Monumentális festmények idézik fel a szabadságharcot a Thorma János Múzeumban
2024. március 14. 14:20 MTI
A Thorma-trilógia Magyarországon eddig még nem látott festményének bemutatásával ünnepli fennállásának jubileumi évfordulóját a kiskunhalasi Thorma János Múzeum – közölte az intézmény igazgatója az MTI-vel.
Thorma János / Magyar Nemzeti Múzeum / Történeti Fényképtár / ismeretlen fényképező
Korábban
Kocsisné Varga Zsuzsanna elmondta: a kiskunhalasi Thorma János Múzeum nagyszabású rendezvénnyel emlékezik meg március 15-én az intézmény fennállásának 150. évfordulójáról, valamint az 1848-49-es eseményekről.
Az ünnepségsorozat keretein belül leplezik le a kiskunhalasi festőművész, Thorma János Magyarországon eddig még nem látott Budavár bevétele 1849 című festményét, amelyet a Román Szépművészeti Múzeumból hosszas tárgyalások után március 1-jén éjszaka - különleges biztonsági körülmények között - szállítottak Bukarestből a városba.
A festmény egyik kisebb vázlata egyébként már most is látható a kiskunhalasi múzeumban, azt a Magyar Nemzeti Galériától kölcsönzi az intézmény. A Romániából most kölcsönkapott tanulmányfestmény Budavár visszafoglalását ábrázolja 1849 tavaszán, ahogy a győztes csata után Görgey Artúr éppen belovagol.
Az intézmény vezetője felidézte: a művet nemrégen restaurálták, ezt követően vették fel a kapcsolatot a halasi múzeum és a város vezetői a román nemzeti múzeum munkatársaival és jelezték, hogy kölcsön kérnék Thorma János még 1909 előtt Nagybányán egy pályázatra festett képét. A kérést illetően a bukaresti múzeumi kollégák partnerek voltak és a román kulturális tárca is támogatta a kezdeményezést – tette hozzá.
Kocsisné Varga Zsuzsanna szerint az esemény jelentősége abban áll, hogy a kép Magyarországon még nem volt kiállítva Thorma János másik két, szintén az 1848-49-es szabadságharc és forradalom jelentős eseményét ábrázoló festményével.
A múzeum állandó tárlatában jelenleg Thorma két monumentális alkotása látható, a 4x6 méteres Talpra magyar! és a 3,5x6,4 méter nagyságú Aradi vértanúk című festmények.
Thorma János: Aradi vértanúk, október hatodika című festménye
Wikipédia/ Közkincs
A kölcsönkapott, keretezve 1,3x2,5 méter méretű alkotás kiállításával lehetőség nyílik arra, hogy méltó módon mutassák be Thorma János 1848-49-es eseményekhez kapcsolódó történelmi trilógiáját.
A gyűjtemény látogatói egy helyen nézhetik meg ahogy Petőfi Sándor a Nemzeti dalt szavalja a pesti tömegnek; a tavaszi hadjárat csúcspontját, amikor Görgey Artúr vezetésével a magyar erők visszafoglalják Buda várát; illetve az aradi vértanúk halála előtti utolsó feszült pillanatokat is – ahogyan azt Thorma János elképzelte – mondta a múzeumigazgató.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet 17:05
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari 15:05
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat 12:20
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap