Restaurátorok lesnek be a lepellel eltakart női akt alá
2022. október 24. 17:05 Múlt-kor
Artemisia Gentileschi egy festményét, amely eredetileg aktnak készült, de később egy leplet festettek rá, nyilvánosan restaurálják a firenzei Casa Buonarroti múzeumban.
Korábban
A fiatal nő A Tehetség allegóriáján egy tengerészeti iránytűt tart a kezében, feje fölött pedig a háromkirályokét idéző csillag mutatja az utat. 1616-os megalkotásakor a Tehetség meztelen volt, de 65 évvel később a „szemérem” jegyében egy leplet festettek az öle fölé.
Ez mára elválaszthatatlanul kötődik a festményhez és annak történetéhez, így a restauráció során sem távolítják el, de a legmodernebb képalkotó eljárásokkal feltárják és megmutatják a festmény eredeti állapotát és Artemisia vízióját.
A Casa Buonarrotit 1508-ban vásárolta meg a reneszánsz mester, Michelangelo. Nem ez volt a fő lakhelye, de firenzei tartózkodása alatt élt itt egy ideig. 1540 körül unokaöccse, Leonardo költözött be feleségével és gyermekeivel, és 1599-es haláláig használta az épületet. Leonardo harmadik fia, akit apja nagybátyjának tiszteletére az ifjabb Michelangelónak neveztek, ebben a házban született 1568-ban, a nagy művész halála után négy évvel.
Apja halála után az ifjabb Michelangelo Buonarroti a családi otthon széles körű felújításába kezdett, kibővítve és a kor legkiválóbb művészeinek munkáival dekorálva azt. A hosszú galéria kazettás mennyezetét az idősebb Michelangelo életének jeleneteivel és munkásságának darabjaival díszítették; az erre kiválasztott festők között volt Artemisia Gentileschi is.
A festőnő ekkoriban vált ismertté a firenzei művészeti életben, amiben az ifjabb Michelangelónak jelentős szerepe volt. A család barátjaként jelen volt Artemisia születésénél is, és kezdettől fogva kiemelkedő tehetségnek tartotta a festőnőt. Miután Artemisia elhagyta Rómát, Michelangelo segített neki elindítani művészi karrierjét Firenzében: bemutatta a helyi mecénás elit művészetkedvelő, mély zsebű tagjainak, festményeket rendelt tőle, és fennen hirdette tehetségét a Mediciek udvarában. A Tehetség allegóriájáért háromszor annyit fizetett neki, mint a mennyezeten dolgozó más festőknek.
Az ifjabb Michelangelo halála után unokaöccse, Lionardo örökölte a házat. Az 1680-es évek elején felbérelte Baldassarre Franceschinit, a Volterrano néven ismert festőt, hogy fessen az Allegóriára egy fátylat és ölébe egy leplet. Lionardot erre azon aggodalma vezette, hogy illetlennek tartotta egy meztelen nő képét a házban, ahol felesége és „egy csapat fiatal fiú” is lakott. A munka a festményt eredeti helyén hagyva zajlott, így az Allegóriát keletkezése óta mostanáig nem távolították el a mennyezetről.
A restaurátorok most leszedték és a múzeum egyik termében állították fel a képet. 2022 októbere és 2023 áprilisa között itt, nyilvánosan fog zajlani annak tanulmányozása és konzerválása. A munkában részt vevő restaurátorok minden pénteken válaszolni fognak a közönség által feltett kérdésekre, és 2023 szeptemberétől 2024 januárjáig egy kísérő kiállítás is nyílik a múzeumban.
Artemisia Gentileschi: A Tehetség allegóriája
„Diagnosztikai képalkotás és elemzés segítségével megállapítjuk az Artemisia által használt technikákat, felmérjük a festmény pontos állapotát, és ellenőrizzük a kezelésére kidolgozott tervet” – mondta el Elizabeth Wicks restaurátor, aki a projekt technikusokból és restaurátor szakértőkből álló csapatát vezeti. „Az átfestés történelmi vonatkozásai miatt nem távolíthatjuk el azt a felületről, de munkánk eredményeképp létre tudjuk hozni a felszín alatt rejtőző eredeti festmény virtuális képét.”
„A jövő héten megkezdjük az utazást a „fátyol alá” szórt és súrlófényforrások használatával, amit UV és infravörös fény használata követ. Multispektrális fényképezéssel és digitális mikroszkóppal fel tudjuk tárni az eredeti festménynél használt technika, valamint a későbbi átfestések jelenlegi állapotát. Ezek után röntgenes és nagy felbontású reflektográfiás vizsgálatok következnek majd.”
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Anno
- A kataklizma, ami elhozta a portugál gyarmatbirodalom végét
- Az elektromos jelzőlámpával világelső lett a forgalmi káosz legyőzésében Cleveland városa
- A lámpásokból kifogyó olaj mentette meg Whitehaven kikötőjét a „rebellis” amerikaiaktól
- Bosszúvágy, pénzhiány, hatalmi intrikák: a keresztesek pusztítása Konstantinápolyban
- Patton tábornokot előbb az amerikaiak, majd a szovjetek próbálhatták meg eltenni láb alól
- Végső elkeseredésében választotta a halált az első világháború utolsó percében elesett katona
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet 17:05
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari 15:05
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat 12:20
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap