Így ítéltek szégyenmenetre egy halottakkal társalgó hercegnét a középkori Angliában
2018. február 20. 13:44
Az angol királyi udvarban már a Rózsák háborúját megelőzően is gyakoriak voltak a politikai leszámolások. Az egyszerű udvarhölgyből hercegnévé emelkedő Eleanor Cobham ezt a saját bőrén is megtapasztalhatta, amikor a természetfeletti és a csillagjóslás iránti érdeklődéséből egy véres boszorkányper kerekedett.
Korábban
1441. november 13-án a londoni polgárok nem mindennapi látványosságnak lehette szemtanúi. Az angol főváros hírhedt börtöne, a Temple folyóparti lépcsőinél egy bárka kötött ki, amelyből egy 40 év körüli asszony emelkedett ki. A nő fedetlen fővel, mezítláb és egyszerű öltözékben jelent meg, maga előtt pedig egy hatalmas viaszgyertyát tartott. Papok és fegyveres őrök vették körül, miközben megkezdte „alázatos és bűnbánó” útját a város egyik temploma felé. A városlakók pedig nagy kíváncsisággal és élvezettel figyelték útját, hiszen az illető asszony a korabeli Anglia egyik legbefolyásosabb – és a nép szemében igencsak népszerűtlen – alakja, Eleanor Cobham volt.
Eleanor hosszú utat tett meg, mielőtt szerencsecsillaga végleg leáldozott a Trónok harcából is jólismert szégyenmenethez hasonló ceremóniával. A középnemesi családból származó lány fiatal korában Jacqueline hainauti grófnő udvarhölgye lett, aki ekkor IV. János brabanti herceg felesége volt. Jacqueline azonban politikai okokból – és az avignoni ellenpápa jóváhagyásával – elvált férjétől és Angliába utazott, hogy támogatókat szerezzen törekvései számára. Eleanor pedig természetesen örömmel tért vissza saját hazájába úrnője társaságában.
A grófnő hamarosan tekintélyes kérőt szerzett magának, Gloucester hercege személyében. Humphrey herceg V. Henrik király legfiatalabb öccse és a királyság talán legtehetségesebb politikusa volt. Más arisztokratákkal szemben nagy hangsúlyt fektetett saját műveltségének folyamatos bővítésére és bőkezű adományokkal támogatta a művészeteket. A herceg emellett nagy nőcsábász hírében állt, akinek hamarosan megakadt a szeme új felségének csinos udvarhölgyén is.
Eleanor rövidesen Humphrey szeretője lett, majd – miután a római pápa érvénytelenítette Jacqueline és Humphrey házasságát – a herceg feleségül is vette őt. Az udvarhölgyből egy csapásra hercegnévé emelkedő Eleanor pedig ki is használta szerencséjét. A krónikások megőrizték emlékét, amint ragyogó ruhákba öltözködve rendszeresen végiglovagolt London utcáin, hiúságával és korábbi erkölcstelen életmódjával pedig gyorsan kivívta a köznép ellenérzéseit.
Az angol államot 1422-ben hatalmas tragédia rázta meg. A százéves háborúban komoly sikereket arató V. Henrik egy Párizshoz közeli Meaux városának – egyébként angol sikerrel végződő – ostroma során a király súlyosan megbetegedett és vérhasban hamarosan meg is halt. Utódja a trónon az akkor alig több mint fél éves fia, VI. Henrik lett. Mintegy előrevetítve a néhány évtizeddel később kezdődő Rózsák háborúját, a királyság főúri frakciói ádáz rivalizálásba kezdte a gyermekkirály feletti felügyelet megszerzése céljából.
A halott király végakartának megfelelően Humphrey vált elsőként a fiatal király gyámjává és nevelőjévé, majd egy másik bátyja, Bedford hercegének halálát követően az ország régensévé – és nem utolsó sorban trónörökösévé vált. A rivális frakció vezetője ekkor III. Edward törvénytelen fiának, a néhai Genti János lancasteri herceg fia, Henry Beaufort bíboros volt, aki úgy vélte, hogy a nép körében igen népszerű Humphrey herceget legkönyebben gyűlölt feleségén keresztül tudja háttérbe szorítani.
Hamarosan meg is született a vád. 1441 nyarán két viszonylag alacsony rangú papot nekromancia vádjával letartóztattak, amiért halott szellemek megidézésével megjövendölték, hogy a király hamarosan súlyosan megbetegszik. Roger Bolingbroke-ot (aki Eleanor személyi titkára volt), és Thomas Southwellt (egy egyszerű kanonokot) kínvallatásnak vetették alá, mire „bevallották”, hogy Eleanor bérelte fel őket, hogy jósolják meg neki VI. Henrik sorsát. Rövidesen egy Marjorie Jourdemayne nevű boszorkánysággal vádolt asszonyt is előállítottak, aki azt állította, hogy Eleanor egy szerelmi bájitalt kért tőle még évekkel korábban, amivel aztán elcsábította Humphrey herceget.
Nincs bizonyíték arra, hogy Eleanor valóban összeesküvésre készült volna VI. Henrik ellen annak érdekében, hogy férjéből királyt, magából pedig királynét csináljon, az azonban kétségtelen, hogy valóban érdeklődött – hasonlóan számos kortársához – a mágia iránt. A kor művelt rétegei előszeretettel kutakodtak az antik szövegek világában és nagy kedvvel ásták bele magukat az asztrológia kérdéseibe is. Eme furcsa hobbi pedig bőven elég volt ahhoz, hogy a Beaufort-párt ráterelje a hercegnére a gyanút, hogy túlvilági szellemek segítségével igyekszik elérni politikai céljait.
A bírósági eljárás meg is hozta a kívánt hatást. A két szerencsétlen papot felnégyelték, míg a boszorkányt máglyán égették meg, Eleanort pedig nyilvános bűnbánatra, majd életfogytiglani elzárásra ítélték. A fennmaradt források tanúsága szerint Humphrey herceg – nyilvánosan legalábbis – nem tett sokat felesége védelmében, majd a pert követően maga is kiszorult a politika élvonalából.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
28. A második világháború
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Argentínában sem menekülhetett sorsa elől a „végső megoldás” végrehajtója, Adolf Eichmann
- Ciánkapszula és pisztoly vetett véget Hitler és Eva Braun másfél napos házasságának
- A bukott Duce maradványain vezette le háborús dühét az olasz nép
- A gyógyszeriparban, a közlekedésben és a számítástechnikában is óriási előrelépést hozott a II. világháború
- 1946-ban zárták be az utolsó, japán-amerikaiakat fogva tartó koncentrációs tábort
- Gránát elé vetette magát a brit katona, hogy megmentsen egy anyát és gyermekét
- Mindössze három fogolynak sikerült elmenekülnie a „nagy szökés” során
- Második világháborús tankot emeltek ki egy folyóból a Fülöp-szigeteken
- Olaszország átállása adta meg a löketet Magyarország német megszállásához
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet 17:05
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari 15:05
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat 12:20
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap