Téglának adtak el egy orosz templomot
2008. november 30. 11:49 MTI
Az Ivanovszki területen téglának eladtak egy templomot - a hír a minap bejárta a világsajtót. A mögötte húzódó hosszú történet pedig egyaránt tükrözi az egész 20. századi orosz történelmet és a jelenkort.
Korábban
A templom jövőre lett volna 200 éves. A kommunisták a negyvenes években klubbá alakították, de valamiért a kereszteket nem vették le. A hatvanas években azonban a helyi állami gazdaság igazgatója, bizonyos Kruglov a fejébe vette, hogy nyári iskola legyen a volt templomban. Lebontatta a kupolákat, emeletet építtetett a maradékra. Aztán hamarosan felmondott és elment a környékről, az iskola még pár évig működött. Később a területi vezetés intézetet rendezett itt be nehezen nevelhető gyerekeknek.
Amikor megérkezett a szomszédos Kinyesmából Gyenisz Bobkov vállalkozó néhány munkással, és bontani kezdte a romot, Komarovo felbolydult. Az öregasszonyok sápítoztak, szentül hiszik ugyanis, hogy azóta romlott el a településen minden, amióta az öreg templomról leszedték a kereszteket. Mások hívták a rendőröket, akik jöttek is, de Bobkov bemutatta a számlát, hogy a területi önkormányzattól vette meg az épületet. "Ez is csak üzlet, kölcsönt vettem fel, fizettem az önkormányzatnak az engedélyért, minden törvényes" - mondogatja.
Szvetlana Szorokina, az önkormányzat elnökhelyettese, aki aláírta a számlát, nem nyilatkozik. A Komszomolszkaja Pravda című lap kérdéseire írásban válaszolta: csak a levéltári adatokból látható, hogy az épület valaha templom volt, ma életveszélyes rom, ezért Bobkov engedélyt kapott, hogy a falu lakóinak biztonsága érdekében megtisztítsa a terepet a maradványoktól. Állítja: nem is tudták, hogy a rom valaha templom volt. Egy rubelt fizet téglánként a brigádvezetőnek, aki viszont darabját 8 rubelért adja el.
Bobkov is azt mondja: nem sejtette, hogy templomról van szó. Amikor megtudta, szaladt a pópákhoz, hogy vétkezett, mit tegyen. Az egyik azt mondta, a saját házába ne vigyen onnan semmit, a másik meg úgy vélte, inkább a befektetett pénz vesszen most, mint később minden. Bobkov az első tanácsot fogadta meg. Azt tudni lehet, hogy 400 ezer rubelt vett fel az üzletre a banktól, a nyugtáján meg százezer szerepel. Hogy a többi hol van, arra csak annyit mond: "Ki nem tudja, hogyan mennek a dolgok manapság Oroszországban?"
A bontómunkások azzal védekeznek, hogy a környéken nincs munka, de nagyon idegesek, félnek a falu haragjától. Az ügyészség nyomozást indított az ügyben. Azt azonban senki nem tudja, mi lesz abból a pár faldarabból, ami még megmaradt az egykori templomból.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
rejtélyek
- Máig megoldatlan a Mary Celeste kísértethajó rejtélye
- Dél-Amerikában is fosztogatott Butch Cassidy bandája
- Máig számos rejtély övezi a sandringhami zászólalj eltűnését
- A pápai tiltás ellenére sokáig töretlen volt a szabadkőművesek népszerűsége
- Máig nem tudni, mi történt a rejtélyes módon eltűnt roanoke-i kolóniával
- Egy letűnt korszak rejtélyes mementói a Húsvét-szigeti moai szobrok
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.