Horogkereszt a Korán felett – muszlimok Hitler szolgálatában II. rész
2015. szeptember 17. 08:20
Korábban
Muszlim romák az SS célkeresztjében
A német hatóságoknak a Balkánon is gondot okozott a zsidók és a muszlimok megkülönböztetése. A zsidók közül az iszlám hitre való áttérést sokan a túlélés kulcsának tekintették. 1941 áprilisa és októbere között csak Szarajevóban a zsidó lakosság mintegy 20 %-a tért át az iszlám vagy a katolikus hitre. Az usztasa hatóságok 1941 őszén végül betiltották a konverziót, és az addig más hitre áttért zsidók sem érezhették magukat biztonságban, mivel az üldözés alapjának nem a vallási, hanem a „faji” hovatartozást tekintették. Ennek ellenére sok, magát muszlimnak álcázó zsidó tudott elszökni az usztasák által uralt és a németek által megszállt területekről.
A németek a krími, muszlim vallású roma lakosságot sem kímélték. A krími tatárok minden eszközzel megpróbáltak segíteni társaikon, akik a deportálás elkerülése érdekében tatároknak adták ki magukat. A romák az iszlám szimbólumai segítségével, például zöld zászlók lobogtatásával igyekeztek bizonyítani, hogy ők tényleg tatárok, a német hatóságokat azonban ritkán hatotta meg próbálkozásuk. A kivégzőosztagokat antropológiai képzetlenségének köszönhetően végül a krími romák mintegy 30 százaléka életben maradt.
A balkánon is számos roma tért át az elmúlt évszázadok során az iszlám hitre. A németek és az usztasák eleinte velük, az ún. fehér cigányokkal szemben sem tettek kivételt, magas rangú muszlim vezetők azonban végül meggyőzték a megszálló hatóságokat, hogy a romákat is az iszlám közösség tagjainak tekintsék. A balkáni muszlim romák ennek köszönhetően végül elkerülték a deportálást. Hitler a háború utolsó hónapjai során a bunkerjében arra a következtetésre jutott, hogy a muszlimok tömegeinek a német háborús erőfeszítésekbe történő bevonására irányuló törekvés megbukott, mivel a német hatóságok nem voltak elég erősek. Úgy vélte, Észak-Afrikából könnyedén ki lehetett volna robbantani egy világméretű muszlim felkelést.
A németek muszlimok megnyerésével kapcsolatos erőfeszítései végül tehát kudarcba fulladtak – részben azért, mert túl későn kezdték meg az iszlám védelmét hangoztató propagandakampányukat, részben pedig azért, mert a lefektetett elveket sokszor nem ültették át a gyakorlatba, a muszlimok többsége pedig tudta, hogy csak pragmatikus okai vannak annak, hogy meg a birodalom hízeleg nekik. Bár Hitler alakulataiban is több tízezer muszlim harcolt, a szövetségeseknek jobban sikerült az általuk uralt és elfoglalt területeken élő muszlimok mozgósítása: csak Észak-Afrikából mintegy negyedmillió muszlimot soroztak be Charles de Gaulle alakulataiba.
A sorozat első részét itt olvashatják.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 19:05
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet 17:05
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari 15:05
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat 12:20
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap