Nagyurak és vezérek - híres avar leletek a Kiskunságból
2014. december 2. 11:54 Wicker Erika, Kecskeméti Katona József Múzeum
Korábban
A kunbábonyi nagyúr: az avarok kagánja?
Az első vitrin a Kiskunfélegyháza-Petőfiszállás környéki magányos vezéri sírokból előkerült aranyvereteket, aranyszerelékes kardot mutatja be: Csanytelekről (másolat, az eredeti a szentesi Koszta József Múzeum gyűjteményében van), Petőfiszállásról és Kiskunfélegyháza-Pákapusztáról (utóbbi kettőt a kiskunfélegyházi Kiskun Múzeum szívességéből mutathatjuk be). Közülük az első és az utolsó meglehetősen hiányos, a bombamentesítés során előkerült petőfiszállási sírt azonban szinte teljes egészében régészek tárták fel, ezért az teljesnek tekinthető. E környékről nagyúri temetkezést még nem ismerünk – vagy talán előkerült már, de nem maradt ránk.
A petőfiszállási sír emlékei
A kiállítás „fő helye” természetesen a kunbábonyi nagyurat illeti meg, a kecskeméti múzeum leghíresebb leletegyüttesének egykori tulajdonosát, akinek arcát a koponya alapján Skultéty Árpád rekonstruálta. A kereszt alakú vitrinegyüttes közepén különleges szépségű, öntött arany övvereteinek, ékszereinek ránk maradt része, madárfejes jogara, aranyedényei, az aranydíszes tegez rekonstrukciója és a nagy amfora látható. Ezt foglalják keretbe egyéb ránk maradt sírleletei: balról két egyszerűbb övének aranyveretei, aranyszerelékes késtokok és edények, jobbról – egyebek mellett – halotti öltözékének aranydíszei és aranyszerelékes díszkardja. A kunbábonyi nagyúr 1971-ben homokbányászás során talált sírját a megtalálók feldúlták, ám a múzeumba került hiányos leletegyüttes különleges szépsége még így is azt sugallja: egykori tulajdonosa talán nem is „egyszerű” nagyúr, hanem esetleg az avarok egyik kagánja lehetett.
Vezérek aranyszerelékes kardjait mutatja be a következő vitrin. Az ugyancsak kunbábonyi, de évszázadokkal ezelőtt kirabolt sír kevés aranytárgya és a kunpeszéri vezér kardja igen rangos tulajdonosokat sejtetnek. A keceli kard (másolat, eredetije a Magyar Nemzeti Múzeumban látható) pedig már egy másik szállásterület felé mutat.
E szállásterület nagyurának sírja Bócsán került elő. Természetesen mire a régészek tudomására jutott, a sírleletnek már csak egy részét sikerült összegyűjteni. A díszöv veretei kisebbek ugyan, de minden bizonnyal ugyanott készültek, ahol a kunbábonyiak – és egyáltalán: a bócsai leletegyüttes kísértetiesen hasonlít a kunbábonyihoz. Talán kissé szegényesebb, igaz, nem tudhatjuk, mi minden volt a sírban akkor, amikor a rangos nagyurat eltemették (másolat, eredeti leletek a Magyar Nemzeti Múzeumban láthatók)
A keceli kard másolata
Kecskemét közvetlen környékének legfigyelemreméltóbb korabeli lelete a nagykőrösi kard, amit titokzatos körülmények között találtak meg, hiszen csak az arany kardveretek kerültek a helyi múzeumba; a környező terület átvizsgálása sajnos semmiféle eredményt nem hozott. Így semmi mást nem ismerünk annak az előkelő avarnak a hagyatékából (a kiállított madaras veretek biztosan nem a sírjából származnak), aki valaha ezt a kardot viselte. Különleges szépsége alapján joggal feltételezhető: tulajdonosa nem egyszerű vezér, hanem bizonyosan avar nagyúr volt. Mellette a Kecskemét-Sallai úti vezér préselt aranylemezes öve és kardja látható – ritkaság a hasonló leletegyüttesek között, hiszen jórészt régészek tárták fel, így feltételezhető, hogy az egykor a sírba került tárgyak talán mindegyike ránk maradt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.