Tíz nagy győzelem a halál fölött
2020. március 21. 08:27 Magyar László András
Korábban
Tífusz
A tífusz a háború, a nyomor és az éhség nyomában kullogó járványos betegség, amelyet egy Rickettsia nevű kórokozó terjeszt. Tünetei kezdetben az influenzához hasonlatosak, ám később rózsaszín, lassan elbarnuló kiütések jelennek meg a testen, a beteget pedig rettentő fejfájás és gyakran eszméletvesztést is okozó láz gyötri. A 15 éves háború idején, a XVI. század végi Magyarországon olyan pusztítást végzett a járvány, hogy sokáig „morbus hungaricus”-nak, magyar betegségnek nevezték a tífuszt a szakirodalomban. Arra, hogy a kórt tetvek terjesztik, az orvosok már a XIX. században rájöttek, a kórokozót azonban csak 1914-ben azonosította Stanislaus Josef Matheus von Prowazek és Henrique da Rocha-Lima (egyébként mindketten e kór áldozatai lettek).
A betegség megelőzéséhez a kórokozók hordozóját, a tetveket kellett elsősorban elpusztítani. Ezt a második világháborúban elterjedt DDT hatásosan megoldotta. Egy lengyel orvos, Rudolph Weigle már 1930-ban kidolgozott ugyan egy tífusz elleni szérumot is, amelyet azonban csak kis mennyiségben tudott előállítani. A nagybani gyártást egy amerikai egészségügyi menedzser, Harvey Cox oldotta meg 1937-ben.
Míg a DDT, az oltóanyag és a bőséges koszt együttes alkalmazásával az amerikai hadseregben sikerrel előzték meg a tífuszjárványokat, az európai hadszíntéren milliók váltak a betegség áldozataivá: különösen az 1943-as dél-itáliai és az 1945-ös németországi járványban pusztultak el sokan. A ragály a frontokon és a koncentrációs táborokban is százezerszám szedte áldozatait. Noha az elmúlt hetven évben Európában még az egyedi tífuszesetek is rendkívül ritkák, s bár a betegség kórokozója és gyógymódja egyaránt ismert, háború, éhínség esetén, sötét kísértetként e kórság mégis bármikor visszatérhet közénk.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.