2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Kiderült, honnan indultak világhódító útjukra őseink

2015. május 29. 12:33 MTI

A mai Egyiptom területén keresztül hagyhatta el Afrikát a modern ember mintegy hatvanezer évvel ezelőtt - erre a következtetésre jutottak a Cambridge-i Egyetem és a Sanger Intézet genetikusai. A kutatás keretében 100 jelenkori egyiptomi és 125 etióp lakos genomját határozták meg, majd genetikai mintázatukat összevetették az európai, ázsiai, valamint más afrikai régiók népességének a DNS-ével.

Régóta tudományos viták tárgya, hogy távoli őseink merre indultak el, hogy elhagyva az emberiség bölcsőjét, Afrikát, meghódítsák Európát és Ázsiát. A legvalószínűbb két lehetőségnek az Egyiptomon, majd a Sínai-félszigeten át vezető északi, valamint az Etiópián, a Báb el-Mandeb-tengerszoroson és az Arab-félszigeten át haladó déli útvonal látszott - olvasható a Phys.org hírportálnak az American Journal of Human Genetics című szaklapban megjelent tanulmányról szóló összefoglalójában. "A ma élő emberek DNS-vizsgálatának segítségével hatvanezer évvel ezelőtti eseményekről lebbentettük fel a fátylat" - hangsúlyozta a projekttel kapcsolatban Luca Pagani, a tanulmány vezető szerzője. 

A kutatás keretében 100 jelenkori egyiptomi és 125 etióp lakos genomját határozták meg, majd genetikai mintázatukat összevetették az európai, ázsiai, valamint más afrikai régiók népességének a DNS-ével. Az elemzés rávilágított arra, hogy nagyobb a mai egyiptomiaknak az eurázsiai népességhez való genetikai hasonlatossága, mint az etiópoké. Ez valószínűsíti azt a feltevést, hogy "Egyiptom" volt az utolsó "állomás", mielőtt a modern ember elhagyta volna az afrikai kontinenst, hogy meghódítsa a világot.

A vizsgálatokkal a kutatók meghatározták az elválás időpontját is: a genetikai adatok tanúsága szerint az Afrikán kívüli népesség 55 ezer évvel ezelőtt szakadt el az "egyiptomi" populációtól, míg az "etiópoktól" sokkal korábban, körülbelül 65 ezer éve "vett búcsút". Ez szintén azt támasztja alá, hogy az északi útvonalon történt a modern ember kirajzása. 

"Eredményeink nem oldják fel az afrikai kirajzással kapcsolatos összes ellentmondást, ahogy nem tárják fel e komplex folyamat összes mozzanatát. Ugyanakkor kutatásaink egyértelműen megmutatták, hogy a legkorábbi sikeres migráció fő útvonala észak felé, vagyis nem déli irányban történt" - fogalmazott Toomas Kivisild, a Cambridge-i Egyetem Régészeti és Antropológiai Intézetének docense, a tanulmány vezető szerzője.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár