2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

 
Időszakra szeretnék keresni
Időpont:
Év:
Hónap:
Nap:
Keresési feltételek:
Hónap: december  •  Nap: 27
16 találat
[1]

1236. december 27.

Julianus domonkos szerzetes visszaér Magyarországra

A barát a mordvinok földjén, majd Oroszországon és Lengyelországon át ér haza, miután a Volga-vidéki Magna Hungariában (Baskíria) megtalálta a keleti magyarok egy csoportját.

[2]

1426. december 27.

Meghal Ozorai Pipo, Zsigmond király bizalmi embere

Filippo Scolari firezei származású volt, és 20-as éveinek elején került Magyarországra kereskedőként. Itt gyorsan emelkedett rangban s vagyonban, mivel jól ismerte a haditechnikát és jó szervező volt. Rövidesen Zsigmond király egyik legbizalmasabb embere lett. Megszervezte a déli országrész védelmét a török ellen. 18 hadjáratot vezetett, s többnyire győzelemmel tért haza. A király 1407. december 7-i oklevelében dicsérte vitézségét. A boszniai Babóc várát 1406-ban vette be és a sok nehézség ellenére megtartotta. 1403-25-ben temesi ispán és sókamaraispán, egyidejűleg 1407-08-ban kincstartó és 1408-09-ben szörényi bán volt. Ozorán Ozorának mezővárosi kiváltságot adományozott, Lippán kórházat, Székesfehérvárott temetkezőkápolnát építtetett.

[3]

1571. december 27.

Megszületett Johannes Kepler csillagász

A német csillagász és matematikus Weil-der-Stadt-ban látta meg a napvilágot. A württembergi herceg ösztöndíjával került 1587-ben a tübingeni egyetemre. Csillagászati professzora Michael Mäestlin volt, aki kortársai között talán egyedül hitt a kopernikuszi rendszer igazságában, s ez tanítványára is hatott. Egyetemi fokozatait megszerezve, Kepler evangélikus lelkésznek készült, majd 1594-ben félbeszakítva teológiai tanulmányait, Grazban elfoglalta az evangélikus kollégium matematika-tanári állását. 1596-ban adta ki Kozmográfiai rejtelmek című művét. A tanulmányt elküldte Tycho Brahénak, aki ekkoriban lett Rudolf császár udvari matematikusa. Brahe nem értett egyet Kepler kopernikuszi felfogásával, de lenyűgözte a szerző matematikai és csillagászati tudása, és 1600-ban meghívta őt a Prága melletti Benatek csillagvizsgálójába. Brahe halála után Kepler lett az utóda, és megfigyelési anyagait is ő örökölte. 1601-ben közzétette Az asztrológia megbízhatóbb alapjairól című kötetét, melyben elutasította, hogy a csillagok befolyásolják az ember sorsát. Mégis, hitt abban, hogy az egyén és az univerzum összhangban van egymással, s mint asztrológus is nagy tekintélyt szerzett. 1604-ben megfigyelt egy szupernóvát, amely 17 hónapig látható volt. 1609-es Új csillagászat (Astronomia Nova) című könyvében - amely Brahe hatalmas megfigyelési adatgyűjteményén alapult - ismertette első két törvényét. Kimutatta, hogy a Mars ellipszis pályán kering, melynek egyik fókuszában a Nap áll. Ezzel megtörte a tökéletes körpályák ptolemaioszi dogmáját, s bebizonyította, hogy a bolygókat a Nappal összekötő sugár egyenlő idők alatt egyenlő területeket súrol. A két első törvény után 1619-ben, A világ harmóniája (Harmonices mundi) című könyvében fogalmazta meg harmadik törvényét: a bolygók Naptól mért távolságai (pontosabban a fél nagytengely) köbének és a keringési idő négyzetének aránya állandó. Elemezte a látás folyamatát is, lefektetve az emberi szem szerkezetére vonatkozó alapismereteket. A Kepler-féle távcső két, illetve három lencséből áll, s valódi, vetíthető képet adott. 1612-ben Linzbe költözött, s kiadta A kopernikuszi csillagászat összefoglalását. Három törvénye előkészítette Newton általános tömegvonzási elméletét. Felfogása átmenetet képviselt az égbolt ősi, geometriai leírása és a modern, dinamikai csillagászat között, ő vezette be az asztronómiába az erő fogalmát. Regensburgban hunyt el 1630. november 15-én.

[4]

1585. december 27.

Meghal Pierre de Ronsard francia költő

Saint Cosme Les Tours-ban meghal Pierre de Ronsard francia költő, a francia reneszánsz költészet kiváló képviselője. Nemesi családból származott, fényes udvari karrier várományosa volt. Latin és görög tanulmányokat folytatott. 1558-tól IX. Károly udvari költője lett. Humanista tanulmányai alatt ébredt fel benne az antik műfajok felújításának szándéka. Költői csoportot alakított Brigád, majd Pléiade néven. Eszményképük az antik költészet, céljuk a francia nyelv és költészet felemelése volt. Ronsard ódákat, szonetteket írt; 1550-ben jelent meg ódáinak négy könyve. Két évvel később Szerelmek címen kiadott petrarkizáló szonettjeiért az udvari költők kigúnyolták. Vergiliusi hangvételű, francia nemzeti eposznak szánt Francus-legendájából csak négy ének készült el. Életében Európa elismert költőfejedelme volt. Lírájában a reneszánsz ember természet- és életszeretete, racionális világszemlélete kapott hangot. Formai tökéletességre való törekvésével és az antik hagyományok élesztésével a klasszicizmus előfutára volt. Az irodalomban új műfajokat, új lírai versformákat honosított meg. Verseinek kiadása a legbonyolultabb filológiai feladatok közé tartozik. A számos változat miatt eltérő szövegű és beosztású kiadások alapszövege legtöbbször az 1584-es gyűjteményé.

[5]

1703. december 27.

Kereskedelmi szerződést köt Anglia és Portugália

Anglia és Portugália a Franciaország elleni szövetséget előkészítő tárgyalások során megköti a Methuen-szerződést, mely mindkét kereskedelmi partner számára gazdasági monopóliumot biztosít. A szerződés - 1842-ig volt érvényben - a következő megállapodást rögzíti: - Portugália vámmentesen hozhat be angol gyapjút; - Anglia kedvező áron nagy mennyiségű portugál bort vásárolhat. A Methuen aszientó-szerződésből Anglia húzza a nagyobb hasznot, mivel az megnyitja előtte Portugália gyarmatbirodalmának legnagyobb piacát, a brazíliai piacot. A kereskedelmi egyezmény az angol gazdaság termelékenysége miatt hosszú távon romba dönti a portugál pamutipart. A kereskedelmi szerződés aszientó típusú, azaz a koronával kötött közjogi szerződés, mely a feleknek meghatározott időre gazdasági monopóliumot biztosít. Az aszientók fontos szerepet játszottak az amerikai kontinens meghódításában (rabszolga-kereskedelem): a külföldi kereskedelmi nagyhatalmaknak lehetőséget teremtettek ahhoz, hogy behatoljanak a védett spanyol és portugál gyarmatbirodalomba.

[6]

1820. december 27.

Meghal Tessedik Sámuel

Tessedik Sámuel mezőgazdasági író, pedagógus, lelkész, az agrártudományok művelésének egyik magyarországi úttörője 1742. április 20-án született Albertiben. Az erlangeni evangélikus egyetemen teológiát tanult. Mezőgazdasági és természettudományi ismereteit autodidakta módon, főként Németországban szerezte. 1767-től Szarvason volt evangélikus lelkész. 1780-ban a parasztifjak képzésére `gyakorlati-gazdasági szorgalmatossági` iskolát alapított. 1795-ben az iskola tevékenységét fel kellett függeszteni, mert Tessedik Sámuel összetűzésbe került az egyházközség elöljáróival. Úttörő tevékenységet fejtett ki a korszerű vetésforgó, a szántóföldi takarmánynövények termesztése és az istállózó állattenyésztés elterjesztésében, s kísérletet folytatott szikes területek javításával kapcsolatban. Jelentős érdeme az alföldi szikesek fásítása. Ő honosította meg Szarvason és környékén az akácfát, illetve Magyarországon a lucernát, továbbá a vasborona és a henger használatát. Új méznyerési eljárásának köszönhetően - az addigi szokástól eltérően - a méheket nem kellett többé elpsutítani. Közreműködött a feldolgozóipar, az értékesítés, a vízi és szárazföldi szállítás megszervezésében. Tevékenysége kiterjedt egészségügyi területekre is, például kutakat fúratott a tiszta ivóvíz biztosítása érdekében. Részt vett a keszthelyi Georgikon megszervezésében, amelynek elnöke is volt. Szarvas városában halt meg.

[7]

1831. december 27.

Charles Darwin tudományos felfedező útra indul

[8]

1901. december 27.

Megszületett Marlene Dietrich német színésznő

Marlene Dietrich élete évszámokban

[9]

1925. december 27.

Megszületett Michel Piccoli

René Simon színitanodájának elvégzése után párizsi színpadokon szerepelt nagy sikerrel, egy ideig színházigazgató is volt. Noha már 1945-től kapott filmszerepeket, vezető filmszínésznek az 1960-as évektől számít. Ekkor kezdte foglalkoztatni Luis Bunuel, közös munkáik - Egy szobalány naplója (1963), A nap szépe (1967), A burzsoázia diszkrét bája (1972) - az egyetemes filmtörténet jelentős állomásai. Franciaországban Melville (A spicli) és Godard (A megvetés) szerepeltette. A baloldali irányzatú filmeket mind színészként, mind producerként igyekezett támogatni: Ugrás a semmibe (1979), Adieu, Bonaparte (1985). Sikeres filmeket eredményezett együttműködése Claude Sautet-val (Az élet dolgai 1969, Sátáni ötlet 1971), valamint Marco Ferrerivel (A nagy zabálás 1973, Az utolsó asszony 1976). Az új hullám rendezői közül Godard-ral és Chabrollal dolgozott együtt.

[10]

1927. december 27.

Kizárják a szovjet Kommunista Pártból Lev Trockijt

[11]

1930. december 27.

Meghal Farkas Gyula matematikus

A pusztasárosdi születésű (1847. március 28.) fiatalember a pesti egyetemen Jedlik Ányos hatására választotta a természettudományi szakot. 1876-ban szerzett kémia-fizika szakos tanári oklevelet, ezt követően Székesfehérváron, majd Pápán tanított, 1874-től Batthyány Géza gróf gyermekeinek házi tanítója volt. 1880-ban doktorált, 1887-től a kolozsvári egyetemen tanított, 1888-tól a mennyiségtani fizikai tanszéket vezette, 1907-08-ban rektor volt. Érdeklődése az elméleti fizika csaknem minden ágára kiterjedt. Einsteinről és a relativitáselméletről Magyarországon elsőként tartott egyetemi előadást. Főleg a termodinamika axiomatikus megalapozásával foglalkozott. Legnagyobb eredményei a lineáris egyenlőtlenségek elméletével kapcsolatosak. A matematikában nevét tétel is őrzi, amely időközben a lineáris programozás egyik alaptétele lett. 1892-ben a páduai egyetem tiszteletbeli doktorává avatták. 1915-ben betegsége miatt visszavonult a tudományos élettől. Pestszentlőrincen halt meg.

[12]

1945. december 27.

Megalakul a Világbank

A Világbankot és Valutaalapot 1945. december 27-én hozta létre 28 kormány képviselője Washingtonban. A Nemzetközi Újjáépítési és Fejlesztési Bankot, más néven Világbankot (International Bank for Reconstruction and Development - IBRD) és a Nemzetközi Valutaalapot (International Monetary Fund - IMF), az ENSZ szakosított pénzügyi szervezeteit 1945. december 27-én hozta létre 28 kormány képviselője Washingtonban. A két szervezet - noha igen közeli kapcsolatban áll egymással - más-más feladattal jött létre. A Világbank fejlesztési célokra nyújt hiteleket, ösztönzi a pénzügyi források áramlását a fejlett országokból a fejlődő országokba. Világbanki tagságért csak a Nemzetközi Valutaalap tagjai folyamodhatnak. A részvénytársasági formában működő IMF a fizetési mérlegek hiányának áthidalására nyújt hiteleket. Magyarország mindkét szervezetnek 1982 óta tagja. Mindkét szervezet élén kormányzótanács áll, amelybe minden tagállam egy képviselőt küldhet. A kormányzótanács a legfőbb döntéshozó szerv, döntéseihez négyötödös szavazati többség kell. A szavazatokat a befizetett kvóta szerint súlyozzák. E rendszer folytán a tíz vezető ipari hatalom a határozatok meghozatalánál a voksok több mint 50 százalékával, tehát lényegében vétójoggal rendelkezik. A napi ügyek vezetését az IMF esetében a 24 tagú Végrehajtó Tanács, a Világbank esetében a szintén 24 tagú Ügyvezető Igazgatóság látja el. Saját képviselője csak a legnagyobb tőkét befizető öt (Egyesült Államok, Németország, Japán, Franciaország, Nagy-Britannia) tagállamnak van. A fennmaradó helyeken a többi tagállam osztozik, amelyek csoportokban szövetkezve próbálják érdekeiket érvényesíteni. Minden csoport egy-egy tagot választ a testületbe (Magyarország Belgiummal, Ausztriával, Luxemburggal, Csehországgal, Kazahsztánnal, Fehéroroszországgal, Szlovákiával, Szlovéniával és Törökországgal van egy csoportban). Egy ilyen tagnak annyi szavazata van, amennyi az általa képviselt országoknak együttesen.

[13]

1955. december 27.

Meghal Lám Frigyes irodalomtörténész

Lám Frigyes Késmárkon született 1881. május 13-án. 1905-ben a budapesti egyetemen bölcsészdoktori és német-francia szakos tanári oklevelet szerzett. Hajdúböszörményben, Pécsen, Egerben és Budapesten a Bolyai Gimnáziumban tanított, 1937-től a fővárosi középiskolák francia szakos tanulmányi felügyelője volt. Költészetének legfőbb ihletője szülőföldje, a szepességi táj iránti vágyódás. Népszerűek voltak humoros versei is; jelentős a magyar költészet németre való átültetésében végzett munkássága. 1944-ben a Szent István Akadémia tagja lett. Budapesten hunyt el.

[14]

1979. december 27.

Szovjet csapatok vonulnak be Afganisztánba

A szovjet csapatok afganisztáni bevonulása után szovjet katonák szállják meg a fővárost, Kabult is. Hafizullah Amin miniszterelnök életét veszti. Utóda Babrak Karmal, aki a keleti tömb több országában élt száműzetésben, közli, hogy `baráti segítséget` kért a Szovjetuniótól. Az 1978-as kommunista fordulat óta elsősorban a muzulmánok szálltak szembe a rezsimmel. A szovjet csapatok az afgán népesség elkeseredett ellenállásába ütköznek, s ez gerillaháborúvá fejlődik. Az afgán hadsereg egyes csapattestei a lázadókhoz szöknek át. Az afganisztáni bevonulás nemzetközi válságot vált ki. Az Egyesült Államok Afganisztán megszállása miatt gabonaembargót rendel el a Szovjetunió ellen (1980. VII. 19.).

[15]

1986. december 27.

Meghal Nolipa István Pál festő

Az autodidakta festő Erzsébetfalván látta meg a napvilágot 1907. április 17-én. 1937-től rendszeresen szerepelt a szocialista képzőművészek csoportja kiállításain. Egy ideig a csoport elnöke is volt, jelentős mozgalmi munkát végzett. 1945 után Pesterzsébet rendőrkapitánya, majd különböző népművelési és oktatási posztokat töltött be, többek között 1952-57-ben a budapesti Képző- és Iparművészeti Gimnázium igazgatója volt. Témáit a munkáséletből, a gyárak, külvárosok világából merítette. A II. világháború évei alatt szimbolikus-szürrealista rajzsorozatot készített a háború borzalmairól.

[16]

1995. december 27.

Meghal Shura Cherkassky zongoraművész

Az odesszai származású amerikai zongoraművész 1911. október 7-én látta meg a napvilágot. Első hangversenyét 9 éves korában adta. Szüleivel korán az Egyesült Államokba menekült, és Baltimore-ban nőtt fel. A philadelphiai Curtis Institute of Music hallgatója volt, s egyik leghíresebb tanítómestere Josef Hoffmann. Nemzetközi pályafutását 1936-tól, első londoni hangversenyétől számítják. A II. világháború után rendszeres résztvevője lett a Salzburgi Ünnepi Játékoknak. Repertoárján főleg romantikus zeneművek szerepeltek; Chopin, Liszt, Beethoven és Brahms alkotásainak egyik legismertebb tolmácsolója volt. Nagy sikerrel szólaltatta meg Prokofjev és Rahmanyinov műveit is. Szinte élete végéig hangversenyzett, utoljára 1995. október 5-én lépett fel egy párizsi koncerten. Londonban halt meg.

Bezár