Egységes terv alapján épültek a piramisok
2008. február 27. 12:00
A legújabb régészeti-csillagászati tanulmányok szerint a két nagy gízai piramis, a Kheopsz és a Khephrén nem két különböző, hanem egyetlen nagy terv alapján készült i.e. 2500 körül.
Korábban
A közhiedelem szerint Kheopsz, és fia Khephrén illetve unokája Menkauré a gizai fennsík szélén álló piramisaikat i.e 2600 és 2450 között építették. A Milánói Műszaki Egyetem matematika tanszékének kutatója, Giulio Magli szerint azonban a csillagászati együttállások és a terep alapján akár egyértelmű, hogy a két nagyobb, azaz Kheopsz és Khephrén piramisát nem külön, hanem egyszerre, egy nagyszabású építkezés keretében emelték.
Magli szerint elméletét az is alátámasztja, hogy a Szfinx felől nézve a nyári napfordulón (június 21.) a két piramis között látszik a hanyatló nap, amely a horizontot jelentő Akhet hieroglifát formázza meg. Ez két hegy között ábrázolja a Napot és a halál utáni életet szimbolizálja, a piramisban nyugvó fáraóét. Ez a jelenség azonban csak akkor rajzolódhat ki, ha ott emelkedik a másik, a Khephrén-piramis is. Nélküle ugyanis a szimbólum nem lenne látható.
A tanulmányok ezzel indokolják többek között a két piramist magába foglaló egyetlen tervet, amit az építmények elhelyezése is alátámaszt. További bizonyítéknak vélik azt a tényt, hogy Kairó egyik széléről személve, ahol annak idején Heliopolisz vallási központja állt, a piramisok teljesen egybeolvadnak, illetve a Kheopsz teljesen eltakarja a Khephrént.
Az elméletet más kutatók is támogatják, hiszen szerintük a mai napig igen keveset tudunk a 4. dinasztiában uralkodó Kheopszról (i.e. 2580-2566), akinek egyetlen ránk maradt portréjára csak egy apró, alig nyolc centis szobrocskából következtethetünk. Az uralkodót a görög történész, Hérodotosz később már kegyetlen zsarnokként mutatta be, aki népét rabszolgasorba hajtotta, hogy azok piramist építsenek neki. A régészek azonban elég régóta vitatják ezt az elképzelést.
Zahi Hawass, az Egyiptomi Régiségek Főtanácsának vezetője szerint mivel a munkások is megépítették saját sírjaikat, és azt a nemesekhez és hivatalnokokhoz hasonlóan felkészítették a túlvilágra, nem beszélhetünk rabszolgákról. Szerinte bérért dolgoztak, vagy a munka fejében nem kellett adót fizetniük.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2013
- A múlt század romkocsmái
- A Romanov-ház utolsó évtizedei
- Udvari bolondok a történelemben
- Száz éve épült a szőnyi álomkastély
- Udvari arcképfestők és fejedelmi modelljeik
- A Magyar Néphadsereg és az Egri csillagok
- A Kennedy-család és az öröklött hírnév
- Nem volt könnyű életük az újkori udvari bolondoknak
- Robert Capa és Magyarország
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.