Az avar vezér kardjától a lakiteleki találkozóig – megjelent a Hírös Históriák legújabb száma
2018. január 5. 16:09
A Kecskeméti Médiacentrum helytörténeti magazinja ezúttal is bőséges választékot nyújt Kecskemét, a térség, múltjából. A dupla lapszám számos újdonságot és érdekességet kínál olyan témákban is, melyekről lehet, még csak nem is hallottak, pedig meghatározó lehet életének alakulásában.
Korábban
A Hírös Históriák legújabb száma foglalkozik többek között a 7. századtól a Duna–Tisza közén megtelepedett avarok birodalmával, ennek kapcsán megismerhetjük többek között a Kecskeméten feltárt avar vezér aranyveretes díszes kardját is, és nem ismert tényeket tudhathatunk meg a már az 1700-as évek elejétől működő kecskeméti szélmalmok történetéről.
A 2017. évi utolsó, dupla lapszám tematikus rovataiban megismerhetjük a város két jeles személyiségét, akik az 1848. július 5-én Pesten működésbe lépett országgyűlésen képviselték Kecskemét városát. De olvashatunk a templomépítő Révész István tábori püspök hamvainak hazatéréséről, a városunk gazdaságát a huszadik század elején igencsak meghatározó Schiffer cipőgyár történetéről, és a jeles Mednyánszky László első világháború ihlette művészetének termékeiről, amelyek ma már javarészt Kecskemét képzőművészeti gyűjteményét gyarapítják.
A reformáció 500. évfordulójának kecskeméti vonatkozásai mellett az évzáró lapszám gerincét a címlap által is sugallt 1944–45. év kecskeméti történései, a nulla év, a szovjet megszállás körülményei adják, illetve az ehhez a történethez szorosan kapcsolódó oroszországi expedíció beszámolója, amely a Kecskemétről elhurcolt civilek sorsának feltárását tűzte ki célul. Ehhez a témához szorosan kapcsolódik a Varga László nyugalmazott református lelkésszel készült rendhagyó interjú is, amelyből kiderül például: minek és kinek köszönhette Varga László, hogy 1956. október 25-én nem lett a Parlament előtti sortűz áldozata.
A lap feleleveníti a 30 éve, 1987. szeptemberében megrendezett lakiteleki találkozó jelentőségét is, amely alapjaiban rázta meg a kádári szocializmus hatalmi kapaszkodóit. Ebből a számból sem maradhatott ki természetesen a művészetek és a kecskeméti épületek kapcsolatának boncolása, így kerül sor a Kecskeméti Művésztelep épületegyüttesének bemutatására.
Sok más egyéb érdekesség mellett újabb évfordulók, jeles személyek élete tárul az olvasók elé, ha a kézbe veszik a Hírös Históriák 2017. évi utolsó számát, amelyet a Kecskeméti Televízió Szabadság téri székházában vehetnek át. A magazint nyomtatott formában megtalálható a szerkesztőségben (6000 Kecskemét, Szabadság tér 2.), vagy letölthető ITT!
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Titanic
- Több mint hét évtizeddel az elsüllyedése után fedezték fel a Titanic roncsait
- Száz év elteltével már szinte semmi sem maradt a Titanic roncsából
- A Titanic első hivatalos útja volt egyben az utolsó is
- A szerény magyar hajóorvos, aki a Titanic túlélőit mentette
- Osztriga és bárány került a Titanic utasainak asztalára egy elárverezett étlap szerint
- Tudtad, hogy hét híres ember is lekéste a Titanicot?
- 3800 méter mélyen sincs biztonságban a Titanic roncsa
- Saját legendájának áldozatává vált a Titanic
- A nemzetközi egyezmények sem tudják megvédeni az enyészettől a Titanic roncsát
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap
- 10 meglepő tény a vasút történetéből tegnap