Nőügyei miatt mentették fel a zalaegerszegi párttitkárt
2008. november 22. 14:00 Káli Csaba
A zalaegerszegi szociáldemokraták 1945 után Seress János, a párt helyi titkára `segítségével` olvadtak össze a Kommunista Párttal. Az erősen kriptokommunista-gyanús politikus azonban nőügyei és italozásai miatt - érdemei ellenére - sokszor komoly fejtörést okozott feletteseinek. Az 1949. augusztus 20-i, korábbinál is jobban átmulatott éjszaka viszont súlyos következményekkel járt - derül ki a korabeli jegyzőkönyvből.
Korábban
Egy politikus botrányos élete
Seress János 1920. február 11-én született Sátoraljaújhelyen. A gimnáziumi érettségit - amelyet szülővárosában szerzett meg -, majd rövid alkalmi munkát követően, 1939-ben bevonult katonának. Itt a tartalékos tiszti tanfolyam elvégzése után hadnagyi rendfokozatot ért el. A háború végén csatlakozott az újjászerveződő magyar hadsereghez, ahonnét nevelőtisztként szerelt le 1946 elején. Visszatérve Sátoraljaújhelyre és bekapcsolódva annak politikai életébe, a helyi SZDP városi szervezetének titkára lett. Központi döntés alapján - saját bevallása szerint személyes, más források alapján botrányos nőügyek miatt - 1948 elején Zalaegerszegre helyezték.
Seress feladatául a helyi MKP és SZDP városi szervezetei egyesítésének levezénylését kapta. Munkájának megkönnyítése érdekében, Zalaegerszegre érkezésével egy időben függetlenítették az SZDP városi titkárának posztját, amit korábban társadalmi munkában láttak el. A pártegyesítés után, ritka kivételként nem a kommunista párt első embere, hanem Seress lett az MDP városi titkára Zalaegerszegen. Ennek tükrében elég nehéz elképzelni, hogy ne fűzték volna Seresst `gyengéd` szálak az MKP-hoz. Ha bizonyítani nem is tudjuk, mindenesetre erősen gyanítható a kriptokommunistaság.
A zalaegerszegi SZDP szétverésében érdemeket szerzett és már a `munka` folyamán magas pozícióra ígéretet kapó Seress János alaptípusát produkálta a földrajzi és szakmai értelemben egyaránt idegen területre behelyezett párt-funkcionáriusnak. Botrányokkal fűszerezett működése állandó beszédtéma volt a városban, amit a helyi folklór ráadásul erősen el is túlzott. Nőügyei és italozásai állandó fejtörést okoztak feletteseinek. Az alábbi dokumentum egy Seressel szemben lefolytatott fegyelmi vizsgálat jegyzőkönyve, amelyből egy augusztus 20-i ünnepséget követő átmulatott éjszaka történései és következményei bomlanak elő.
Seress ezt a fejmosást még megúszta, kilengései azonban nem szűntek meg, sőt egyre nagyobb hullámokat vertek. Végzetét egy, az MDP Rákosi Titkárságára eljuttatott, 1950 december végén vagy 1951 január elején keletkezett levél okozta, amelynek megfogalmazásában - a párttitkár, különösen nőkkel szembeni viselt dolgait illetően - több zalaegerszegi hölgy is részt vett. Ezt a botrányt már nem lehetett szőnyeg alá söpörni, a titkárnak mennie kellett, nem csak a pozícióból, de a városból is. Felmentésére 1951. január 25-én került sor, ezután Seress János Budapestre távozott.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
10. Államalapítás és az új rend megszilárdulása Magyarországon a 10–13. században
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- Valószínűtlen, hogy csúf külsejű lett volna Könyves Kálmán
- A fogadalmat tett Szent Margit az első férjjelöltjét, a lengyel királyt látni sem óhajtotta
- Férje halála után számos megaláztatást kellett elviselnie Árpád-házi Szent Erzsébetnek
- 10 érdekesség az Árpád-házi királylányokról
- Egyensúlyteremtő képességében rejlett Szent István sikereinek titka
- A legenda szerint a tatárdúlástól is imával mentette meg Lengyelországot az aszkéta életű Árpád-házi Szent Kinga
- Nem talált kiutat királysága és alattvalói érdekellentéteiből IV. László
- Apja és fia tevékenysége is árnyékot vetett IV. Béla uralkodói törekvéseire
- Öt trónkövetelő, akinek valóban volt esélye a magyar korona megszerzésére
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap