2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Meghajolt Európa a fekete halál előtt

2013. március 20. 14:14

1347 őszén tizenkét genovai gálya érkezett a messinai kikötőbe. A hajók hátborzongató rakományt szállítottak: a fedélzeten bűzlő tetemek hevertek, és az a néhány ember, aki még életben maradt, fennhangon bűnbocsánatért fohászkodott Istenhez. A hajókat rögvest kiutasították a kikötőből, de már túl késő volt.

A Párizsi Egyetem tudósai 1345. március 20-ra teszik a fekete halálként is ismert, a Yersinia pestis nevű baktérium által okozott betegség felbukkanását, amely a 14. században söpört végig Európán, és becslések szerint 75-200 millió áldozatot hagyott maga mögött. A gyilkos kór vallási, társadalmi és gazdasági változásokat indított el, amelyek mély hatást gyakoroltak Európa történelmére. A kontinens népessége csak 150 év alatt állt helyre, de a járvány a 19. századig többször visszatért a kontinensre.

A legnagyobb európai pestisjárvány 1347-1353 között zajlott, miután 1346-ban a genovaiak kaffai erődjébe az ostromló tatárok katapultjaikkal számos, pestisben meghalt ostromló katona tetemét lőtték be. A járvány megjelent a városban is, ahol több ezer genovai polgár tartózkodott.

A kórokozót a genovai kereskedők hurcolták be magukkal a Krímből Dél-Európába, a járvány innen két-három év alatt terjedt el a középkori kereskedelmi és hajózási útvonalak mentén egész Európában, a Közel-Keleten és Észak-Afrikában. A városokban uralkodó rossz higiéniai viszonyok csak szaporították a megbetegedések számát: se csatornarendszer, se szemétszállítás nem volt, és a betegség okáról és terjedéséről sem tudtak sokat.

Néhány kikötőváros és nagy piactartó település egészségpolitikai intézkedésekkel (Raguzában például karanténnal) próbálta megvédeni lakosait, de ezeket nem tartották be konzekvensen. A pestis megjelenése a lakosság erkölcsi megingását eredményezte, a keresztények Isten büntetéseként értelmezték a járványt, sok helyütt pedig a zsidókat vádolták azzal, hogy megmérgezték a kutakat, elterjesztve ezzel a járványt.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár