„Boszorkányüveggel” védekezett a gonosz szellemek ellen egy katona az amerikai polgárháborúban
2020. január 28. 15:31 Múlt-kor
Egy rozsdás szögeket tartalmazó üvegpalack első ránézésre nem tűnik túlságosan jelentős régészeti felfedezésnek, még akkor sem, ha az amerikai polgárháború egyik csatateréről kerül elő. A kor kultúrájának behatóbb ismeretével azonban felismerhető, hogy egy ilyen tárgy milyen fontos szerepet játszhatott elkészítői életében: nagy valószínűséggel ugyanis egyfajta talizmánról, úgynevezett „boszorkányüvegről” van szó.
Korábban
A College of William & Mary nevű egyetem régészeti központjának kutatói a Virginia állambeli York megyében, a 64-es autópálya 238. és 242. számú kijáratai között elhelyezkedő, 9. számú sáncerőd néven nyilvántartott lelőhelyen találták az egyszerű, ámde misztikus tárgyat.
Az üveg, amelyre egy tűzhely mellett bukkantak, körülbelül 13 centiméter hosszú és 8 centiméter széles, és Pennsylvania államban készült. Ez utóbbi tény arra utal, hogy az Unió katonái helyezhették el, vélhetően akkor, amikor az erődítmény a pennsylvaniai lovasság fennhatósága alatt állt – közölték a régészek.
„Amikor megtaláltuk, szokatlannak gondoltuk, ám nem tudtuk pontosan, mivel állunk szemben” – mondta el a régészeti központ igazgatója, Joe Jones. „Az uniós csapatok megszálló erőként voltak jelen az ellenséges területen a háború nagy részében, így sok ártó szellemet és energiát akarhattak elhárítani.”
Különféle helyeken elrejtett hasonló „boszorkányüvegek” Nagy-Britanniában is kerültek már elő otthonokból, a szokás ugyanis angol eredetű, és az innen kivándorlók hozták magukkal Észak-Amerikába. Készítésük és elrejtésük mind az Újvilágban, mind a szigetországban egészen a 20. századig bevett népszokás volt.
Az épületek, illetve családok védelmére hivatott tárgyak a 16. és 17. században voltak a legelterjedtebbek, amikor fénykorukat élték a boszorkányüldözések és a boszorkányoktól való félelem.
Ha valaki attól tartott, rontást helyezett rá egy boszorkány, akkor egy üvegből vagy kerámiából készült palackba csorba tűket, illetve szögeket helyezett, egyes esetekben emberi hajjal vagy vizelettel együtt.
„Az áldozat a ház tűzhelye alá vagy mellé temette, ezáltal a tűz melege működésbe hozta a tűket vagy vasszögeket, és arra kényszerítette a boszorkányt, hogy szakítsa meg a kapcsolatot, vagy szenvedje el a következményeket” – írta egy 2000-es tanulmányban Christopher Fennell, a Virginiai Egyetem antropológusa. A népi hiedelem szerint miután a gonosztevő meghalt, az üveg eltörik.
Habár az Egyesült Királyság területén mintegy 200 darab „boszorkányüveg” került eddig elő, az Egyesült Államokban eddig kevesebb mint egy tucat bukkant fel.
Az, hogy egy 19. századi erődítményben találtak ilyen tárgyat, arra utalhat, hogy a régi babonák továbbra is éltek az otthonuktól távol lévő katonákban, Jones szerint „talán éppen egy tisztben, aki különösen nagy veszélyben érezte magát az ellenséges terület megszállása során”.
„A konföderációs csapatok támadásának állandó veszélye és a helyi lakosság általánosan ellenséges magatartása mellett jó oka volt mindent bevetni, még pennsylvaniai közösségének népi babonáira is hagyatkozni annak érdekében, hogy megvédje ideiglenes otthonát” – mondta Jones.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
klímakutatás
- Egy évszázaddal ezelőtti vulkánkitörés okozhat hamuesőt Alaszkában
- Csigahéjak és cseppkövek mesélnek a Kárpát-medence jégkorszaki klímájáról
- Lényegesen hidegebb volt az utolsó jégkorszak, mint eddig gondoltuk
- Hét fokkal lehetett hidegebb a Föld a legutóbbi jégkorszak során
- Egy alaszkai vulkánkitörés is szerepet játszhatott a római köztársaság bukásában
- Készítőik elképesztő vakmerőségének állítanak emléket a 19. századi tornádófotók
- A Föld tengelyének dőlésszöge határozhatta meg a jégkorszakok végét
- Melegebb lehetett Grönland, amikor a skandináv telepesek megérkeztek
- Az amerikai őslakosok tömeges pusztulása is hozzájárult a kora újkori „kis jégkorszakhoz”
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap
- 10 meglepő tény a vasút történetéből tegnap