2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Nagyurak és vezérek - híres avar leletek a Kiskunságból

2014. december 2. 11:54 Wicker Erika, Kecskeméti Katona József Múzeum

Megválaszolatlan kérdések

A nagyurak és vezérek, tehát az előkelő férfiak hagyatéka után egy kisméretű vitrin következik, tele a környék (Kunpeszér, Gátér, Fülöpjakab, Dunavecse, Ballószög és ismeretlen lelőhelyek) legszebb kora és közép avar kori aranyfülbevalóival; ezek mindegyike a kecskeméti múzeum gyűjteményéből való. A különleges szépségű fülbevalókat férfiak és nők is hordták, akik gazdagságuknál fogva megengedhették maguknak e műremekek megvásárlását. A bemutatott közép avar aranyfülbevalók vezetnek át a korszak második és harmadik szakaszába.

Kora és közép avar kori aranyfülbevalók

Az elsővel szerkezetében azonos második információs blokk a közép és késő avar kor (660/670 – 803/826) rövid bemutatását adja. Ebben a részben nem választottuk szét a két korszakot; ezt részben a kevés leletanyag indokolja, részben az, hogy a két eltérő népesség egymáshoz való viszonya máig nem tisztázott. Annyi bizonyos, hogy 660/670 körül egy viszonylag tehetős onogur-bolgár népcsoport kap „letelepedési engedélyt” az akkori avar kagántól. Vezetőik a Dunántúlra költöztek, de a köznép hagyatéka – többek között – vidékünkön is megtalálható. Más kérdés, hogy a griffes-indásoknak nevezett késő avarok mikor és honnan érkeztek a Kárpát-medencébe. Vajon az onogur-bolgárokkal együtt, vagy néhány évtizeddel később? A griff- és indaábrázolások messze ázsiai őshazára utalnak-e vagy valamiféle belső fejlődés és külső kulturális hatások következtében valahol Kelet-Európában jöttek létre? E kérdések megválaszolása régi adóssága az avar kutatásnak.

A négy korábbi kiskunsági szállásközpont ekkorra elvesztette ugyan korábbi rangját, de továbbra is jelentős maradt (különösen a mai Kiskőrös határa), hiszen az itteni temetőkből e korszakból is kerültek elő gazdag leletegyüttesek, arany vagy aranyozott szórvány ékszerek, övdíszek. A 8. századtól aztán az ékszerek szerények lettek, fegyveres sírok nincsenek, a korábbi nagy griffes és indás vereteket a kevesebb bronzanyagot igénylő, kisméretű övdíszek váltották fel – de aki még tehetős volt, bronz ékszereit, vereteit aranyoztatni tudta. Az elszegényedés azonban megállíthatatlan volt.

A közép avar korból származik az eddig ismert leggazdagabb avar gyermeksír. Az előkelő kiskőrösi kislányt arany ékszereivel, különleges szépségű ékítményekkel díszített ruhájában temették el (másolat, az eredeti leletek a Magyar Nemzeti Múzeumban láthatók).

Előkelő kislány ékszerei

A tágabb Kiskunság területéről előkerült közép avar kori leletek között akadnak még aranyból készült ékszerek, kisebb préselt övdíszek, ám számuk egyre kevesebb, minőségük egyre gyengébb. A gyöngycsüngős fülbevalók még szemet gyönyörködtetőek, de az avarkor késői szakaszában már a gazdagabbak is csak egyszerű – bár aranyhuzalból készült – karikákat engedhettek meg maguknak (Szabadszállás, Gátér, Kunadacs, Kunbaracs, Kecskemét-Hetényegyháza és ismeretlen lelőhely).

Az onogur-bolgár (közép avar) bevándorlók tehetős férfiai új divatot hoztak magukkal: két copfba font hajukat préselt aranylemezes vagy aranyozott bronz varkocsszorítókkal (hajcsatokkal) ékesítették; ez a divat csak rövid ideig, és csak rájuk volt jellemző (Fülöpjakab, Ballószög, Kecskemét-Hetényegyháza és ismeretlen lelőhely). Idővel nemesfém-ékszerek, övdíszek egyre ritkábban kerültek a sírokba, gyakran csak egy-egy darab, mely azonban így is jelzi tulajdonosa kivételezett helyzetét (Fülöpjakab, Szabadszállás, Orgovány, Kecskemét-Hetényegyháza). Ahogy a gazdag aranyszerelékes kardokat a szerény díszítésű szablyák váltják fel, melyekből mindössze egyetlen példány ismert környékünkről (Petőfiszállás).

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár