2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Örökségvédelmi bírsággal védik a veszélyeztetett emlékeket

2007. július 19. 08:00

Veszélyeztetett emlékek megmentésére fordítja a KÖH pécsi irodája azt a 10 millió forintos bírságot, amellyel az M7-es építkezése során megsemmisített régészeti lelőhely miatt sújtotta a kivitelezőt.

A hivatal tájékoztatása szerint 2005 júniusában az M7-es autópályán tervezett balatonlellei pihenőtől délre fekvő területen a kivitelező, a Betonút Szolgáltató és Építő Zrt. régészeti emlékeket semmisített meg. A KÖH illetékes pécsi irodája a kivitelezőt 10 millió forint örökségvédelmi bírsággal sújtotta, a kiszabott összeg a közelmúltban befolyt az intézmény számlájára. A kulturális örökségről szóló törvény értelmében a bírság örökségvédelmi célokra használható fel.

"Épp ezért a KÖH pécsi irodájának szakemberei, akik a dél-dunántúli régióban gyakran szembesülnek országosan védett műemlékek és a régészeti lelőhelyek méltatlan sorsával, akár teljes megsemmisülésük veszélyével, összeállították a fenti forrásból támogatandó veszélyeztetett emlékek listáját"
- írta a hivatal. A közlemény szerint a KÖH olyan értékek megóvását támogatja, amelyek fenntartásáról, felújításáról, őrzéséről tulajdonosaik anyagi források híján nem képesek, vagy csak részben tudnak gondoskodni.

A hivatal 1,5 millió forintot ad a vörsi bronzkori urnatemető még feltáratlan részének régészeti kutatására. Egymillió forintot fordítanak célzott terepbejárásra, nyilvántartott régészeti lelőhelyek helyszínazonosítására, pontos kiterjedésének meghatározására, a lelőhelyek korábban megkezdett azonosításának folytatására. Nyolcszázezer forinttal segítik a somogyvári, nemrég levédett régészeti lelőhely kutatását, itt feltehetően római kori (esetleg vaskori) halmok találhatók.

A tízmillió forintból jut az Árpád-kori templom régészeti kutatására, ez feltehetően a kisberényi erdő területén lehetett. A templom faragott kövei a falu főterén láthatók. Az erdőgazdálkodás gépi munkái azonban a többi értékes maradvány teljes pusztulásához vezetnek, ennek megelőzésére szükséges a régészeti kutatás, amelyre 600 ezer forintot ad a KÖH. A támogatott emlékek listáján szerepel még a pécsi jakabhegyi pálos kolostor, ahol ötven négyzetméternyi késő gótikus vakolatot restaurálnak (800 ezer forint), s a dombóvári volt Korona szálló, amely évtizedek óta beázik (300 ezer forint).

Segítik továbbá egy magyarhertelendi népi lakóépület felújítását (2,5 millió forint), a nagytótfalui tájház épületének munkálatait (1,1 millió forint), egy palkonyai pince állagmegóvását (1 millió forint), valamint a tengődi római katolikus temető területén állt középkori templom feltárását (400 ezer forint).

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár