2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Klímaváltozás: civilizációk kialakulásának katalizátora

2006. szeptember 12. 11:02

A legkorábbi civilizációk nem a kedvező környezeti körülmények, hanem egy hirtelen, intenzív klímaváltozás miatt jöhettek létre - derül ki egy brit klímakutató legújabb vizsgálatából.

A hivatalos történetírás szerint a társadalmak a kedvező környezeti körülmények következtében megnövekedett élelemtermelés miatt kezdtek el fejlődni és fokozatosan specializálódni. A British Association for the Advancement of Science múlt héten tartott éves ülésén azonban Nick Brooks klímakutató bejelentette: a fősodrú álláspontnak valójában az ellentéte a lehetséges.

Brooks szerint ugyanis civilizációnk véletlenszerűen jött létre, éppenséggel egy klímaváltozáshoz történő sikeres alkalmazkodás során. Az őskori globális felmelegedéssel a levegő egyre szárazabb lett, a nomadizálásból korábban jól megélő népcsoportoknak kooperálniuk kellett, hogy közösen be tudják osztani a megfogyatkozott természeti erőforrásokat.

Mindezeknek számos negatív következménye volt: fokozatosan megnőtt a társadalmi egyenlőtlenség, a szervezett erőszak, nem nőtt azonban az átlagéletkor és autokrata vezetők emelkedtek fel - magyarázta Brooks. Amikor végül a klímaviszonyok újra optimálissá váltak, a korábbi rendhez már nem tértek vissza, ugyanis a kialakult társadalmakat már nem lehetett volna szétbontani független közösségekre.

Brooks környezettörténeti fejtegetéseit a Líbia délnyugati részén élt civilizációk régészeti maradványainak vizsgálatával, továbbá 3-5 ezer évvel ezelőtti csapadék-minták segítségével illusztrálta. Értelmezése szerint amennyiben ugyanez a minta megtalálható Dél-Ázsia, Dél-Amerika és Kína korabeli kultúráinál is, úgy az elmélet globálisan is értelmezhető.

Brooks ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a 3-5 ezer évvel ezelőtti melegedés korántsem hasonlít a napjainkban egyre inkább tapasztalható globális felmelegedéshez, ugyanis 5000 évvel ezelőtt a mostaninál lényegesen gyorsabb és intenzívebb hőmérsékleti növekedés következett be és váltotta ki a társadalmi változásokat.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár