2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Kína a kamikazék miatt berágott Japánra

2015. május 15. 09:56 MTI

Japán háborús bűneinek "elkendőzését" szolgálja az a törekvés, hogy a hadihajók ellen öngyilkos támadásokat végrehajtó "hírhedt" kamikazék búcsúleveleit és más dokumentumokat a világemlékezet listájára próbálják felvetetni - vélik Pekingben. 

Minamikjúsú japán város polgármestere szerdán jelentette be, hogy az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezeténél (UNESCO) kezdeményezik a kamikaze akciókkal kapcsolatos dokumentumgyűjtemény nyilvántartásba vételét a  világemlékezet listáján. A nemzetközi listára olyan fennmaradt dokumentumok kerülhetnek, amelyeket érdemesnek ítélnek a világ népeinek kollektív emlékezetére. Gondoskodnak a megőrzésükről, mert részei az egyetemes kulturális örökségnek.

Simoide Kampei polgármester úgy fogalmazott, úgy gondolják, hogy ezek felbecsülhetetlen értékű emlékei a háború okozta szörnyűségeknek.
A Hszinhua kínai állami hírügynökség csütörtökön taktikai lépésnek és egy másik hasonló kezdeményezéssel együtt "trükknek" nevezte a szigetországi szándékot, amely szerinte Japán háborús múltjának dicsőítése.

Ismertetve a kamikaze támadások lényegét, azt, hogy a repülőgépek öngyilkos pilótái gépüket az ellenség hadihajóinak vezetve igyekeztek elsüllyeszteni célpontjukat, a cikk emlékeztetett arra, hogy a japán hadvezetés körülbelül négyezer pilótát áldozott fel ezekben a bevetésekben 1944 őszétől kezdődően. A Minamikjúsúban található Csiran Békemúzeum 1036 öngyilkos pilóta hátrahagyott személyes tárgyait őrzi.

A Hszinhua szerzője szerint a japán múzeum tavaly már megkísérelte a kamikaze pilóták leveleit a világemlékezet részévé tenni, de nem járt sikerrel. Ez azt fejezi ki, hogy az ilyen kezdeményezések ellentétesek az UNESCO küldetésével - véli a szerző.A kínai állami hírügynökség szerint az Abe-kormányzat nem hajlandó szembenézni a történelemmel, miközben megsérti ázsiai szomszédjainak érzéseit, "sót szór sebeibe".

Példának hozza fel azt is, hogy Japán a közelmúltban több olyan ipari létesítmény felvételét javasolta az UNESCO világörökségi listájára, ahol a második világháború idején csaknem 58 ezer koreait kényszerítettek rabszolgamunkára. Szöul a jelölésre reagálva az UNESCO átpolitizálásával vádolta meg Tokiót. Peking pedig csütörtökön közölte, hogy a kezdeményezés miatti súlyos aggodalmának hangot adva a kérdésben Dél-Korea oldalára áll.

Kína tavaly nyáron jelentette be, hogy a világemlékezet listájára szeretne felvetetni olyan dokumentumokat, amelyek a második világháborúban szexrabszolgaságra ítélt nőkkel kapcsolatosak és lépéseket tett a dokumentumok elfogadtatására. Dél-Korea szintén kifejezte szándékát hasonló lépésre.

A Kína által benyújtott iratokat, arra vonatkozó bizonyítékokat, hogy a kínai nőket a háborús frontvonalakon prostitúcióra kényszerítették, Kínában gyűjtötték, és a listára vételükkel szeretnék felhívni a világ figyelmét, hogy a jövőben "hasonló emberiség elleni rémtettek ne fordulhassanak elő". A japán kormány szóvivője akkor azonnal jelezte, Tokió tiltakozni fog a kínai kezdeményezés ellen, és fel fogja szólítani Pekinget a beadvány visszavonására, amennyiben bebizonyosodik, hogy azt politikai okok motiválták.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár