlék, de egyben a legnagyobb és legjelentősebb idegenforgalmi attrakció is Romániában" - hangsúlyozta Meyer, aki nem említett konkrét eladási árat. A Telegraph azonban emlékeztetett, hogy Dominic főherceg évekkel ezelőtt 80 millió dollárért ajánlotta fel a kastélyt a román kormánynak.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
zsidóság
- Embertelen körülményekkel szembesültek a budapesti nagy gettó lakói
- Már gyermekkorában tragédiák kísérték Radnóti Miklós életét
- Szenes Hanna a Szentföldön maradhatott volna, de visszatért, hogy segítsen
- Ágyúkkal támogatta Ganz Ábrahám a magyar szabadságharcot
- Munkaszolgálatosok a keleti fronton
- Eredménytelenül szervezett titkos béketárgyalásokat David Ben-Gurion
- Kémből vált befolyásos üzletemberré az embermentő Oskar Schindler
- Mit lehetett tudni a holokausztról 1944-ben Magyarországon?
- Több ezer zsidó életét mentette meg a holokauszt idején Ángel Sanz Briz
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.