2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

 
Időszakra szeretnék keresni
Időpont:
Év:
Hónap:
Nap:
Keresési feltételek:
Hónap: január  •  Nap: 03
48 találat
[1]

1493. január 3.

Az uralkodó feloszlatja a Fekete Sereget

II. Ulászló király 1493. január 3-án feloszlatta Mátyás király hajdan nagy jelentőségű hadát, a Fekete Sereget. Bizonytalan a fekete név eredete, egyesek szerint talán az egyik cseh származású vezetőjéről a `fekete` Haugwitz János vitézről kapta. A sereg fénykorában Mátyás mintegy 20 ezer fős állandó hadseregének 6000, főleg cseh és rác zsoldosból álló centrumát jelentette, s kitűnő szolgálatokat tett háborúiban. A katonák fizetése azonban rendkívüli terhet rótt a kincstárra, ezért Mátyás előszeretettel alkalmazta őket a nagy hadizsákmánnyal kecsegtető nyugati hadjáratokban. II. Ulászló kiürült kincstára azonban a sereg fenntartásához szükséges évi 400 ezer aranyforintot már képtelen volt előteremteni, s így a sereg fokozatosan szétzüllött, a katonák fosztogatásból éltek. A hadsereget egykori fővezére, Kinizsi Pál 1492 végén brutálisan szétverte. Igy a király rendelete tulajdonképpen csak a már formálisan létező sereg feloszlatására vonatkozott.

[2]

1521. január 3.

X. Leo pápa kiközösíti Luthert

A pápa Luther Mártont (1483-1546) egyházi átokkal sújtotta, ezzel eretneknek nyilvánították.

  • LUTHER REFORMATIÓJA - a Nagy Képes Világtörténetben
  • www.luther.de - a Lutheránus Egyház honlapja

    [3]

    1655. január 3.

    Tatár követség érkezik Gyulafehérvárra II. Rákóczi Györgyhöz

    A kán a Portával azonos évi ajándékot kíván, kérését a fejedelem elutasítja-

    [4]

    1671. január 3.

    Johann Rottal gróf elnökletével rendkívüli bíróság kezdi meg működését Pozsonyban

    Mintegy 230 vádlottat idéz meg, a vádlottak egy része váltságdíjjal szabadul, mások jószágukat vesztik. Több halálos ítéletből, mindössze egyet hajtanak végre

    [5]

    1698. január 3.

    Megszületett Pietro Antonio Metastasio olasz költő

    A római születésű művészt VI. (Habsburg) - Magyarországon III. - Károly császár udvari költőjévé fogadta, amely tisztét Mária Terézia alatt is megtartotta. 27 színpadi játékának zömét Bécsben írta, amelyek közül a Cato Uticában , a Semiramis, az Artaxerxes világsikert aratott. Műveiben arra törekedett, hogy a szöveg görög tragédiákat idéző tömörsége zene nélkül is teljes értékű legyen. Zenés drámáiban a zene és a szöveg csodálatos egyensúlyát sikerült megteremtenie. Bécsben hunyt el 1782. április 12-én. Librettóiból több operát komponált Mozart, egyet Haydn, dalait Beethoven és Schubert is megzenésítette. A kortársai által itáliai Szophoklész-nek nevezett Metastasio műveit főként Kazinczy és Csokonai fordította magyarra, ez utóbbi az ő kedvéért tanult meg olaszul.

    [6]

    1704. január 3.

    Erdélyi nemesek küldöttsége érkezik Rákóczihoz a tokaji táborba, ahol felajánlják a fejedelmi trónt

    [7]

    1705. január 3.

    Az Udvari Tanács ülésezik Léván

    Határozatot hoz Gazdasági Tanács létrehozásáról és intézkedik állandó katonaság felállításának pénzügyi kérdéseiről. A gyalogos katona havi zsoldját 8, a lovasét 12 libertásban szabja meg.

    [8]

    1708. január 3.

    Kökényesdi László a flandriai Monsban Rákóczi nevében felajánlja Miksa Emánuel bajor választófejedelemnek a magyar koronát

    [9]

    1743. január 3.

    Meghal Fernando Galli da Bibiena olasz festő

    A késői olasz barokk egyik legkiválóbb alakja Bolognában született 1657. augusztus 18-án. Padovában több palota és templom freskóit készítette. Legnagyobb építészeti alkotása a mantovai Teatro Reale. Sokat dolgozott Bécsben is, főként ünnepi dekorációt tervezett. Tudományos munkássága is jelentős. Szülővárosában érte a halál.

    [10]

    1777. január 3.

    George Washington győzelmet arat Princetonnál

    Washington az amerikai függetlenségi háborúban a Cornwallis tábornok vezette brit erőkkel ütközött meg.

    [11]

    1795. január 3.

    Meghal Josiah Wedgwood angol fazekas

    [12]

    1815. január 3.

    Titkos szerződés keretében Ausztria, Nagy-Britannia és Franciaország védelmi szövetségre lép egymással

    [13]

    1868. január 3.

    Meidzsi tennó átveszi az uralmat Japánban

    A Tokugava-sogunátus befejezésével a Mucuhito, azaz Meidzsi tennó császár kormányra lépésével megkezdődik Japán felemelkedése a modern nagyhatalmak közé. A fiatal tennó, aki okos kancellárokkal és tanácsadókkal veszi körül magát, még uralkodása első évében Kiotóból a Tokióvá ("keleti főváros") átkeresztelt Edóba teszi át székhelyét, és nagyszabású reformprogramot vezet be. Az ún. Meidzsi-reform évei nagyarányú politikai és szociális változásokat hoznak Japánban. A lakosság tömegei azonban alig részesednek ebből. Az új császár kezdetben a Tokugava-állam érintetlen közigazgatására támaszkodik és óvatosan lát hozzá Japán átszervezéséhez. Az ország katonai biztonsága áll az első helyen. Ütőképes hadsereget és mozgékony hadiflottát építenek. A tennó rögtön kormányzása kezdetén bevezeti a feudális rendszer felszámolását, azaz a hűbérbirtokok visszavételét, ami lehetővé teszi a közigazgatás modern centralizálását. A tennó lesz a legfőbb uralkodó, a nép pedig közvetlen alattvalója. Ezek a reformok nem mennek azonban nehézségek nélkül, mivel a kormánynak kártalanítani kell a hűbérurakat. Őket császári hivatalnokokként integrálják az államba, az újonnan létrehozott prefektúrákat és kerületeket igazgatják, amelyek a régi hűbéri rendszert váltják fel. Így teljesen új szociális rend jön létre. A lakosság három osztálya: a nemesi osztály (kazoku) 5 különböző ranggal, a hűbéresek osztálya (shizoku) és a polgároké, akikhez a páriákat - a legszegényebbeket - is sorolják. Az első évben "kegyelmi rendeletben" a tennó beleszólási jogot ígér a népnek a kormány mellett. A parlament felállítására való kísérletek mégis kudarcot vallanak. Különös hangsúlyt helyeznek a külföldön megszerzett ismeretekre, amelyek főleg a gazdaság felépítésében akarnak hasznosítani. De a japán nevelésügyi is új formát kap: bevezetik az általános iskolakötelezettséget, az iskolaügyet újjászervezik. Több nyugati tudományt is felvesznek a tantervbe. Fontos szerepet játszik az erkölcsi nevelés, amelyben túlnyomórészt konfuciánus és sintoista gondolatok uralkodnak. A lojalitás, az emberszeretet, a vitézség és a bátorság számítanak követendő példának.

    [14]

    1871. január 3.

    Megszületett Láng Nándor klasszika-filológus

    A delibláti születésű tudós 1905-14 között az Egyetemes Philológiai Közlönyt szerkesztette, majd 1932-ig a debreceni egyetemen tanított. Ő volt az elnöke a Budapesti Philológiai Társaságnak. Elsősorban az ókori művészetek történetével, a pannoniai római kori régészeti emlékek vallás- és művészettörténetének vizsgálatával foglalkozott. Fő műve A görög művészet története, és ő írta a néhány éve ismét kiadott Pech-féle Ókori Lexikon régészeti címszavait. 1952. március 17-én halt meg Budapesten.

    [15]

    1875. január 3.

    Meghal Pierre Laorusse francia könyvkiadó, enciklopédista

    [16]

    1876. január 3.

    Megnyitják a Győr-Sopron-Ebenfurt közötti vasútvonalat

    [17]

    1882. január 3.

    Megszületett Kőszeghy Elemér művészettörténész

    A rózsahegyi születésű festő kezdetben jogásznak készült, művészeti tanulmányait Bécsben, és a budapesti Mintarajziskolában folytatta. Pályakezdőként a kultuszminisztériumban dolgozott, 1908-tól a múzeumok főfelügyelőségének titkára, 1914-1919 között a kassai múzeum, igazgatója volt. 1929-23-ig Tátraszéplakon dolgozott, s egyik legkiválóbb Tátra-festő lett. 1923-tól a lőcsei múzeumot igazgatta, egy ideig főszerkesztője volt a Szepesi Híradónak. Restaurálta a szepesdaróci templom középkori falfestményeit. 1938-tól 1946-ban történt nyugdíjba vonulásáig a budapesti Iparművészeti Múzeum igazgatója volt. Figurális kompozíciói és tájképei naturalista jellegűek. A magyar ötvösművészettel kapcsolatos kutatómunkája korszakos jelentőségű. Budapesten hunyt el 1954. szeptember 1-jén.

    [18]

    1883. január 3.

    Megszületett Clement Attlee brit államférfi

    Attlee Putney-ben látta meg a napvilágot, 1905-ben Oxfordban szerzett jogi diplomát, egy ideig ügyvédi munkát végzett, de hamarosan a társadalmi reformok iránt kezdett érdeklődni. 1907-ben csatlakozott a szocialista jellegű Fábiánus Társasághoz, 1908-ban a Független Munkáspárthoz. Az I. világháborúban katonáskodott, utána aktívan részt vett az elszegényedett londoni East End kerület közéletében. 1919-ben a stepneyi kerület polgármestere, 1922-ben parlamenti képviselő lett. 1924-ben hadügyi államtitkár volt a munkáspárti kormányban, 1929-31 között tárca nélküli, majd postaügyi miniszter. 1931-ben a Munkáspárt helyettes vezetője lett, majd 1935-ben átvette a párt vezetését. Egyetértett ugyan a Németország elleni, 1939 szeptemberi hadüzenettel, de nem vállalt szerepet Neville Chamberlain kormányában. 1940 májusában támogatta Churchill kormányalakítását, a háborús koalíciós kormányban a lordpecsétőr (a legfőbb igazságügyi tisztviselő), a brit domíniumok minisztere, a miniszterelnök-helyettes és a koronatanács elnöke funkciókat töltötte be. 1945 májusban a Munkáspártot kivitte a koalícióból, s miután a júliusi választásokon a Churchill vezette konzervatívok vereséget szenvedtek, Attlee miniszterelnök lett. Ezután - Churchillt váltva - Potsdamban július 29-augusztus 2. között ő képviselte Nagy-Britanniát a II. világháború győztes hatalmainak 1945. július 17-én kezdődött záró-konferenciáján. 1945-46-ban nemzetvédelmi miniszter is volt.
    Vezetése alatt Nagy-Britannia részt vett az 1948-ban indult Marshall-tervben, amely Európa újjáépítését célozta meg, majd csatlakozott az 1949-ben megalakult NATO-hoz, és az európai nemzetek egyesítése céljából létrehozott Európa Tanácshoz. Kormánya gazdasági téren számos megszorító intézkedést léptetett életbe, mivel az ország a világháború következtében jelentősen meggyengült. Államosították a szénbányászatot, az acélgyártást, a vasutat, a polgári légi közlekedést, a távírószolgálatot és az Angol Bankot. Létrejött a nemzeti egészségügyi szolgálat, modern társadalombiztosítási rendszert és egyéb jóléti intézkedéseket is bevezettek. Kormányzása idején vált függetlenné India és Pakisztán, (ez utóbbi létrejöttére különösen büszke volt), továbbá Burma és Ceylon. Nagy-Britannia lemondott az Egyiptom, Transzjordánia és Palesztina feletti fennhatóságról - az utóbbi területén alakult meg 1948-ban Izrael állam - s elismerte a Kínai Népköztársaságot. Kormányfősége idején rakták le a brit jóléti állam alapjait, s ekkor tették meg a legfontosabb lépéseket a Brit Birodalom felszámolása és a Nemzetközösség létrehozása irányában. Miután a konzervatívok 1951 októberében kis többséggel megnyerték a választásokat, ismét Churchill alakított kormányt. Attlee lemondott, s ellenzéki vezérként működött. 1955-ben leköszönt a pártvezetői tisztről is, a királynő a Walthamstow earlje címmel tüntette ki, s a felsőház, a House of Lords tagja lett. 1955-ben adta ki emlékiratait Ahogy történt címmel. 1961-ben jelent meg A Birodalomtól a Nemzetközösségig című könyve.

    [19]

    1887. január 3.

    Megszületett August Mache német expresszionista festő

    A düsseldorfi akadémián tanult, majd Párizsban élt. 1911-ben csatlakozott a Der Bleue Reiter csoporthoz, majd 1912-ben, ismét Párizsban, Delaunay hatása alá került. Többnyire a nagyvárosi életet örökítette meg. 1914-ben Klee-vel Tuniszban járt, jelentősek az itt készült akvarelljei. Képein a formák és a színek erőteljesek és derűsek. PL.: Asszony a kirakat előtt, Hölgy zöld kabátban. Az I. világháború kezdetekor, 1914. szeptember 26-án elesett a francia fronton.

    [20]

    1889. január 3.

    Meghal Frans Masereel belga grafikus

    A XX. század egyik legnagyobb rajzolója Blankenberge-ben született 1889. július 30-án. Rövid ideig a genti művészeti akadémián tanult. Az I. világháború idején Genfben élt, pacifista újságrajzaival keltett figyelmet. 1921-ben csatlakozott Romain Rolland köréhez. Legjelentősebbek expresszív, képregény-jellegű fametszet-sorozatai: Egy ember szenvedése, Óráim könyve, Történet szavak nélkül, Figurák és grimaszok, Az eszme, Bűnhődések, A feketéből a fehérhez, Ifjúság, A város. E könyvekben a modern nagyvárosi élet ellentmondásait, a kizsákmányoló társadalmi rendet,az ember magányosságát, a testi és szellemi nyomort dolgozt a fel. A világirodalom számos klasszikus művét illusztrálta. Festői munkássága kevésbé erőteljes: tájképeket, matróz- és kikötői jeleneteket festett. 1950-ben elnyerte a Velencei Biennálé nagydíját. Grafikáiból 1964-ben a budapestui Szépművészeti Múzeumban kiállítást rendeztek.

    [21]

    1892. január 3.

    Megszületett John Ronald Reuel Tolkien angol nyelv- és irodalomtörténész

    A dél-afrikai Orange Szabadállam fővárosában, Bloemfontein-ben született, ahonnan édesapja korai halála után édesanyjával visszatértek Angliába. Itt neveltetését katolikus szerzetesek irányították, s a katolicizmus nagy hatással volt későbbi életére és munkásságára. A kis Ronaldot rendkívül vonzotta a mesék és a mondák világa, s már ekkor képzeletbeli nyelveket talált ki. A birminghami King Edward Schoolban, majd az oxfordi Exeter College-ban tanult tovább, s itt szerzett behatóbb ismereteket az angolszász és az óangol nyelvekről. Ezek az ismeretek képezték az alapot tudományos fordítói tevékenységéhez és a fantázia világ létrehozásához egyaránt. Alhadnagyként harcolt az I. világháborúban, majd megbetegedett és hazaküldték. Ekkor kezdte el írni az Elveszett mesék könyvét, a későbbi Silmarillonnek nevezett elbeszélésgyűjteményt. Először csak kedvtelésből írt, de barátai unszolására végül is elküldte műveit az egyik kiadónak. Első híressé vált műve, A Babó 1937-ben jelent meg. Ez a történet folytatódik a még híresebb A gyűrűk ura című mesetrilógiában. Az ebből készült, Peter Jackson által rendezett A gyűrűk ura: a gyűrű szövetsége című, látványos elemekben bővelkedő mesefilm négy kategóriában nyert Oscar-díjat 2002-ben. A királynő 1972-ben Brit Birodalmi Érdemrendet adományozott neki, és az oxfordi egyetem is díszdoktorává avatta. 1973. szeptember 2-án hunyt el Bournemouth-ban.

    [22]

    1896. január 3.

    II. Vilmos német császár sikereket kíván a búroknak a britek elleni harcban

    II. Vilmos német császár Transvaal Köztársaság elnökének, Paulus Ohm Krügernek jókívánságait küldi, és sikereket kíván a búroknak a brit szabadcsapatok elleni harcban. A `Krüger-távirat` fokozza a Nagy-Britannia és a Német Birodalom közötti feszültséget. Transvaalban a gondokat az okozza, hogy az angolok bevándorlásával a fehér lakosságon belül a búrok számaránya romlik, miközben éppen Nagy-Britannia annexiójától tartanak. Transvaal a nem búrok választási jogának korlátozásával azt remélte, hogy az angolok befolyását vissza tudja szorítani. 1895. december 29-én Leander Starr Jameson, a Dél-afrikai Társaság megbízottja betört Transvaalba, hogy az angol felkelőket támogassa (`Jameson-Raid`). Segíti őket Cecil Rhodes, Fokföld angol gyarmat miniszterelnöke is, igaz, anélkül, hogy a londoni kormány beleegyezését kikérte volna. A búroknak 1896. január 2-án mégis sikerül a `Jameson-támadást` meghiúsítani és így az angol betörést megakadályozni. II. Vilmos császárnak a búr kérdésben elfoglalt álláspontja miatt a Német Birodalom és Nagy-Britannia közötti feszültség hirtelen a tetőpontra hág. A német világpolitikai ambíciók kezdete (1890) óta a két állam között érdekkonfliktusok keletkeztek Afrikában és Kelet-Ázsiában, így viszonyuk láthatóan rosszabbra fordult.

    [23]

    1905. január 3.

    A király feloszlatja az országgyűlést

    Ugyanezen a napon a Nemzeti Párt Apponyi Albert vezetésével belép a Függetlenségi Pártba.

    [24]

    1907. január 3.

    Ray Milland amerikai filmszínész

    [25]

    1909. január 3.

    Megszületett Victor Borge dán muzsikus és komikus

    [26]

    1911. január 3.

    Megszületett John Sturges amerikai filmrendező

    Díszlettervezőként, asszisztensként, vágóként, majd segédrendezőként dolgozott. A II.világháború idején, mint a légierők tisztje, több mint 40 dokumentumfilmet forgatott. Önállóan 1946 óta rendezett. Első nagy sikerét Rossz nap Black Ruck-ban című filmjével aratta, amelyben egyebek között Spencer Tracy is szerepelt. Ezután sikert sikerre halmozott. Nagy alkotásai között tartották számon Az öreg halász és a tenger, A hét mesterlövész, A nagy szökés és a hattyúdalának számító A sas leszállt című filmjét. 1992. augusztus 18-án halt meg.

    [27]

    1912. január 3.

    Megszületett Berczelly Tibor háromszoros olimpiai bajnok kardvívó

    Ludovikát végzett csapattiszt volt, tanított a sporttiszti iskolán, a világháború után a Magyar Nemzeti Bank főfelügyelőjeként dolgozott. Létrehozta az olimpiai bajnokok sportiskoláját, majd edzősködött. A magyar kardvívás rekordere, aki nyolc egyéni bajnoksággal vezeti az örökranglistát és további 20 bajnoki címet nyert el. Három olimpián igazi csapatemberként segítette győzelemre a magyar kardvívást. Az 1936. évi berlini, az l948. évi londoni, valamint az l952. évi helsinki olimpián győztes kardcsapat tagja volt. Ezenkívül 1952-ben kard egyéniben és a tőrcsapat tagjaként olimpiai bronzérmet szerzett. 1937-54 között négyszeres csapatvilágbajnok, 1935-54 között 28-szoros magyar bajnok volt. Kardvívásban 47-szer, tőrvívásban háromszor szerepelt a válogatottban. Sokoldalúságának bizonyítékaként pisztolylövésben is bajnok és válogatott volt. Budapesten hunyt el 1990. október 15-én.

    [28]

    1919. január 3.

    A Ganz Villamossági Gyár munkásai elfoglalják üzemüket

    1918 őszén a szén- és nyersanyaghiány, valamint a békegazdaságra való átállás nehézségei következtében az ipari üzemek jelentős részében szünetelt a termelés. Munkásaik ún. szénsegélyt kaptak, ami a keresetük 80-100%-át tette ki. A munkahellyel egyáltalán nem rendelkezők, közöttük a hadseregből leszereltek tömegei, napi 10-15 korona munkanélküli-segélyben részesültek. A munkásság és szakszervezetei a polgári demokratikus rendszerben politikai erőfölénybe kerültek a gyárosokkal szemben. Általánosan kb. 70%-os béremelést értek el, kivívták a munkaidő maximálását, általában heti 52 órában, megszüntették vagy csökkentették a vasárnapi munkát. Az eredményeket kollektív szerződésekben rögzítették. A bérek azonban így sem követték a pénzromlást és az árak emelkedését. Nehezítette az életkörülményeket az élelmiszer-, ruházat- és tüzelőhiány. A munkásság életszínvonala 1918 decemberére a háború előttinek mintegy felére csökkent. Még ennél is rosszabb volt a tisztviselők és az alkalmazottak helyzete. A gyárakban és az üzemekben 1918-1919 fordulóján mind hangosabbá vált az elégedetlenség. Egyre többen osztották azon - elsősorban a kommunisták és a velük rokonszenvezők által terjesztett - véleményt, hogy a munkások maguk sokkal hatékonyabban működtetnék az ipart, mint a tőkések. November-december folyamán számos üzemben megalakultak a munkástanácsok, amelyek több helyen eltávolították a tulajdonosokat és a vezető tisztviselőket. Január 3-án a Ganz Villamossági Gyár munkásai követelték a karácsonykor kapott segély kiegészítését újabb összeggel. Amikor ezt az igazgatóság elutasította a munkások a vezérigazgatót távozásra kényszerítették, helyébe a megválasztották a főmérnököt, s mellé munkásellenőrző bizottságot állítottak. A gyárfoglalási mozgalom átterjedt a Ganz-Danubiusra, Csepelre, az Óbudai Textilfestőgyárra stb.

    [29]

    1922. január 3.

    Megszületett Nemes Nagy Ágnes költő

    Gimnáziumi és egyetemi tanulmányait Budapesten végezte, 1944-ben kapta meg magyar-latin-művészettörténet szakos diplomáját. Már elemi iskolás korában jelentek meg versei a Cimbora című lapban. 1946-ban férjével, Lengyel Balázs íróval megalapították az Újhold című folyóiratot, amelyet 1948-ban betiltottak. Ezután csak a Vigíliában jelenhettek meg versei. Az 1980-as évektől több külföldi meghívásnak tett eleget: Angliába, Németországba, Belgiumba, Olaszországba, Franciaországba, az Egyesült Államokba, Izraelbe utazott. Verseit több nyelvre lefordították. 1986-tól Lengyel Balázzsal és Lakatos Istvánnal együtt szerkesztették az Újhold-Évkönyvet. Fegyelmezett, humorral, könnyed beszédmóddal fűszerezett nyelvezete tette mély, bonyolult gondolatait is érzékletessé és élvezhetővé. Drámafordításait, Racine- és Moliere-fordításait színházak is bemutatták. Népszerű gyermekversei és meséi a műfaj lehetőségeit gazdagították. Verseit több nyelvre lefordították. 1946-ban Baumgarten-díjat, 1969-ben József Attila-díjat, 1983-ban Kossuth-díjat kapott. Jelentősebb kötetei: Kettős világban (1946), Szárazvillám (1957), Napforduló (1967) 64 hattyú (1975), Látkép gesztenyefával (1987). Budapesten hunyt el 1991. augusztus 23-án.

    [30]

    1923. január 3.

    Meghal Jaroslav Hasek cseh író, Svejk `szülőatyja`

    Művelt, de elszegényedett polgári család gyermekeként Prágában született 1883. április 30-án. Fiatalon munkába állt, banktisztviselői állását hamar felcserélte az újságíróskodásra. Eközben üres zsebbel bejárta a Monarchia és a Balkán valamennyi táját, országát. Prágába visszatérve a bohémvilág ismert figurája lett. 1911-ben A törvény keretein belül működő mérsékelt haladás pártja elnevezéssel provokatív pszeudopártot alakított. Pártja a rabszolgaság visszaállítását, a házmesterek államosítását, az állatok rehabilitálását, és még számos egyéb kérdés rendezését követelte a választások idején. 1915-ben bevonult, és még abban az évben csatlakozott az oroszokhoz. Harcolt a cári hadsereg oldalán álló csehszlovák légióban, majd 1918-ban átállt a Vörös Hadsereghez.
    Fő műve, a Svejk-kalandok eredetileg az anarchista ivócimbora Franta Sauerrel alapított Hasek, Sauer és Tsa kiadóvállalatnál jelent meg. Svejk, aki tettetett ostobaságával mentette bőrét a világháborúban, a béke idején az egyik győzelmet a másik után aratta. 53 nyelven jelent meg a regény, amely ízes népi nyelve, erőteljes humora révén a világirodalom szatirikus remekművei közé emelkedett. "Mint a cseh irodalom, politika és közélet kiválósága, igen röstellném, ha nemzetemet bizonytalanságban hagynám azzal kapcsolatban, hogy zseniális vagyok-e vagy sem. Ezért egészen egyszerűen kijelentem: az emberiség legtökéletesebb példánya vagyok. Egyben élő bizonyíték arra, mennyire hazug a lelkiismeretlen kritikusok azon állítása, hogy egyetlen klasszikus írónk sincs." - írta még 1911-ben tett tréfás önvallomásában, s e véleménytől némely későbbi komoly értékelés nem is áll túlságosan messze.

    [31]

    1924. január 3.

    Egyiptomi kutatásai során Howard Carter angol régész feltárja Tutanhamon fáraó szarkofágját a Királyok Völgyében Luxorban

    [32]

    1925. január 3.

    Mussolini fasiszta diktatúrát vezet be

    Kihívó parlamenti beszédében Benito Mussolini, az olasz fasiszta miniszterelnök magára vállalja a felelősséget Giacomo Matteotti szocialista képviselő meggyilkolásáért. Az ellenzék hallgat, s ezzel megadja a hatalmat Mussolininak ahhoz, hogy a király és az egyház semlegessége mellett létrehozza a diktatúrát. A kormányválságot, amely végül Mussolini helyzetének megszilárdulásával ért véget, Matteotti meggyilkolása váltotta ki. Az ellenzéki politikust 1924. július 10-én fasiszta különítmény ölte meg. Matteotti tiltakozott az 1923. júliusi választójogi törvény módosítása ellen, amely 1924 áprilisában fasiszta képviselők megválasztásának kedvezett, és fölemelte szavát a választási harc erőszakos légköre ellen. A gyilkosság a fasiszta milíciák felszámolását követelő liberálisok és szocialisták parlamenti kivonulásához vezetett, de a lakosságot nem voltak képesek Mussolini ellen mozgósítani. A szocialista forradalomtól való félelem olyan óriási, hogy Mussolini hetekig tartó válság után képes volt megszilárdítani hatalmát. 1925 januárjában tartott beszéde után Mussolini több törvényt és rendeltet fogadtatott el, amelyekkel a pártok működését megakadályozta, a sajtószabadságot megszüntette, s a helyi közigazgatások autonómiáját korlátozta. Az antifasiszta szervezeteket betiltják, ellenzékieket tartóztatnak le, Olaszországban fasiszta diktatúra uralkodik. Németországban a fejlemények párhuzamosságot mutatnak. Az 1924-ben, büntetésének letöltése előtt szabadon bocsátott Adolf Hitler, aki az 1925. XI. 9-i puccskísérlet révén közismertté vált, nemzetiszocialista harci kötelkként megalakítja a "védőosztag"-ot (Schutzstaffel = SS).

    [33]

    1931. január 3.

    Meghal Joffre francia hadvezér

    Joseph Jacques Césaire Joffre Rivesaltes-ban látta meg a napvilágot 1852. január 12-én. Az 1870-71-es francia-porosz háborúban a párizsi erődtüzérségnél, majd Indokínában, Nyugat-Afrikában és Madagaszkáron szolgált. 1911-ben a vezérkari főnöki poszttal bízták meg, s egyidejűleg a legfelsőbb haditanács elnöke (háború esetén a francia hadsereg főparancsnoka) lett. Az I. világháború idején a közvetlen parancsnoksága alá vont, újonnan megalakított 6. hadsereg élén a marne-i csatában (1914. szeptember 5-9.) sikerült megállítania a német előrenyomulást. Tekintélye azonban fokozatosan romlott a sikertelen francia hadműveletek következtében. Végül a verduni támadás kudarca után 1916 decemberében nyugdíjazták, s Franciaország marsalljává nevezték ki. 1917-18-ban a francia katonai misszió vezetője volt az Egyesült Államokban és Japánban. A háború után, 1922-ben megválasztották a honvédelmi kormánybizottság elnökévé. A francia fővárosban hunyt el.

    [34]

    1942. január 3.

    Megszületett Sólyom László köztársasági elnök

    Pécsett született, 1964-ben végzett a Pécsi Janus Pannonius Tudományegyetem jogtudományi karán. Bírósági fogalmazóként kezdett dolgozni és közben könyvtárosi képesítést is szerzett. 1966-tól a jénai egyetem jogi fakultásán, a polgári jogi tanszéken tanársegéd volt, s a német polgári jogból is doktorált. 1969-83-ban az MTA Állam- és Jogtudományi Intézetében, 1970-75-ben az Országgyűlési Könyvtárban tudományos kutató, 1983-tól az ELTE jogtudományi karának polgári jogi tanszékén egyetemi tanár, 1996-tól a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanszékvezető egyetemi tanára, s 2002-től az Andrássy Gyula Budapesti Német Nyelvű Egyetem egyetemi tanára is. 1989-től az Alkotmánybíróság elnökhelyettese, 1990-98-ban első elnöke volt. 2005-ben a Magyar Köztársaság elnökévé választották. Kezdettől fogva részt vett a Duna mozgalomban. A Duna Kör alapító tagja, s az 1980-as évek elejétől a nem hivatalos környezetvédelmi mozgalmak jogi tanácsadója. 1987-ben a Magyar Demokrata Fórumnak alapító tagja, 1989-ben elnökségi tagja volt. Tevékenyen részt vett az Ellenzéki Kerekasztal munkájában. 1999-ben a Kölni Egyetem díszdoktorává választották. 1975-ben az állam- és jogtudomány kandidátusa lett, 1981-ben elnyerte a tudomány doktora fokozatot. 2001 óta az MTA levelező tagja. 1999-ben Humboldt-díjat, 2003-ban Nagy Imre-érdemrendet kapott. Publikációi hazai és külföldi szaklapokban jelentek meg.

    [35]

    1942. január 3.

    John Thaw brit színész

    [36]

    1943. január 3.

    Meghal Horváth Ernő, a magyar repülés úttőrője

    A magyar repülés hőskorának egyik legtöbbet alkotó repülőgép-szerkesztője Budapesten született 1883. november 11-én. Nevéhez fűződik az első magyar utasszállító repülőgép tervezése. Gépeit változó görbületű és hajlásszögű szárnyakkal építette, ezáltal jó oldal- és hosszstabilitást, valamint siklóképességet ért el. III/A jelű gépe sikeresen átrepülte a Quarnerói-öblöt, miközben 1100 méter magasságot ért el. Súlyos repülőbalesetéig ő maga is vezette gépeit. A magyar fővárosban érte a halál.

    [37]

    1959. január 3.

    Alaszka az USA 49-ik tagállamává válik.

    [38]

    1962. január 3.

    XXIII. János pápa kiátkozza Fidel Castrot Kuba miniszterelnökét

    [39]

    1967. január 3.

    Megjelent a Daily News első száma

    Az MTI angol és német nyelvű napilapja közel 25 éven át, mint napilap szolgálta a Magyarországra látogató külföldiek tájékoztatását. Az emelkedő nyomdai költségek és papírárak miatt a lapot 1991-től csak angol nyelven és hetilapként adták ki, a német rész akkor megszűnt. Pénzügyi nehézségek miatt 1994. július 1-jétől a Daily News sem jelent meg.

    [40]

    1979. január 3.

    Meghal Conrad Hilton amerikai hotelmágnás

    [41]

    1980. január 3.

    Meghal Joy Adamson brit természettudós és író

    [42]

    1981. január 3.

    Meghal Olcsai Kiss Zoltán Kossuth-díjas szobrász

    A szalafői születésű Olcsai Kiss 1914-ben iratkozott be a budapesti képzőművészeti főiskola festő szakára, de tanulmányait megszakította az I. világháború. 1915-ben a frontról hadifogolyként Oroszországba került, ahol vöröskatona lett. 1921-ben hazatérhetett, de politikai felfogása miatt menekülnie kellett. 1923-tól - szobrászként - emigrációban töltött 23 évet. Előbb Bécsben és Prágában, majd 1923-tól Párizsban élt, ahol befejezte művészeti tanulmányait és bekapcsolódott a progresszív mozgalmakba. Első gyűjteményes kiállítását is Párizsban rendezték 1928-ban. 1945-ben visszatért Magyarországra. Sokoldalú alkotó volt, a szobrászat minden műfajában vállalt feladatokat. Számos állami megbízást kapott, így készültek el többek között a Népstadion kertjének szobrai. Emlékművek, portrék mellett készített kisplasztikákat, érmeket, plaketteket is. Tanított az Iparművészeti Főiskolán. A Kossuth-díjjal 1959-ben tüntették ki. Budapesten halt meg.

    [43]

    1991. január 3.

    A brit kormány 7 iraki diplomatát és 67 iraki állampolgárt kiutasít Nagy-Britanniából

    [44]

    1992. január 3.

    Először hajtanak végre szívátültetést Magyarországon

    Szabó Zoltán professzor vezetésével a budapesti Ér- és Szívsebészeti Klinikán egy 23 éves férfi szívét operálták a 28 éves Schwarz Sándor testébe. Az első újszíves sikeres felépült és újra beilleszkedett a társadalomba. Magyarországon 2006-ig közel 50 szívátültetést végeztek el, akiknek kb. a fele hosszabb távon életben maradt.

    [45]

    1993. január 3.

    George Bush amerikai elnök és Borisz Jelcin orosz elnök Moszkvában aláírják a START 2 szerződést

    Az egyezmény értelmében tíz éven belül az addigiaknak mintegy harmadára kell csökkenteni a két fél stratégiai, nukleáris fegyverzetét. Ezek után 3000-3500 robbanófej marad mindkét oldalon, ami az 1970-es évek elejének szintjével azonos. Kötelező érvényű lett a szerződés azokra a volt szovjet köztársaságokra nézve is, amelyeknek területén stratégiai fegyverzetek is vannak. E köztársaságoknak atomfegyvermentes országként kell csatlakozniuk az atomsorompóhoz, vállalniuk kell azt is, hogy nem szivárogtatnak külföldre tömegpusztító fegyverek gyártásához felhasználható technológiákat, eszközöket és anyagokat. 1997. szeptember 26-án külügyminiszteri szinten aláírt amerikai-orosz jegyzőkönyv Moszkva kívánságára a csökkentés első szakaszának záróévévé 2004-et, a második szakasz záróévévé 2007-et tette. A START-II-t az orosz parlament alsóháza 2000. április 14-én ratifikálta. Ennek értelmében 2007 végéig az Egyesült Államok és Oroszország nukleáris arzenálja egyaránt 3-3,5 ezer robbanótöltetre csökken. George W. Bush amerikai elnök 2001 végén felmondta az 1972-ben aláírt szovjet-amerikai Rakétavédelmi rendszereket korlátozó szerződést (ABM Treaty). Ez Oroszország számára lehetővé tette a több robbanófejes nehéz és közepes interkontinentális ballisztikus rakéták megtartását. A szerződésfelmondás automatikusan oda vezethet, hogy Oroszország kilép a START-II szerződésből. Orosz katonai vezetők szerint Oroszország számára a START-II rendkívül előnytelen volt, mert a nukleáris potenciál felére csökkentése mellett a hadászati rakétacsapatok nukleáris összetevőjét nyolcadára kellett volna csökkenteni.

    [46]

    1995. január 3.

    Az Egészségügyi Világszervezet kiadja hivatalos jelentését, mely szerint, a világ 192 országában az AIDS-szel fertőzött betegek száma az 1994-es év végére elérte az 1.025.073 főt

    [47]

    1997. január 3.

    A ruandai bíróság az 1994-es polgárháború folyamán félmillió tutszi és a szélsőséges nézeteket elítélő hutu legyilkolásának vádjával, halálra ítélt hét hutu férfit

    [48]

    2002. január 3.

    Meghal Alfred Henry Heineken holland sörgyáros

    Amsterdamban látta meg a napvilágot 1923. november 4-én. 18 éves korában lépett be a nagyapja által 1864-ben alapított vállalathoz, és fejlesztette azt Európa legnagyobb és a világ második legnagyobb sörgyártójává. A marketingosztály igazgatójaként maga alkotta meg a márka arculatát. - Nem sört árulok, hanem jó kedélyt - volt a jelszava. Az apja által félig-meddig elvesztegetett cég részvénytöbbségét 1954-ben szerezte vissza, és mindvégig megtartotta, családi alapítványa révén. 1971-től 1989-ig a vállalat igazgatótanácsának elnöke, majd 1995-ig a felügyelőbizottság elnöke volt, végül a Heineken sörgyárat 50,005 százalékban tulajdonló Heineken Holding családi alap elnöke és ugyancsak 50,005 százalékos tulajdonosa volt. Nagy izgalmat váltott ki Heineken 1983-ban történt elrablása. Három hét múlva, 35 millió gulden váltságdíj ellenében szabadult ki. Attól kezdve csak ritkán jelent meg a nyilvánosság előtt. Noordwijk-ban érte a halál.

Bezár