Stratégiai megállapodást kötött három múzeum az ELTE-vel
2015. február 4. 11:28 Múlt-kor
A Magyar Nemzeti Múzeum (MNM), a Néprajzi Múzeum, a Magyar Mezőgazdasági Múzeum és az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Bölcsészettudományi Kara szerdán stratégiai együttműködési megállapodást írt alá a MNM Széchényi-termében.
Korábban
"Történelmi levegő lengi be ezt a pillanatot" – fogalmazott Estók János, a Magyar Mezőgazdasági Múzeum főigazgatója az ELTE és a három intézmény között létrejött stratégiai együttműködés kapcsán, hozzátéve: hosszú előkészítés előzte meg a szerződés létrejöttét. Kemecsi Lajos, a Néprajzi Múzeum főigazgatója beszédében köszönetet mondott azoknak, akik a szerződés megkötésében közreműködtek. Mint elmondta: számos előnnyel jár az intézmények új, magasabb szintre emelt együttműködése, ami ráadásul múzeumuk küldetésnyilatkozatával is egybecseng.
A szerdán, ünnepélyes keretek között aláírt szerződés rögzíti az oktatási intézmény különböző képzései, szakirányai esetében a képzési tervek kidolgozását és azoknak a megvalósítását - főképpen a muzeológiai BA szakirány és a történeti muzeológia mesterszak, valamint a történelemtanári szakok és doktori képzésében. A múzeumok saját erőforrásaikra támaszkodva, saját helyszíneiken a tudományos munkatársak bevonásával különleges kompetenciájukat az oktatás javára hasznosítják, ezzel biztosítva folyamatos, jól képzett utánpótlás szakmai tudását. "A megállapodás a költséghatékonyság irányába megy, hiszen koncentráltabban tudjuk felhasználni a rendelkezésre álló forrásokat" – fogalmazott Csorba László, a MNM főigazgatója.
A hallgatók adott képzésben kapcsolódó korszerű szakirodalommal való ellátásában a múzeumok könyvtára együttműködik az egyetem tanszékeinek könyvtáraival, illetve az ELTE Egyetemi Könyvtárral. A hallgatók előre egyeztetett időpontban szakmai gyakorlaton vesznek részt a múzeumokban és segítik a múzeumok munkáját. Az írásbeli megállapodás célja, hogy a négy intézmény szorosabbra fűzze kapcsolatát és a kialakult hagyomány eredményeit hasznosítsa.
"Eddig is működött az együttműködés, de most új formát nyer, még szervezettebb lesz" – mondta el Dezső Tamás, az ELTE dékánja, aki párját ritkító lehetőségnek nevezte a stratégiai együttműködés létrejöttét. Szerinte a szakma így megismerkedhet a fiatal tehetségekkel, a diákok pedig előadásokat hallgathatnak múzeumi keretek között. Nemcsak szakmai és tudományos, hanem lelki egymásrautaltság is összetartja az intézményeket, köztük az ELTE-t, amelynek többek között az a küldetése, hogy a jövő humán véleményformáló értelmiségeit képezze, tette hozzá.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Őskor
- Már az ókor óta végeznek sikeres koponyaműtéteket
- Székeket akart vásárolni az ebédlőbe, végül a Stonehenge-t vette meg az angol ügyvéd
- Súlyosan károsította a kilélegzett szén-dioxid és a mesterséges világítás a lascaux-i barlangrajzokat
- Ragadozó állatok által elejtett prédák maradványaival táplálkozhatott Samu
- Végigkísérte az emberiség történelmét a trepanáció gyakorlata
- Évezredeken keresztül osztoznia kellett a Homo sapiensnek európai hatalmán
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet 17:05
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari 15:05
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat 12:20
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap