18 ezer éves kazuártojások írhatják újra a háziasított szárnyasok történetét
2021. szeptember 29. 10:25 MTI
Mintegy ezer megkövesedett tojáshéj vizsgálatával amerikai kutatók kiderítették, hogy már 18 ezer éve tenyésztett szárnyast a pleisztocén földtörténeti kor embere. A háziasítás kora ráadásul nem a békés baromfival, hanem a harapós természetű kazuárokkal kezdődhetett Új-Guinea szigetén.

A sisakos kazuároknál – csakúgy, mint a struccoknál – az apa főszerepet kap az utódok felügyeletében (Kép forrása: Wikipédia/ Arjan Haverkamp/ CC BY 2.0)
Korábban
Az Új-Guinea szigetén talált leletek alapján a hosszú, erős, tőrhöz hasonlító lábujja miatt a világ legveszélyesebb madarának tartott kazuár lehetett az első tenyésztett szárnyas madár, jóval a baromfi mintegy 9500 évvel ezelőtti háziasítása előtt – adta hírül a CNN hírtelevízió honlapja.
A futómadár tojásait az ősember még a kikelés előtt összegyűjthette, majd felnevelte a madarakat. „Ez több ezer évvel a baromfi háziasítása előtt történt. Nem egy kis szárnyasról van szó, hanem egy hatalmas, harapós természetű, röpképtelen madárról, amely képes kibelezni az embert” – mondta Kristina Douglas, a Pennsylvaniai Állami Egyetem antropológusa, az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia (PNAS) folyóiratában megjelent tanulmány vezető szerzője.
A kazuároknak három fajuk van, amelyek Ausztrália északi részén, Queenslandben és Új-Guineán őshonosak. Douglas szerint a ősi elődök a legkisebb fajhoz tartozó törpekazuárok lehettek, amelyek mindössze 20 kilogramm súlyt nyomnak. A megkövesedett tojáshéjakat a kutatók szénizotópos vizsgálatnak vetették alá, így derítették ki, hogy azok 16-18 ezer évesek lehetnek.
Hogy megbizonyosodjanak feltételezéseikről, először élő madarak, pulykák, emuk és struccok tojásait vizsgálták, a kálciumot tartalmazó tojáshéj belseje ugyanis változik, ahogy az embrió nő. Háromdimenziós nagyfelbontású felvételeket készítve és a tojások belsejét vizsgálva a kutatók modellezték, milyen lehetett a tojás belseje a költés különböző időszakaiban.

Az óriási kazuártojás (Kép forrása: Wikipédia/ Roger Culos/ CC BY-SA 4.0)
Feltételezéseiket az ősi tojáshéjak vizsgálatát megelőzően a mai emuk és struccok tojásain tesztelték. Kimutatták, hogy a legtöbb maradvány már „érett” volt, azaz a fiókák már szinte teljesen kifejlődhetettek bennük.
„Azt találtuk, hogy a tojáshéjak nagy többségét az utolsó időszakban keltették, azaz akkor, amikor az embrióknak már teljesen kifejlett végtagjuk, csőrük, karmaik és tollazatuk volt” – magyarázta a paleontológus.
Ahhoz, hogy sikeresen keltessenek és felneveljenek kazuárokat, az embereknek tudniuk kellett, hogy hol voltak a vadon élő madarak fészkei, és ismerniük kellett, hogy mikorra várható a fiókák kikelése.
Ez nem könnyű feladat, mivel a madarak évente változtatták költőhelyeiket. Amikor a tojó lerakja tojásait, a kakas veszi át a fészket, ő költi ki 50 napon keresztül a tojásokat, és egy pillanatra sem hagyja őrizet nélkül leendő csemetéit.
„Az emberek valószínűleg a vadászat során ölhették meg a kakast és gyűjtötték be a tojásokat. Mivel a fészkek őre nem hagyta magára utódait, a költés alatt alig táplálkozott, így legyengülve könnyen ragadozók áldozatává válhatott”– tette hozzá a kutató.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

hidegháború
- A hidegháború törte össze a Los Angeles-i olimpiáról szőtt álmainkat
- Egy félsziget, két külön világ: az örök békétlenségre ítéltetett Korea
- Földön túli amerikai örömmámor, avagy így hódította meg a Holdat az Apollo–11 legénysége
- Váratlanul érte Irán utolsó uralkodóját a nép elsöprő dühe
- Mennyei manna tartotta életben Nyugat-Berlin szovjet blokád alatt sínylődő lakóit
- Forródróttal a hidegháborúban, avagy így tartotta egymást sakkban a két nagyhatalom
- A hírszerzés csődje, avagy így bukott meg a Castro-rezsim ellen szőtt mesterterv a Disznó-öbölben
- 10 tény a berlini falról
- „Tűzzel küzdünk… Engedjetek ki… Meg fogunk égni…” – Ötvenöt éve történt az Apollo–1 tragédiája
- Azonosították Szent László maradványait a Szegedi Tudományegyetem munkatársai tegnap
- Jóakarói kis híján romba döntötték a pisai ferde tornyot tegnap
- Sharon Tate brutális meggyilkolása vetett véget a hippi korszak romantikájának tegnap
- Középkori trónok harca: II. András és IV. Béla konfliktusai tegnap
- Egy darabka vadon Budapest szívében: az állatkert több mint 150 éves históriája tegnap
- Disszidálás a szovjet nagykövetség autóbuszával tegnap
- Walt Disney-vel is viaskodott a Mary Poppins-könyvek írója tegnap
- Jobbágyból lett a királynő kedvenc admirálisa Francis Drake 2022.08.08.