2024. nyár: Hírhedt emberrablások
ITT vásárolhatsz termékeinkből

A feketepiacról mentették ki a rendkívüli etruszk leletet

2013. június 28. 10:51 MTI

Az utóbbi évtizedek legjelentősebb etruszk leletét mutatták be csütörtökön az olasz hatóságok; a gazdag faragású szarkofágokat, egykor aranyozott szobrokat, bronz fegyvereket, kerámia edényeket és egy kottaboszjátékot sírrablóktól kobozták el évekig tartó nyomozás eredményeként.

A közép-olaszországi Perugiában tíz évvel ezelőtt, egy lakóház alapozása közben bukkantak az építőmunkások a hellenisztikus kori érintetlen etruszk fejedelmi temetkezési helyre, benne a ritkaságszámba menő kincsekkel. A törvény előírását megszegve az építtetők nem jelentették a felfedezést a hatóságoknak, hanem megpróbálták a feketepiacon eladni a felbecsülhetetlen értékű leleteket.

A hatóságok két éve, egy ismert római műkincscsempésznél találtak egy szobrot ábrázoló fotót és egy szoborfejet, amellyel a lelet valódiságát akarta bizonyítani a lehetséges vevőknek. A fénykép és a szobortöredék nyomába eredve derítették ki a nyomozók, hogy a perugiai építtetők egy eddig ismeretlen, leletekben gazdag etruszk temetkezési helyet tártak fel illegálisan.

Mire felgöngyölítették a hálózatot, a sírrablók már eladtak öt vagy hét szarkofágot umbriai magángyűjtőknek, további 15, csata- és mitológiai jelenetekkel gazdagon díszített kőkoporsót pedig a földbe ásva rejtettek el vevőre várva. Az olasz régészek megállapították, hogy a már ismert Cacni etruszk arisztokrata család temetkezési helye került elő.

Az etruszkok csak kevés írásos emléket hagytak maguk után, ezért történetük megismerése szempontjából rendkívüli fontosak a tárgyi emlékeik. A sírrablók által megtalált sírkamrák a 3-2. századból származnak, abból a korból, amikor az etruszkok már kezdtek beleolvadni a római lakosságba. A régészek remélik, hogy a rendkívülinek mondott leletek tanulmányozása, a temetkezési hely alaposabb feltárása segít többet megtudni a Perugia környéki etruszk lakosság eddig kevéssé ismert történetéről, sorsáról.

A csütörtökön bemutatott régészeti leleteket az utóbbi három évtized legjelentősebb felfedezésének nevezte Massimo Bray, a kulturális javak minisztere, aki egyben sürgette a műkincsek nemzetközi kereskedelmének hatékonyabb ellenőrzését, az olasz kulturális örökség védelmének reformját.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. nyár: Hírhedt emberrablások
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár