Nagyurak és vezérek - híres avar leletek a Kiskunságból
2014. december 2. 11:54 Wicker Erika, Kecskeméti Katona József Múzeum
Korábban
Kisebb díszek, geometrikus motívumok
A kiállítás utolsó két vitrinje rendhagyó módon mutatja be a kiskunsági késő avar, bronzból öntött aranyozott övvereteket. A kezdetben még nagyméretű díszek az idő múlásával nemcsak egyre kisebbek lettek, hanem a griffeket és indákat áttört geometrikus motívumok váltották fel. Ennek háttere egyelőre nem pontosan ismert, de bizonnyal összefügg azzal, hogy a kisebb veretekhez és az áttört díszekhez kevesebb nyersanyagra volt szükség. Az a szűk réteg, amely még tehette, aranyozott bronzveretekkel ékesítette övét – és bármely silány is volt az aranyozás, az öv viselője még mindig tehetősebb volt, mint környezetében oly sokan.
A „rendhagyó mód” arra utal, hogy ha csak az eredeti övvereteket mutattuk volna be, akkor többnyire alig látnánk az egykori aranyozást, amire olykor csak a veretek sarkaiban megbúvó aranyszemcsék utalnak ma már – de semmiképp nem tudnánk elképzelni, milyen is volt az adott öv akkor, amikor tulajdonosa viselte. Ezért a kiállított övveretekről másolatot is készítettünk, melyet 24 karátos arannyal vontunk be. Így jól érzékelhető, hogy milyenek lehettek valójában azok a díszítmények, melyekről az egykori aranyozást „megette” a föld és az idő.
A kiállítás vitrines része a fentiekkel zárul. Egy információs tabló utal még arra, hogy mi történt az avarokkal a frank hódítás során és után – legalábbis a frank krónikák szerint. Annyi bizonyos, hogy az egykori Avarország nyugati fele egy időre frank határgrófság lett; egyelőre nem tudjuk, mi történt azokkal az avarokkal, akik a Duna-Tisza közén és a tiszántúli részeken laktak. És hát röviddel a magyar honfoglalás előtt vagyunk… Hogyan és mi módon, hányan és hol – nem tudjuk, de az eddigi régészetei-történeti bizonyítékok hiánya ellenére is joggal feltételezhető, hogy az avarság nagy tömege érte meg helyben a lakóhelyén a magyar honfoglalást.
A záró impresszum-tábla jelzi a kiállítást megvalósítók nevét, azon intézményeket, akik eredeti tárgyaikat rendelkezésünkre bocsátották, azokét, akik lehetővé tették, hogy a gyűjteményükben őrzött darabokról másolatot készíthessünk, továbbá azok megnevezését, akik anyagi támogatásának köszönhetően a kiállítás megvalósulhatott. Ezúton is szeretnénk külön köszönetet mondani Dr. Balogh Csillának, aki a kiállítás hajrájában hihetetlenül önzetlen segítséget nyújtva alapvetően hozzájárult ahhoz, hogy a kiállítás ne csak a látványt illetően, de szakmailag is a lehető legkorrektebb lehessen. A kiállításhoz magyar nyelvű kiállításvezető készült, melyben minden látható leletegyüttes rövid története szerepel sok-sok színes fényképpel.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.