2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

A középkorban készült Róma nőstényfarkasa

2006. november 27. 12:30

Róma alapításának szimbólumát, a Romulust és Remust tápláló nőstényfarkas híressé vált szobrát az ókor helyett a középkorban alkották meg.

A szobor Róma legendás alapítóit, Romulust és Rémust ábrázolja, akiket a monda szerint egy nőstényfarkas nevelt fel. A kutatók a bronzöntvény technikáját vizsgálva jöttek rá, hogy csupán egy középkori alkotásról van szó. Az új felfedezés rombadöntötte azt a korábbi elképzelést, miszerint a szobor a Római birodalom idejében a város jelképe volt.

Korábban ugyanis azt gondolták, hogy a nőstényfarkas az i.e. 5. században készült egy etruszk műhelyben, vagy esetleg Vulca of Veii etruszk szobrász mesterműve, és Róma etruszk uralom alól való felszabadulását szimbolizálja. A szakértők azonban néhány éve megállapították, hogy a szoborcsoportból a két emberalakot csak később, a reneszánsz idején `toldották hozzá` a farkashoz, hogy illeszkedjen a Róma alapításáról szóló legendához.

Reneszánsz mestermű a város szimbóluma

"A legutóbbi vizsgálatok pedig azt is kimutatták, hogy az anyafarkas sem ókori, hanem reneszánsz alkotás" - nyilatkozta Adriano La Regina, a római La Sapienza Egyetem szakértője. Erre a szobor restaurálása során jöttek rá, amikor bebizonyosodott, hogy a farkas egyetlen öntvényből készült, ez az öntési technika viszont az ókorban nem volt jellemző. "A középkori és az ókori öntvények abban különböznek egymástól, hogy míg az utóbbit több különálló darabból állították össze, a középkorban már egyetlen öntvényből készültek a szobrok" - tette hozzá a kutató.

A 2000-ben végzett restaurálás eredményeit viszont nem igazán vették figyelembe szakmai körökben sem. A Capitolium Múzeumban, ahol a szobrot kiállították, a szobor keletkezésének idejét még mindig i.e. 480-470-ra teszik. "A restauráció eredményeit egyszerűen elvetik" - nyilatkozta a hírügynökségeknek La Regina. "A társadalom és a szakma nehezen fogadja el, hogy Róma szimbóluma nem ókori, hanem viszonylag új alkotás."

Az anyafarkas volt Mussolini egyik kedvenc szobra, ugyanis ő magát az Új-Róma alapítójának tekintette, és ezért számos szobormásolatot ajándékozott baráti országoknak. Az 1960-as római olimpiának is ez a szobor volt a jelképe, ma pedig előszeretettel használják a turistáknak szánt ajándéktárgyakon.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár