Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását
2024. november 22. 09:06 Múlt-kor
Nagy Sándor halála után a Makedón Birodalom mély káoszba süllyedt, és az utódlás körüli hatalmi harcok kegyetlen politikai játszmákká fajultak. Sándor anyja, Olümpiasz, rendkívüli erővel és elszántsággal lépett fel, hogy unokáját, IV. Alexandroszt, Nagy Sándor fiát a trónra juttassa. Végül azonban a hatalomért folytatott küzdelem a Makedón-dinasztia végéhez vezetett.
Kasszandrosz elrendeli Olümpiasz kivégzését
Korábban
A beteljesülő jóslat
Az egyik ismert anekdota szerint Nagy Sándor utolsó szavai előrevetítették a véres politikai harcokat és kegyetlen hatalmi összetűzéseket, amelyek halála után következtek. Utalva a görög szokásra, miszerint nagy emberek halála után atlétikai versenyeket rendeznek, állítólag így szólt: „Valóban ünnepi játékokat látok előre, miután meghaltam.” Bár szavai valószínűleg a mítosz részét képezik, előre jelezték a politikai, hatalmi játszmákat, amelyek nem dicsőséget, hanem vérontást hoztak.
Olümpiasz bemutatja a fiatal Nagy Sándort Arisztotelésznek
Nagy Sándor a történelem egyik legnagyobb hódítójaként vonult be a történelembe. Apja, II. Philipposz erős katonai és politikai alapokat teremtett, amelyeket Sándor Kr. e. 336-ban vett át. Sándor tanára, Arisztotelész, szellemi műveltséggel vértezte fel. Uralkodása alatt egyedülálló katonai sikereket ért el, és tizenkét év alatt hatalmas birodalmat hozott létre, amely Görögországtól Egyiptomon és Perzsián át Indiáig terjedt. Stratégiai zsenialitása és innovatív hadvezéri taktikái örökre megváltoztatták a történelem menetét, és megteremtették a hellenisztikus világot, amely évszázadokig formálta a kultúrát, művészetet és tudományokat.
Arisztotelész tanítja Nagy Sándort
Amikor Nagy Sándor Kr. e. 323. június 11-én Babilonban, mindössze 33 évesen meghalt, nemcsak a hatalmas birodalom sorsa vált bizonytalanná, hanem a hosszú és kegyetlen hatalmi harc is kezdetét vette az utódlásért. Hirtelen halála zavarba hozta a birodalom vezetőit és hadvezéreit, hiszen Sándor nem jelölt ki utódot, és nem hagyott hátra átfogó tervet a hatalom átadására. Ebben a bizonytalan helyzetben Sándor anyja, Olümpiasz, valamint más befolyásos politikai és katonai szereplők – mint Polüperkhón, Kasszandrosz és Eurüdiké – igyekeztek megszilárdítani saját befolyásukat és megszerezni a hatalmat.
Olümpiasz, a hatalmi tényező
Olümpiasz, Nagy Sándor anyja, eredeti nevén Polüxéna, az ókori Epirusz Molosszoszi dinasztiájának hercegnője volt, és II. Neoptolemosz epiruszi király lánya. Kr. e. 375 körül született, politikailag befolyásos, királyi családban. Az epiruszi Molosszoszi dinasztia mitikus kapcsolatban állt Akhilleusszal, a trójai háború legendás hősével, ami különleges státuszt adott Olümpiasznak. A politikailag meghatározó családból származó Olümpiasz jelentős szerepet játszott fia, Nagy Sándor nevelésében és politikai pályafutásában.
Kr. e. 357-ben Olümpiasz feleségül ment II. Philipposzhoz, Makedónia királyához, és ezzel a Makedónia és Epirusz közötti politikai szövetség megerősítése érdekében házasodtak össze. Házasságukból két gyermek született, Kleopátra lányuk, és Alexandrosz fiuk, aki később Nagy Sándor néven lett ismert. Olümpiasz rendkívül szoros kapcsolatot ápolt fiával, akit nagyratörő célokra nevelt, és azt hirdette, hogy Alexandrosz nemcsak Philipposz, hanem maga Zeusz fia. Ez a mitikus eredet megerősítette Sándor nagyságának hírnevét és világhódító ambícióit.
Olümpiasz és Nagy Sándor (Kép forrása: Wikipedia / CC BY-SA 3.0 at)
Kr. e. 336-ban II. Philipposzt testőre, Pauszaniász meggyilkolta. Bár a pontos körülmények máig nem tisztázottak, sok történész úgy véli, hogy Olümpiasznak köze lehetett a merénylethez, mivel erősen ellenezte Philipposz új házasságát Kleopátrával, egy másik makedón nemesi családból származó nővel, amely veszélyeztethette Alexandrosz öröklési jogait. Philipposz halála után Olümpiasz megerősítette befolyását a makedón udvarban, és jelentős szerepet játszott Nagy Sándor trónra lépésének biztosításában.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Titanic
- Több mint hét évtizeddel az elsüllyedése után fedezték fel a Titanic roncsait
- Száz év elteltével már szinte semmi sem maradt a Titanic roncsából
- A Titanic első hivatalos útja volt egyben az utolsó is
- A szerény magyar hajóorvos, aki a Titanic túlélőit mentette
- Osztriga és bárány került a Titanic utasainak asztalára egy elárverezett étlap szerint
- Tudtad, hogy hét híres ember is lekéste a Titanicot?
- 3800 méter mélyen sincs biztonságban a Titanic roncsa
- Saját legendájának áldozatává vált a Titanic
- A nemzetközi egyezmények sem tudják megvédeni az enyészettől a Titanic roncsát
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 19:05
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet 17:05
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari 15:05
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat 12:20
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap