Valóban méreginjekció végzett a Nobel-díjas költővel?
2015. január 22. 11:54 MTI
Új halottkémi vizsgálat indul Chilében Pablo Neruda több mint negyven évvel ezelőtt bekövetkezett halála ügyében, amelynek során arra keresnek bizonyítékot a szakértők, hogy vajon méreginjekció végzett-e a Nobel-díjas költővel.
Korábban
A baloldali kötődésű Neruda 1973 szeptemberében, alig két héttel a Salvador Allende vezette szociáldemokrata kormányt megbuktató jobboldali katonai államcsíny után halt meg. A költő prosztatarákban szenvedett. Maradványait 2013-ban exhumálták, miután felmerült, hogy esetleg nem a betegsége, hanem mérgezés okozta a halálát, ahogy azt sofőrje és mások is állították. A költő csontjaiból vett mintákat 15 tagú nemzetközi szakértői csoport vizsgálta több mint fél éven át, de nem találták méreg nyomait. 2013 novemberében közzétett jelentésükben úgy fogalmaztak: csaknem teljes bizonyossággal kijelenthető, hogy a Nobel-díjas chilei költővel nem a Pinochet-rezsim, hanem a rák végzett.
Az eredmény ugyanakkor sem Neruda hozzátartozóit, sem a vizsgálatot kezdeményező Chilei Kommunista Pártot nem nyugtatta meg, már akkor jelezték, további vizsgálatokat tartanak szükségesnek. Francisco Ugas, a chilei kormány emberi jogi hivatalának vezetője szerdán kijelentette, utalnak rá jelek, hogy a költőt megmérgezték, és amennyiben bebizonyosodik, akkor az emberiség elleni bűncselekménynek tekinthető.
Neruda sofőrje szerint Pinochet ügynökei a költő betegségét kihasználva adták be neki a méreginjekciót, amikor a santiagói Santa Maria klinikán feküdt. Egyesek úgy vélik, Nerudát azért ölték meg, mert a diktatúra attól tartott, hogy Allende halála után esetleg ő válhat a baloldali ellenzék vezérévé. Az új halottkémi vizsgálat során szervetlen anyagok és nehézfémek nyomát keresik a költő maradványaiban halála okának tisztázásához. Elsősorban azt próbálják kideríteni, hogy okoztak-e sejt-, illetve fehérjekárosodást a szervezetében vegyi anyagok.
A 1904-ben született Neruda Latin-Amerika egyik legjelentősebb költője volt. Szerelmesversei és a Canto General című kötete révén ismerte meg a világ. 1971-ben irodalmi Nobel-díjjal tüntették ki. A baloldali költő műveit Pinochet katonai diktatúrának ideje alatt, 1973 és 1990 között betiltották Chilében.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2010
- Az aradi vértanúk özvegyei
- Jan van Eyck és a Rózsa-regény
- A végzetes vonzerejű asszony
- Rosszéletű nők kalandjai a szabadságharc idején
- Hová lettek a bűnösök?
- Erős, mint a Bors, avagy az első magyar munkásmozgalmi kalandfilm
- A mélység titka: magyar roncskutatók víz alatti kalandjai Fokvárostól a Balatonig
- Az eredeti Széchenyi az igazi
- Charles Lindbergh pálfordulása a technikai vívmányoktól a környezetvédelemig
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet 17:05
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari 15:05
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat 12:20
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap