66 év után szólalt meg Goebbels titkára
2011. szeptember 1. 10:16 The Daily Mail
66 éven át tartó csendet tört meg, s mesélt egykori főnökéről és háborús emlékeiről a náci propagandaminisztérium titkárságának egykori vezetője.
Korábban
A második világháború óta minden egyes megkeresést és memoárjának megírására felszólító kérést elutasított a propagandaminiszter titkárságának vezetője, a ma 100 éves Brunhilde Pomsel. Öt hónapon át tartó puhatolózó "tárgyalás" után azonban kötélnek állt, s interjút adott Németország legnagyobb napilapjának, a Bild című bulvárlapnak, amelyben a Hitlerhez legközelebb álló férfi szolgálatában töltött négy esztendőre emlékezett vissza.
Az idős hölgy elmesélte, ahogyan Goebbels gyermekei vasárnap délutánonként írógépén játszottak, de felidézte azt is, amikor a propagandaminiszterrel libát ettek, vagy amikor Goebbels felesége, Magda ruhákat adott neki, mivel a szövetségesek bombázásakor mindene odaveszett.
Elmondása szerint Pomsel minden egyes szót leírt, ami elhagyta Goebbels ajkát, a magánemberként elhangzottakat és a beosztottjaihoz intézett mondatait is, köztük amelyet Hitler megelégedésére mondott Berlin „zsidótlanításával” kapcsolatban.
Pomsel 1942-ben került Goebbels alá, s egészen a háború végéig, 1945. májusig szolgált a miniszter titkárnőjeként. Míg Goebbels azon igyekezett, hogy magát joviális náci vezetőként láttassa a németek előtt, a hölgy inkább arra emlékszik vissza, mennyire hideg és szörnyeteg ember volt. „Senkit nem engedett magához közel” – mondta el Pomsel. „Soha nem tett fel egyetlen személyes kérdést sem. A végén már azt se tudtam, hogy vajon emlékszik-e a nevemre. Tudta, hogy halálra fogják ítélni a szövetségesek. Öngyilkossága gyáva cselekedet volt” – tette hozzá.
A hölgy gyors- és gépíróként dolgozott a propagandaminisztériumban, illetve a rádiónál. Az áthelyezéséről szóló parancsot nem lehetett visszautasítani, így került Goebbels titkárságának élére. Mint felidézte, a holokausztról semmit nem tudott, „buta volt”, egyáltalán nem érdekelte a politika, a haláltáborokról pedig csak a háború után értesült; a pártba 1933-ban lépett be, azért, mert mint fogalmazott: „mindenki belépett” – nyilatkozta a Bildnek Pomsel.
A hölgy felidézte azt is, miként terelték ki három kollégájával együtt a berlini Wilhelmplatzon elhelyezkedő, könyvtárként szolgáló palotájukból a Sportspalast Stadiumba 1943. február 18-án. Erre röviddel az után került sor, hogy a német 6. hadsereg vereséget szenvedett a szovjet csapatoktól Sztálingrádnál, ami a háború fordulópontját jelentette.
A "totális háborút" meghirdető beszéd keltette katarktikus öröm ellenére Pomsel végig higgadt maradt, mivel a titkárság vezetőjeként a legtitkosabb dokumentumokba is betekintést nyerhetett, amelyekből kiderült, mennyire rosszul áll Németország szénája.
Miután megérkezett a Főnök – Hitler – öngyilkosságáról szóló hír, a benyomuló szovjetek kirángatták a minisztérium pincéjében meghúzódó hölgyet, aki az elkövetkező öt évet az egyik szovjet hadifogolytáborban töltötte. Csak jóval a háború tudta meg, hogy Goebbels feleségével együtt öngyilkosságot követett fel, gyermekeiket pedig megölték.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
8. Az ókori Athén
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- Milyen lehetett evezni egy ókori görög hadihajón?
- A varázsitaloktól a tömegpusztító fegyverekig: hat kevéssé ismert tény az ókori görögökről
- A külóni vérbűnhöz is köze lehet az Athénban feltárt rejtélyes tömegsírnak
- Korsóban eltemetett gyermekek, hátrabilincselt kezű csontvázak – az ókori Athén titkai
- Erósz játszmái – házasélet és szexualitás az ókori Görögországban
- Több millió ezüstérmét tárolhattak a Parthenón tetőterében
- Az ebola már az ókori Athénban is felütötte a fejét?
- George Clooney felesége segíti Athént az Elgin-márványok ügyében
- A bódult Periklész ihatott az Athénban talált kupából
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.