1956. január: a forradalmi év hajnalán
2006. január 15. 09:55
Pusztító földrengés Pest megyében
7.
Az Európai Szén és Acél Közösség (Montánunió) főhatósága megerősítette a harmadik országból származó acéltermékek szabadkereskedelmének elvét a Közösségen belül.
9.
Tudományos Egyesületet létesíthetnek az egyetemisták: Az oktatásügyi miniszter utasítására az egyetemeken és a főiskolákon karonként, illetőleg főiskolánként a hallgatók tudományos egyesületet létesíthetnek. Az egyesület felügyeletét az egyetem, a főiskola felett felügyeletet gyakorló minisztérium, az egyetem rektora útján gyakorolja. Az egyesület célja, hogy alátámassza az egyetemi oktató-nevelő munkát, a tantervben előírt foglalkozásokon túlmenően segítse a hallgatók minél jobb szakmai és politikai fejlődését- írja a Szabad Nép.
10.
Elvis Presley elkészíti a Heartbreak Hotel felvételét: Két nappal 21 születésnapja után Elvis Presley elkészítette első felvételét az RCA stúdióban. Ez az első szám Elvis több millió példányban elkelt 45 felvételéből. A január végi megjelenés után 300 ezer példány fogyott el három hét alatt.
12.
A 20. század legnagyobb magyarországi földrengése pusztít Pest megyében: Háromnegyed hétkor pusztító erejű földrengés rázta meg Dunaharasztit és környékét. Többszáz épület megsérült és vált romossá Dunaharasztiban, valamint Taksonyban és Szigetszentmiklóson. Budapest területéről 667 kárbejelentés érkezett. Az összkár mértéke - mai árakon - 100-200 milliárd forintot tehetett ki.
14.
Megjelenik Little Richard Tutti Frutti című száma.
15.
`Valaki egy csokor friss mandulavirágot helyezett a lorettói oltárra. Templom előtt rügyezik a vadgesztenye. Ritka, tavaszi jó idő járja.` - olvasható a Tihanyi Kalendáriumban (Historia Domus Tihanyiensis) Dr. Vass Sándor Alberik OSB bejegyzései között.
18.
Az NDK saját hadsereget állít fel: A Nemzeti Néphadsereg és a Nemzetvédelmi Minisztérium létrehozásáról szóló törtvény alapján a laktanyákban elhelyezett népi rendőrség alakulataiból, valamint a tengerészeti és légierőkből megszervezik a Nemzeti Néphadsereget.
Földművelődésügyi miniszter a Budapesti Központi Börtönben: Kovács Béla 1941-től a Magyar Parasztszövetség főtitkára. 1944-1947 között belügyminisztériumi államtitkár és földművelődésügyi miniszter volt. 1946. február 23-án lemondott a földművelődésügyi miniszteri posztról, hogy főtitkárként minden erejét a Kisgazdapártnak szentelhesse. 1946. március 13-tól aKis Újság főszerkesztője. 1947. február 25-én a szovjet hatóságok letartóztatták, és bírósági tárgyalás nélkül húsz év kényszermunkára ítélték. 1948-ban hosszabb ideig Neukirchenben volt. 1952-ben a Magnyitogorszk melletti Verdij Uralszk börtönben. 1953 őszén gyenge szívrohamot kapott. 1954-ben a vlagyimiri börtönbe került. 1955-től a mordovai politikai gyűjtőtáborban raboskodott. Kovács Bélát a Szovjetunió Legfelsőbb Tanácsa Elnöksége 1955. szeptember 7-i határozata alapján november 8-án átadták a magyar kormánynak.
Szabadságát azonban nem nyerte vissza, az ÁVH november 22-én a Jászberényhez közeli börtönbe szállította; innen 1956. január 18-án a BM Budapesti Központi Börtönébe vitték. Végül Dobi István és mások közbenjárására 1956. április 2-án érkezett vissza a családjához.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
2. világháború
- A hatalmas veszteségek sem állították meg a szovjet hadsereget Sztálingrádnál
- Embertelen körülményekkel szembesültek a budapesti nagy gettó lakói
- Már Pearl Harbor előtt hadba szálltak az amerikaiak a német tengeralattjárók ellen
- A Sztálin elleni harcra buzdított Andrej Vlaszov, de Hitler bizalmát nem nyerte el
- Egyetlen hajót sem süllyesztett el a rettegett német monstrum, a Tirpitz
- Alvilági segítséget is kaptak az amerikaiak a Mussolini elleni harcban
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat 12:20
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap