A függetlenség szimbóluma a baseball Kubában
2010. április 15. 10:47 Fekete István
Kuba a baseballban a spanyol igától való megszabadulás szimbolikus fegyverét látta, amely később a két kultúrkör, az amerikai és a karibi összekapcsolásának egyik fő katalizátora lett.
Korábban
A baseball meghonosodása a 19. század második felére nyúlik vissza, s bár pontos ismereteink nincsenek arra nézve, hogy ki terjesztette el a sportot a szigeten, Luis Hernandez kubai történész szerint egy bizonyos Nenesio Guillo volt az, aki miután tanulmányait a polgárháború miatt 1864-ben félbehagyta, az Egyesült Államokból jövet magával hozott egy labdát és egy ütőt.
Guillo a szintén az Alabama állambeli Springhill College-ban tanuló bátyjával, Ernestóval együtt hozzálátott az első kubai baseballcsapat megszervezéséhez, amely a Habana Baseball Club nevet viselte. A csapat hamarosan óriási skalpot gyűjtött be, ugyanis a szedett-vetett helyiekből álló alakulat legyőzte a matanzansi kikötőben horgonyzó amerikai hajó legénységének csapatát, s ezért nem véletlen, hogy alig tíz év elteltével a karibi ország első nemzeti stadionját, a Palmar de Junco-t (1874) is a történelmi tett helyszínén építették meg.
Az éledező kubai nacionalizmustól tartó spanyol hatóságok az első függetlenségi háború (más néven: a „tízéves háború”, 1868-1878) alatt megtiltották, hogy a helyiek bárminemű sportot űzzenek a szigeten. Madrid egyrészt azért látta szükségesnek a drákói intézkedések bevezetését, mivel a kubaiak sokkal jobban szerettek baseballozni, mint bikaviadalokat nézni, amely a hódítók iránt tanúsított tisztelet jelének számított. A kubaiak szemében ezzel a baseball a szabadság és az egyenlőség (illetve kis mértékben a demokrácia) szimbólumává vált. Spanyolország ráadásul meg akarta akadályozni Esteban Bellán átigazolását a Troy Haymakers-ba, de Madrid végül nem tudta útját állni a karibi ország legfényesebben ragyogó csillagának, hogy Bellán első kubaiként bemutatkozzon az amerikai profi baseball-ligában (MBL).
Kubában az első hivatalos mérkőzést 1874-ben játszották, az új Palmar de Junco arénában a hazaiak a havannai csapatot fogadták, s a fővárosiak 51-9 arányban diadalmaskodtak. Négy év múlva megszervezték a nemzeti ligát is (alig két évvel az amerikai nemzeti bajnokság elindulását követően), de igazán a spanyol-amerikai háború lesz az, ami igazán nagy lendületet fog adni a sport fejlődésének. Ezzel párhuzamosan özönleni kezdtek a tengerentúlról a rasszizmus miatt a profi baseball-bajnokságokból kizárt színes bőrű játékosok Kubába: az Észak-amerikai Negro League-csapatok legtehetségesebb fekete sportolói érkeztek a karibi szigetre, de sokan például Venezuelában vagy Mexikóban kötöttek ki.
A kubai bajnokság a faji keveredés par excellence terepének számított: az alatt a hatvan év alatt, amikor az Egyesült Államokban nem léphettek pályára feketék a profi ligákban, Havanna, s nem a Yankee stadion számított a színes bőrűek és a fehérek közötti küzdelem legfontosabb helyszínének. A következő évtizedek kubai sikereit az amatőr bajnokságokban feltűnő, a sziget cukorgyárainak munkásaiból verbuválódott tehetséges játékosok alapozták meg, de a kubai oktatás színvonalának emelése előbb-utóbb oda vezetett, hogy sokan egyszerűen átugrották ezeket a lépcsőfokokat és a jól jövedelmező profi bajnokság csapatainál kezdtek kilincselni.
A forradalmi Kuba betiltotta az összes professzionális alapon szervezett bajnokságot a szigeten, mondván, az elvek magával a forradalom eszméjével mennek szembe, ezért a figyelem ismét az amatőr bajnokságok felé fordult. Fidel Castro – aki maga is baseballozott a havannai egyetemen a negyvenes években – nemzeti célokat kívánt szolgálni azzal, hogy 1961 után nem a pénz vezérelte profi, hanem a kubaiak büszkeségét magában hordozó amatőrbajnokságokat terjesztését propagálta. A havannai vezetés előre tölt bástyaként definiálta a nemzeti válogatottat, a baseball-csapat ugyanis sokszor szolgált politikai érdekeket: Nicaraguában például az árvízkárosultak megsegítése miatt játszott bemutató mérkőzést, míg Japánban a kereskedelmi kapcsolatok szorosabbá való fűzése érdekében lépett pályára a kubai gárda.
A nagy törés 1990-ben, a Szovjetunió széthullása után következett be, amikor a pénzügyi köldökzsinór elvágása után a financiális gondokkal küzdő bajnokságokból sorra mentek el a sziget legtehetségesebb játékosai. Castro így foglalta össze a jelenséget: „ha hat millió dollárral szemben háromezer kubai pesóval akarsz versenyezni, egyszerűen nem nyerhetsz”.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2020
- Agyagból készült a legősibb és legnagyobb maja építmény
- Főszerkesztői köszöntő
- Az erotika stílusa: Josephine Baker
- A kis magyar–osztrák háború és következményei
- Beilleszkedési kényszerpályán a délvidéki magyarság
- Erdélyi életstratégiák Trianon után
- A kárpátaljai magyarság megszállás alatt
- A felvidéki vármegyék és Csehszlovákia létrejötte
- Erdélyi fatányéros orosz jazzel
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.