2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Virágok leplezték le Belgiumban az első világháborús német tábort

2010. november 4. 11:22 BBC News

Az első világháború hozta el a légi felderítés "premierjét", s ennek estek áldozatul azok a német katonák is, akik a barakkjukon kívül virágágyásokat helyeztek el.

A brit Birodalmi Háborús Múzeum alagsoraiban körülbelül 150 ezer, az 1914-1918 közötti periódust felölelő légifotót rejt. A felderítés forradalmasítása azért is számított mérföldkőnek, mivel a légi közlekedés alig egy évtizede kezdődött el, míg az Anglia és Franciaország közötti csatorna átrepülése csak 1909-ben történt meg.

A levegőben vívott háború és a pilótákat kísérő fotográfusok megjelenésével kiváló alkalom nyílt a csataterek feltérképezésére. A Somme-ról és a Passchendaele-ról készült felvételek például a pusztítás mellett a hadállásokról is fontos információkat nyújtottak.

A genti egyetem történésze, Birger Stichelbaut már évek óta tanulmányozza a légifotókat. „Ezek nagyon kevéssé vizsgált források” – így Stuchelbaut. „Soha senki nem használta fel még a légifelvételeket elsődleges forrásokként. Az első világháborúval foglalkozók csak a lövészárkok térképeit és néhány légifotót tanulmányoztak, s ezzel elkövették azt a hibát, hogy nem vizsgálták meg, hogy mi történt 40-50 kilométerrel a frontvonal mögött” – tette hozzá.

Ezek a területek azért voltak fontosak, mivel a katonai parancsnokok itt tudták érvényesíteni új technológiai fölényüket. A belgiumi Diksmuide mellett levő, fákkal eltakart német barakkot például csak azért tudták felfedezni, mivel a katonák virágokat ápoltak körülötte, ezzel pedig azt a képzetet erősítették meg a felderítőkben, hogy a terület lakott lehet.

„A virágágyások sokkal komfortosabbá tették a katonai táborokat, ez azonban egyúttal a figyelmet is odairányította a területre. Néhány hónappal később rengeteg barakkot le is bombáztak” – magyarázta Stichelbaut. Ezt követően újra lefényképezték a katonai tábort, amely a bombázásoknak köszönhetően szinte teljesen felismerhetetlenné, holdvilági tájjá változott.

Körülbelül 500 ezer légifotót sikerült az enyészettől megmenteni, amelyek a világ számtalan pontján találhatók. A képek értéke azért is felbecsülhetetlen, mivel a pilótáknak és a fotográfusoknak rendkívül veszélyes körülmények között kellett dolgozniuk. Egy pilótára sokkal nagyobb veszély leselkedett, mint a lövészárokban szolgálatot teljesítőkre, a rossz időjárási körülmények és a légelhárítás miatt átlagban 11 napot tölthettek csak a levegőben.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár