Prodam Guidó Fiuméban (Rijeka) született 1882. szeptember 12-én. Családja olasznak vallotta magát. 1919-ben, amikor Gabriele D’Annunzio íróval az élen szabadcsapatok foglalták el Fiumét, egyik vezetőjük Attilio Prodam volt, Guidó testvére. Ő az első világháború után a fiuemi Consiglio nazionale (Nemzeti Tanács) tagja lett.
Prodam Guidó azonban magyarnak érezte magát. Gyógyszerésznek tanult, ami nem csoda: az 1776-tól ismert, a fiumei Corsón álló All’Angelo (Angyal) patika tulajdonosa volt Giovanni Prodam (Prodam János), Guidó apja.
1911. november 4-én ő volt az első pilóta, aki Budapest területe felett repült Horváth III/A típusú monoplánján. Rákosmezőről indult déli 12 órakor, majd mintegy 100 méter magasan Újpesten át a Duna mentén a Lánchíd felé vette az irányt, onnan a Várhegy fölé szállt, végül a Műegyetem „érintését” követően a Déli vasúti összekötő híd fölött tért vissza Rákosra. Akciója szenzációnak számított, tiszteletére nagyszabású bankettet adtak.
Hogy a bravúrt milyen körülmények között vihette végbe, azt mutatja egy 1911-ben kelt tudósítás: „Végül meg kell még említenünk Horváth tanár gépét, amelyet Prodam vezetett 1-2 méternyi magasságban körülbelül 600 m-nyit repülve. Ekkor azonban a csavarszárny repülés közben összetörött, mert a faanyag csomós, szúrágta volt s a használt fa sem volt a he-lyes irányban megmunkálva. Ez mindenesetre roppant veszedelmes következményekkel jár-hat, mert ha például az eltörött csavarszárny a hangárok közelében repült volna 300 méternyi távolságban, úgy végzetes szerencsétlenséget idézhetett volna elő.”
A teljes cikk a Múlt-kor történelmi magazin 2010. tél számában olvasható.
2010. télA magyar repülés 100 éve |