Kádár nem örült Károlyi feltámasztásának
2012. december 11. 08:54
Hosszú meccs volt, míg Károlyi visszakerült a történelmi kánonba, amit a hetvenes években az akkori pártvezetés sem fogadott kitörő lelkesedéssel - hangzott el Hajdu Tibor legújabb, Károlyi Mihály életéről írt könyvének bemutatóján.
Korábban
A Napvilág Kiadó tavaly indította meg azt a sorozatot, amely a magyar történelem vitás pontjait veszi sorra, mindezt magas szinten, igényesen, a jelenkor kérdéseire reflektálva. A kiadó sorozatindító kötete a fiatal doktoranduszhallgató, Turbucz Dávid (ELTE) Horthy-kismonográfiája volt. A mostani, Károly Mihályról szóló könyv ennek párja, szintén kis terjedelmű, kevés jegyzet van benne, hogy a nagyközönség is örömét lelje benne, ne csak a szakma – fogalmazott Schneider Márta ügyvezető igazgató.
Romsics Ignác akadémikus, történész 1979-ben, a Palócföld című folyóiratban írta meg recenzióját Hajdu Tibor első Károlyi Mihály-monográfiájáról. A kutató ma is fenntartja akkori állításait, miszerint a könyv egy professzionális, propagandától mentes életrajz. Abban az időben azonban még merőben más volt a kontextus, mivel arról volt szó, hogy Károlyi elnyerje helyét a történelmi kánonban. Mint Romsics fogalmazott, „hosszú meccs volt”, s Károlyi megérdemelt rehabilitálásának fontos pontja volt a könyv – ennek másik, szintén fontos állomása volt Varga Imre bronzból készített, a Kossuth térről azóta elszállított Károlyi-szobra.
Romsics a könyv megjelenésekor üdvözölte, hogy végre "lehet tisztelni, szeretni" Károlyit, s reményét fejezte ki, hogy ezt követően megindulhat további baloldali, szociáldemokrata, liberális, kisgazda (esetleg később Bethlen István) politikusoknak a történelmi kánonba való visszaemelése. Ma azonban kezd kikerülni Károlyi ebből a pozitív kontextusból, s olyanok kerülnek a helyére, akikről ezt korábban nem tételezték fel – ilyen például Horthy Miklós is. Hajdu akkor még "Károlyiért írta a könyvet, ma viszont Károlyi védelmében teszi ezt".
A vádak ellen Károlyinak már az első világháború idején védekeznie kellett. Ez azzal kezdődött, hogy a későbbi köztársasági elnököt beszervezték a franciák, akiknek átadta a Monarchia haditerveit, majd azzal folytatódott, hogy tudatosan átjátszotta a hatalmat a kommunistáknak – ezekről persze ma már minden, a korszakot kutató történész tudja, hogy nem így volt. Romsics szerint kétséges, hogy a könyvvel meg lehet-e győzni a bírálókat, de ha csak két-három-négyszáz embert sikerül megingatni a hitében, a mű már elérte a célját.
Tudatos törekvés volt Károlyi rehabilitálása – jelentette ki a könyv szerzője, Hajdu Tibor, aki mint elmondta, ezt Litván Györggyel együtt hajtották végre a hatvanas-hetvenes években, hozzátéve, Károlyi kommunistabarátságát úgy akarták exponálni, hogy az akkori hatalomnak szimpatikus legyen. Szó sem volt azonban arról, hogy ezt a vezetésben mindenki egyértelműen örömmel fogadta volna. Például a külügyi vonal felkarolta, így Kállay Gyula, Péter János, de még Aczél György is, Kádár azonban nem lelkesedett az ötletért.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
1956
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila
- Gerillaharcot vívtak a mecseki láthatatlanok a szovjetek ellen
- Kádárék közönséges bűnözőknek igyekeztek beállítani az 1956-os forradalom résztvevőit
- Három napot kért Konyev marsall a magyar forradalom leverésére
- Nagy-Britannia és Franciaország is elvesztette nagyhatalmi státuszát a szuezi válság után
- 56-os sajtószemle: miről írtak a lapok a forradalom alatt?
- Forradalmi hétköznapok: utcaképek 56-ban
- „Mintha karácsony lenne” – 1956 a hétköznapi emberek szemével
- Élete végéig gyászolta férjét Maléter Pál özvegye
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap