Országa szolgálójának tekintette magát a porosz filozófuskirály, Nagy Frigyes
2023. augusztus 17. 19:05 Múlt-kor
Korábban
Az uralkodó
A Frigyesről kialakuló szentimentalista képet árnyalja politikája és államvezetése: a módszereiben reálpolitikus uralkodó nem maradt érintetlen édesapja ellentmondást nem tűrő befolyásától.
A Hohenzollern-dinasztia vezetésével a brandenburgi választófejedelemség és a Német Lovagrend területeiből egyesülő Porosz Királyság még gyermekcipőben járt, elődei az állami bevétel nagy részét mégis a hadsereg fejlesztésére költötték. Frigyes már uralkodásának kezdetén felmérte, hogy a Habsburgok hatalma csökkent, VI. Károly császár – III. Károly néven magyar uralkodó – csak nehézségek árán tudta biztosítani Mária Terézia leányági öröklését.
Halála után Károly foroghatott a sírjában, hiszen Frigyes elsőként támadta meg a Habsburg uralkodónőt, célja a bányászati szempontból értékes Szilézia megszerzése volt. A kora újkori francia-osztrák rivalizálás fényében – amelynek egyik ékes példája a spanyol örökösödési háború 1701 és 1714 között – a porosz uralkodó tudta, hogy számíthat a franciák támogatására.
A nép és az állam fontosabb volt az uralkodói családnál: a képen Frigyes a burgonyatermés felől érdeklődik alattvalói körében
Az 1740 és 1748 között tartó osztrák örökösödési háború idején a Habsburg családdal az a „szégyen” is megesett – 1742 és 1745 között –, hogy hosszú idő után először nem ők birtokolták a Német-római Birodalom császári címét: ugyan nem élvezhette sokáig, de a titulust a bajor választófejedelem, Károly Albert birtokolhatta. A porosz terv, azaz a Habsburgok nagyhatalmi státuszának megroppantása mégsem valósulhatott meg, magyar, angol és holland támogatással Mária Terézia birodalma talpraállt, 1745-ben férje, Lotaringiai Ferenc visszanyerte a családnak a császári címet.
II. Frigyes mégsem lehetett elégedetlen az 1748-as aacheni békével: ugyan szövetségesei nagy részét elveszítette, és Mária Terézia öröklését elismerték, Poroszország mégis megtarthatta Sziléziát, és hivatalosan is Európa egyik nagyhatalmává emelkedett.
Már 1740-es trónra kerülése után irigykedve figyelték Európa uralkodói a „filozófuskirályt”, aki szellemi ambíciói mellett megszüntette a vallási diszkriminációt, mérsékelte az adókat, csökkentette a gabona árát, eltörölte a kínvallatást, és még a hugenottákat is befogadta. Antimachiavelli című művében az államot helyezte előtérbe az uralkodócsaláddal szemben, saját magát is az ország szolgálójának tekintette. A hadsereget viszont – apjával ellentétben – nem csak „táplálta”, hanem csatasorba is állította.
II. Frigyes, a fuvolaművész
Az 1756 és 1763 között zajló hétéves háborúban – amely még a tengerentúlra is kiterjedt – lényegében egyedül maradt Ausztriával szemben, csak Angliára számíthatott támogatóként. A háború második szakaszában már vesztésre állt, de egy váratlan fejlemény kisegítette szorult helyzetéből: III. Péter, Erzsébet cárnő örököse békét – és ami ennél is fontosabb, segédcsapatokat – ajánlott fel Frigyesnek, így az 1763-as hubertusburgi békében sokkal kedvezőbb feltételekkel tudott kiegyezni Mária Teréziával.
Annak fejében, hogy támogatta József főherceg – a magyarok „kalapos királyaként” ismert II. József – császári ambícióit, megtarthatta Sziléziát. A tárgyalóasztalnál elért másik nagy sikere, Lengyelország első felosztása 1772-ben azt eredményezte, hogy Brandenburgot egyesíthette Kelet-Poroszországgal. Hadserege uralkodásának végén már közel 200 ezer főt számlált, amelynek segítségével német fejedelmi szövetség kialakítására törekedett – természetesen Habsburg-ellenes szándékkal.
1786. augusztus 17-én, 74 éves korában érte a halál, trónján unokaöccse, II. Frigyes Vilmos követte. A német nemzet példaképpé emelte rendszertől és ideológiától függetlenül, az uralkodói karakterében rejlő lehetőségeket a propaganda többször is kiaknázta. Hitler is példaképként tekintett rá, berlini bunkerének falán egyedül II. Frigyes képe díszelgett. Az uralkodóra a síron túl sem várt örök nyugalom, koporsóját a második világháború végén a közelgő szovjet csapatok elől Nyugat-Németországba menekítették, és csak 1991-ben temették el újra Potsdamban.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
6. A trianoni békediktátum és következményei
II. Népesség, település, életmód
- Amikor megkondultak a harangok: 101 éves a trianoni békeszerződés
- A magyar-román diplomáciai kapcsolatok megszűnésével fenyegetett Ceaușescu falurombolási terve
- „Burgenlandért Sopron”– egy szavazás, amely megmásította a trianoni döntést
- Csak mélyítette a szakadékot győztesek és legyőzöttek között a kisantant létrejötte
- Hiábavaló volt a magyar delegáció minden érvelése a trianoni béke feltételeivel szemben
- Így került Erdély 100 éve a románokhoz
- Milyen szerepet játszott Tisza István az 1918-as „nagy összeomlásban”?
- Az orvos, a macskakő és az angol beteg – így írta át egy sikeres műtét a trianoni határokat
- Hat rövid életű állam Magyarországon, amelyet elsodortak a trianoni béke viharai
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 19:05
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet 17:05
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari 15:05
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat 12:20
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap