Gyermekként tűnik fel VIII. Henrik egy eddig ismeretlen képen
2013. január 9. 14:33
Egy eddig ismeretlen királyi kincset, az anyját, Yorki Erzsébetet gyászoló, a 11 éves VIII. Henrik angol királyt ábrázoló képet fedeztek fel nemrégiben. A Walesi Nemzeti Levéltár tulajdonában 1921 óta álló kép sorsát végig tudjuk követni a századok folyamán, ám csupán most, egy digitalizálás során vették észre a szakemberek a kép sarkában az ágyra boruló herceget.
Korábban
A kéziratban lapuló ismeretlen festmény a későbbi VIII. Henrik (1509-1547) angol királyt ábrázolja, amint két nővérével az ágyon fekve sírnak elhunyt édesanyjuk után. A műről a szakemberek úgy vélik, hogy VII. Henrik (1485-1509) számára készült, s felesége, Yorki Erzsébet halála után adományozták neki, ezt követően egy angol nemesi család birtokába került a kézirat. Annak ellenére, hogy 1921 óta a Walesi Nemzeti Levéltár tulajdonában van, jelentőségét csak most fedezték fel, miután újból megvizsgálták az internetre feltöltött online gyűjteményt.
Egy kéziratokra specializálódott könyvtáros, Maredudd ap Huw vette észre a fiút egy VII. Henrikről készült kép hátterében, akiről úgy véli, hogy valószínűleg az anglikán egyház későbbi alapítója, VIII. Henrik lehet. „Ha megnézzük, hogy milyen lehetőségeink vannak, rájövünk, hogy csak a király utódja, az akkor 11 éves VIII. Henrik lehet az alkotáson” – mondta a könyvtáros.
„Miközben a digitalizáláskor a megvilágítást állítottam be, megragadta a figyelmemet a két lányból és egy fiúból álló csoport. A forrásokból tudjuk, hogy édesanyja halála nagyon megrázta a később két feleségét is lefejező Henriket, s teljesen vigasztalhatatlan volt, a képen látható jelenet pedig alátámasztja azt, amit eddig a szövegekből már részben tudtunk” – magyarázta a szakember.
A kép egyike azon több tucat szenvedélyes ábrázolásnak, amelyek Henriket gyermekként ábrázolják, miközben vörös fejét a kezébe temeti édesanyja halálos ágya mellett. Lánytestvérei, Mária és Margit közel hozzá, a földön ülnek, míg apjuk, VII. Henrik az előtérben trónol. A középkori francia nyelven írt szöveg Krisztus szenvedését is részletesen leírja. Huw abban reménykedik, hogy meg tudja fejteni, ki bízta meg a munkát elkészítő ismeretlen művészt. Néhány szakértő úgy véli, ez egyfajta gyászajándék lehetett az özvegy VII. Henriknek.
A kézirat további sorsa ismert: a Yorki Erzsébet udvartartásában szolgáló Joan Guildford szerezte meg a 16. század folyamán, aki nevelőnőként dolgozott a Tudor udvarban Margit és Mária hercegnők mellett. 1538-ban bekövetkezett halála után egy ideig még családja kezében volt a királyi képmás, mielőtt 17. században Sir Kenelm Digby birtokába került volna, aki Walesbe vitte. Végül 1921-ben a Walesi Nemzeti Levéltárban landolt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2020
- Öltözködés és szépségápolás a császárkori Rómában
- Hét halálos divattrend
- Galgamácsa királyi vadászkastélya
- Divat a második világháborútól a rendszerváltásig
- Aki elhozta Párizst Budapestre
- A Mona Lisa titokzatos elrablása
- Titokzatos óriáshordók Pest-Budán
- A darázsderék tündöklése és bukása
- Rubens fejedelmi falvédői
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.