2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Mivel ettek a magyar főúri udvarokban?

2015. március 6. 08:43 Benda Borbála

Használtak-e villát a magyar főúri udvarokban?

Nehéz erről bármi biztosat állítani. A korabeli „udvariasság és civilizáció illemszabályaival foglalkozó” kézikönyveket nem fordították le és nem is írtak hasonló jellegű könyveket magyarul. A fennmaradt naplókból, visszaemlékezésekből, levelezésekből és versekből sem derül ki, hogyan ettek ekkoriban. Egyedül korabeli ingóságleltárak alapján próbálhatunk következtetni arra, hogy használtak-e már villát.

A 16. század végén csupán az előkelő főúri családoknál írtak össze nagyobb számban ezüstvillát. Ez alapján Oláh Miklós esztergomi érsek húgának, Ilonának az udvarában, vagy Nádasdy Tamáséban például saját asztalukra már feltehetőleg mindenkinek terítettek villát. Akárcsak a 17. század elején az ország egyik leggazdagabb emberének számító Thurzó György nádor asztalára és az ugyancsak nádorságig emelkedő Esterházy Miklóséra. A kevésbé módos főuraknál azonban nem vált még a teríték részévé.

De vajon mire használták ezeket a villákat? A szakirodalom szerint a háromágú villa az, amivel már a szájukba is tették a falatokat. Sajnos a leltárak nem jelzik, hogy kétágú vagy háromágú villákról van-e szó, így viszont ez alapján még nem jelenthetjük ki biztosan, hogy ekkorra már a kézzel evést is felváltotta a villával való étkezés az említett udvarokban.

A középkorban általában egy kanalat terítettek a főhelyre, amit többen is használhattak folyékony ételek evésekor. Ha valamit fel kellett vágni, mindenki a saját kését vette elő. Ekkoriban villa hiányában a kések vége hegyes volt, így azzal vehették ki a tálból a húsokat, ha úgy látták jónak. A 17. század során a magyar főúri udvarokban a villa evés közbeni használatának terjedésével együtt mindhárom evőeszköz a terítés részévé vált, ahogy ezt a leltárakban megjelenő 12 darabos villa-, kanál- és késkészletek mutatják, továbbá az, hogy a terítéssel megbízott pohárnoknál is már mindhárom evőeszköz jelentős számban megtalálható volt. Ez azt jelentette, hogy már nem kellett egyik evőeszközt sem magukkal hordaniuk sem a házigazdáknak, sem a vendégeknek.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár